modne talerze

Najmodniejsze wzory na talerzach – inspiracje z targów HOMI w Mediolanie

Jadalnia

Czyżby koniec białych klasycznych zastaw? Porcelana w tym sezonie zaskakuje feerią kolorów i fantastycznych wzorów. Oto nowości z targów HOMI w Mediolanie.

reklama
modne wzory na talerzach
Dzikie zwierzęta - modny motyw na porcelanie, Targi Homi


Tygrys, który patrzy na nas groźnym, a nawet trochę głodnym wzrokiem. Egzotyczne widoki z palmami albo wariacje na temat tradycyjnych sycylijskich wzorów. Talerze, które wyglądają jak ulepione z liści bananowca albo migawki z dalekiego kosmosu. Na serwisach obiadowych roi się od kwiatów, pysznych deseni, złota. Aż żal zakrywać je daniami…

Kolorowe talerze inspirowane naturą

Portugalczycy nigdy nie zawodzą na targach HOMI. Ich porcelana wnosi najjaskrawsze kolory oraz kształty zaczerpnięte z natury – zwykle tej najbliższej, z domowego ogródka albo pola – kapusty, bakłażanów, pomidorów. Ceramicy z firmy Bordallo Pinheiro tworzą talerze, które wyglądają jak ulepione z prawdziwych liści. Inspiracją dla nich była Amazonia, podobnie jak dla marki Vista Alegre. Ta ostatnia część zysków ze sprzedaży porcelanowej kolekcji przeznacza na ratowanie amazońskiej puszczy.

talerze Versace
Talerz z kolekcji Versace Jungle Animalier, Rosenthal


Najmodniejsze wzory na talerzach – natura i barok

Dżungla z jej fauną i florą stała się też inspiracją dla marki Rosenthal w kolekcji Versace. Złote wzory przeplatają się z bujną zielenią. Wyjątkowo dekoracyjnie wygląda ostatnia kolekcja – Medusa Rapsody: głowę Meduzy, flagowy motyw marki Versace, otaczają namalowane z szaloną precyzją stylizowane barokowe kwiaty i zdobienia. W serii Versace Jungle Animalier powstała porcelana inspirowana kultową dziś (i bardzo cenioną przez antykwariuszy) książką „South Beach Stories”, którą wydało w latach 90. rodzeństwo Gianni i Donatella Versace i która była wyrazem ich fascynacji modą i egzotyką Florydy.

piękne talerze
Kolekcja Medicea, Brandani

Sycylia i beztroskie życie – inspiracje tradycyjną ceramiką

Wiele firm ceramicznych w tym sezonie spogląda na największą włoską wyspę, jej malowniczą kulturę, charakterystyczne kolory i rzemiosło. Tradycyjna ceramika sycylijska zachwyca kolorami – połączenie jaskrawego żółtego, kobaltu, pomarańczu i zieleni pojawia się w nowych interpretacjach na talerzach firm z wielu regionów świata i samych Włoch. Stała się modna i wprowadza do wnętrza śródziemnomorski klimat. Słynne ceramiczne kobiece głowy, które zdobią Taorminę i inne urocze sycylijskie miasteczka możemy zobaczyć na porcelanie marki Baci Milano. Firma Brandani wypuścila wielką serię naczyń nazwaną Medicea w takich letnich, wakacyjnych barwach z typowymi śródziemnomorskimi wzorami.

modne serwisy obiadowe
Serwisy obiadowe marki Baci Milano
kolorowe serwisy obiadowe
modne talerze
TALERZ Z KOLEKCJI Cosmic marki Seletti

 

Modne serwisy obiadowe: marmury, kosmos i wieś  

Wszystkich kolekcji, które zadebiutowały na wiosennej edycji targów HOMI nie sposób opisać. I tak jako przeciwwaga dla barokowych zdobień modna jest też ceramika naśladująca prostą kamionkę bez ozdób, tylko z malowanymi krawędziami i nieregularnymi kropeczkami (Emporio Zani, Casa Alegre, Brandani). Modne są talerze udające marmur albo łączące marmur z drewnem (Emporio Zani).

Ciekawostką są motywy kosmiczne. Tutaj, zawsze zaskakująca swoimi pomysłami włoska marka Seletti, wypuścila wraz z marką Diesel serwis iście kosmiczny – talerze wyglądają jak planety. Możemy jeść na Marsie, Wenus czy Saturnie. Czysty odlot!

Zobacz więcej zdjęć w galerii

Targi HOMI odbywają się dwa razy do roku: we wrześniu i styczniu. We wrześniowej edycji pod nazwą HOMI Outdoor HOME & DEHORS, zobaczymy nowe kolekcje ceramiki, szkła, akcesoriów kuchennych, tkanin, dodatki dodatki do salonu, kuchni i łazienki w tym całą paletę zapachów do wnętrz. Targi odbędą się w dniach 19-22 września 2020 r.

Więcej informacji o trendach i nowościach na: www.homimilano.com

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: archwium prywatne, materiały prasowe firm