5 kroków do wygodnej sypialni

Jak to urządzić?

Sypialnia to miejsce, w którym relaksujemy się dlatego zadbajmy w niej o wystrój, który sprzyja odprężeniu.

1. Łóżko
Dopasuj je do wielkości sypialni i swoich potrzeb. Istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie łóżka w pomieszczeniu – nie powinno zajmować zbyt dużej powierzchni, aby nie utrudniać poruszania się po pokoju. Mebel ten najlepiej ustawić przy ścianie, równolegle lub prostopadle to drzwi. Pamiętajmy, że łóżka nie należy ustawiać na linii okno – drzwi, ponieważ możemy być narażeni na przeciągi. Szczególną uwagę zwróć na twardość materaca, bo od niego w dużej mierze zależy dobry sen.

2. Kolory ścian

Jeśli sypialnia jest mała warto powiększyć ją optycznie jasnymi barwami, nawet o połyskliwej fakturze. Ciemne, matowe kolory wskazane są do dużych pomieszczeń, ponieważ pomniejszają wnętrza.
Warto także zwrócić uwagę na naturalne oświetlenie sypialni – ciepłe barwy wybierajmy, gdy okno znajduje się od strony północnej lub wschodniej, zimne natomiast do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu.

3. Oświetlenie

Odpowiednie światło ma bardzo duże znaczenie. Powinno być ciepłe, ale nie razić w oczy, tak by pomieszczenie było nastrojowe i klimatyczne. Wystrzegajmy się montażu jednego źródła światła – najlepszym rozwiązaniem jest lampa lub żyrandol wiszący przy suficie oraz oświetlenie punktowe, na przykład w formie lampek nocnych ustawionych na stolikach przy łóżku lub przy telewizorze. Praktycznym rozwiązaniem jest montowanie drugiego wyłącznika głównego oświetlenia przy łóżku, dzięki czemu będziemy mogli zgasić światło bez wychodzenia spod kołdry.

4. Meble i dodatki

Meblując sypialnię, starajmy się nie wybierać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli. Im więcej przestrzeni zachowa pomieszczenie, tym lepiej będzie się nam w nim wypoczywać. Dodatki ograniczmy do minimum. Ramki ze zdjęciami, świeczniki, bibeloty starajmy się ustawiać w innych pomieszczeniach. Kurz na tego typu przedmiotach osiada wyjątkowo szybko, a przecież w przypadku sypialni zależy na zachowaniu czystości.

5. Drzwi do sypialni

Drzwi każdej sypialni są bardzo ważnym elementem, ponieważ pomogą zachować ciszę i spokój w pokoju. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi jednolite, przez które nie będzie docierało światło z innych pomieszczeń oraz które pozwolą „odgrodzić” się choć na chwilę od reszty świata.

Tekst: Malwina Sarnowska, projektantka w Porta KMI Poland. Więcej porad dotyczących m.in. wyboru drzwi do mieszkania znaleźć można na blogporta.pl.

reklama