werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Art déco – styl, który wciąż jest na topie

Jak to urządzić?

Art déco to z języka francuskiego dosłownie sztuka i dekorowanie. Nurt ten zrodził jako sprzeciw dla niezdyscyplinowanej secesji. Został rozpowszechniony blisko sto lat temu w dwudziestoleciu międzywojennym. Styl ten nie przedawnił się i do dziś gości na salonach.

Art déco - styl

Styl art déco jest mocno zgeometryzowany. Dąży do całkowitej symetrii oraz harmonii. Twórcy nurtu nieustannie poszukują piękna w zwykłych przedmiotach użytkowych. Obcują z najwyższej jakości materiałami. W stylu art déco wykorzystuje się metale szlachetne, drogocenne kamienie i drzewa egzotyczne.

Art déco: cechy

Obiekty i przedmioty art déco łatwo rozpoznać po tym, że wyglądają miejscami jak odcięte od linijki. Kształty kwadratów i trójkątów można szybko wyszukać w każdej bryle charakterystycznej dla stylu. Przykładowe meble i dekoracje znajdują się tu: Art déco – lekcja stylu.

W stylu art déco spotkamy materiały takie, jak: onyks, marmur, skóra naturalna, palisander, mahoń, srebro, brąz. Typowe tkaniny są błyszczące, w geometryczne wzory i kontrastowe kolory (ale nieobowiązkowo). Blaty stołów są wykonane z wypolerowanego forniru lub szkła. Choć opis stylu art déco może momentami brzmieć ostro i minimalistycznie, ogólny efekt zawsze przywodzi na myśl filmy fantastyczne.

Art déco w architekturze

Wiernie oddają klimat oryginalnego art déco budynki powstałe w latach 20. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Mowa między innymi o Teatrze Egipskim w Hollywood czy Radio City Music Hall w Nowym Jorku. Szczególnie w drugim obiekcie widoczne są główne cechy stylu: od sceny symetrycznie rozchodzą się półkola. W polskiej architekturze za przykład może posłużyć budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej stojący na krakowskich Plantach.

Art déco wnętrza

Wnętrza w stylu art déco są symetryczne i przejrzyste, ale daleko im do minimalizmu. W oczy rzucają się geometryczne wzory na tkaninach i odważne kolory.

Świetnym wzorem jest dom w Podkowie Leśnej: Art déco pod wysoką Daglezją. Ciekawe rozwiązania barwne do podejrzenia tu: Apartament w stylu art déco.

reklama

Art déco w modzie damskiej i męskiej

Nie tylko architekci i dizajnerzy inspirują się stylem zrodzonym w dwudziestoleciu międzywojennych. Na pokazach mody pojawiają się nowoczesne projekty, które doskonale radzą sobie z definicją art déco. Opierają się na mocnych cięciach i kontraście kolorystycznym (najpopularniejszy jest czarno-biały). Modelki prezentują ubrania uszyte z tkanin o geometrycznych wzorach. Dobrym przykładem jest sukienka z jesiennej kolekcji Cynthii Rowley (ostatnie zdjęcie w galerii powyżej).

Tekst: KM
Zdjęcia:  1stdibs.com, Artykwariat, Be&W, Eastnews, Michał Przeździk-Buczkowski, Pap, Sotheby’s, Shutterstock, Wikimedia, materiały prasowe

reklama
reklama