Lniane obrusy w kratę, ławy z pnia, lampiony na werandzie, podłoga z desek – wnętrza w stylu country opanowują rynek. Jak urządzić się po kowbojsku?

Styl country – wnętrza

Styl country uznaje się za odmianę nurtu rustykalnego. Wyznacznikami są prostota i naturalne materiały. Nie ma jednak miejsca na surowość, jaka wkrada się do domów skandynawskich. We wnętrzu powinna panować sielanka. Mile widziane są drewno i kamień - zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

Zredefiniowane zostaje pojęcie kiczu: ręcznie rzeźbione meble i dekoracje są zawsze lepsze niż kupione w sklepie, nawet, jeśli porażają ilością kolorów (mogą być wykonane na przykład przez dzieci). Należy unikać motywów luksusu: kryształu, złota, srebra.

Ważny jest szacunek do kultury i historii. Starych rzeczy nie wymienia się automatycznie na nowe, lecz odrestaurowuje. Pojawiają się motywy ludowe. W zależności od regionu: kurpiowskie wycinanki, łowickie kwiaty czy koronki koniakowskie.

{google_adsense}

Urządzanie wnętrza w stylu country

Wnętrze w stylu country musi być ciepłe, rodzinne i gościnne. Stoły powinny przykryć się bieżnikami z lnu, obrusami w biało-czerwoną kratę, okna – koronkowymi zazdrostkami, a podłogi – makatkami. Z tym klimatem gryzą się popularne, nabłyszczane panele, szklane płyty w kuchni oraz żaluzje.

Najpopularniejsze są drewniane meble w naturalnym kolorze – dobrze, jeśli widać na nich słoje. Królują proste, niemal ascetyczne projekty – w jadalni wystarczy ława i długi stół, przy którym pomieści się cała rodzina i przyjaciele. Efekt dają szczegóły: staromodna witrynka z malowaną porcelaną, osobna półka na przyprawy, witraż na poddaszu.

W kuchni obowiązkowo zieleni się parapet, na którym stoją świeże zioła. Rośliny są obecne w całym domu. Nie sadzi się ich jednak w zwykłych plastikowych donicach, ale w: starych filiżankach, dzbankach do herbaty lub aluminiowych wiaderkach (zobacz inspiracje: Lawenda w doniczce). Florystyczne wzory dekorują także tkaniny w domu.

Ściany muszą współgrać z projektem: jeśli decydujemy się na kowbojski sznyt, odpowiednia będzie boazeria. W angielskiej odmianie country nieodzowne są tapety, natomiast w wersji polskiej białe ściany stroją liczne obrazki.

Styl country jest najbardziej swobodny ze wszystkich sposób na urządzenie wnętrza. By się o tym przekonać, zapraszamy do galerii inspiracji powyżej.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Jola Skóra, Rafał Lipski