Nowoczesna, kolorowa zastawa stołowa

Jadalnia

Zastawa stołowa jak sycylijskie pomarańcze, miętowy koktajl czy sorbet z limonki? Tak! Teraz tyko łączyć, mieszać i zastawiać stoły.

Zastawa stołowa w pełnym blasku

Są jak cuda z pracowni alchemika, w której rządzi ogień. W końcu to płomień ma ostatnie słowo – decyduje o kolorze, a czasem nawet kształcie mis, talerzy, salaterek, kubków. Nawet najwięksi mistrzowie nie wiedzą, co ostatecznie wyjmą z pieca – to zawsze zagadka. Zanim ceramiczne naczynia staną się piękne, każde jest najpierw glinianą skorupą. Cuda czyni dopiero MAGICZNE SZKLIWO, które nadaje im kolor, błysk lub mat, gładkość albo chropowatość.

{google_adsense}

Nowoczesna zastawa stołowa: niebanalne faktury

Ceramikę Little Owl zdobią wzory powstałe po odciśnięciu na jej powierzchni tkanin, w tym przypadku grubo tkanego lnianego płótna. Naczyniom z pracowni Mosko z kolei uroku dodają spękania, obtłuczenia i grube obwódki na krawędziach. Wyglądają trochę tak, jakby pochodziły z wykopalisk.

Kolorowa zastawa stołowa: organiczne wzory

Aż chce się ich dotykać – bąbelki, koraliki, rybie łuski, krakle (czyli spękania jak na spieczonej słońcem ziemi), w końcu – koronki i ażury. Jak powstają wzory na ceramice? Dzięki bardzo pracochłonnym technikom. Jedną z nich jest RELIEF, polegający m.in. na wycinaniu ornamentu nożykiem, estampażu, czyli drapaniu, albo na odciskaniu specjalnych pieczątek z wzorami.

Tekst: Katarzyna Sadłowska, Beata Majchrowska
Fot.: materiały prasowe marek