biophilic design zaproś naturę do wnętrza swojego domu

Biophilic design – zaproś naturę do wnętrza swojego domu

Jak to urządzić?

W dzisiejszych czasach, gdy większość naszego życia spędzamy w zamkniętych przestrzeniach, tęsknota za zielenią staje się coraz bardziej powszechna, a do tego – powoli dokuczliwa. Dlatego też biophilic design, czyli projektowanie przyjazne dla natury, zyskuje na popularności. Takie podejście ma na celu odtworzenie pierwotnego związku człowieka z przyrodą, powrót do naszych korzeni. A wszystko za pomocą harmonijnych, prozdrowotnych i relaksujących nas przestrzeni. Na tej stronie znajdziesz sporo przyjaznych naturze rozwiązań, a poniżej dzielimy się pomysłami na wykorzystanie biophilic design w różnych wnętrzach.

reklama

Na czym polega biophilic design?

Biophilic design to koncepcja w projektowaniu wnętrz, która zakłada, że ludzie mają wrodzoną potrzebę kontaktu z naturą. U niektórych może ona jednak być przykurzona przez to, że codzienne życie w zabetonowanym mieście mocno ich od tej zielonej perspektywy oddala. A sztuczne, miejskie środowisko nie tylko zwiększa nasz poziom stresu, ale i ma też często wpływ na obniżony nastrój i produktywność. Odpowiedzią na takie problemy jest właśnie nurt biophilic design, dzięki któremu możemy wdrożyć wzorce znane z natury do naszych domów i mieszkań.

W biophilic design kluczowym elementem jest wykorzystanie pochodzących z przyrody materiałów – jak na przykład drewno, kamień czy rattan. Te surowce nie tylko wprowadzają do wnętrz naturalny wygląd, ale mogą też mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Co równie istotne, to obecność żywych roślin w projektach. Architekci kierujący się zasadami biophilic design już na początkowym etapie zastanawiają się, jak przemycić do wnętrza bujną roślinność. Wybierają ją też pod kątem praktycznym – stawiają na okazy oczyszczające powietrze czy neutralne dla zwierząt. 
 

Jak wykorzystać ten trend we wnętrzach? 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które mogą stanowić inspirację przy urządzaniu Twojego domu właśnie w duchu biophilic design.

O co warto zadbać?

  1. Zielone ściany: zastanów się nad stworzeniem żywej ściany z roślin. Możesz umieścić na niej różne gatunki, które przyciągają wzrok, a dodatkowo tworzą chłodzący wnętrze efekt. Najbardziej klasycznym wyborem będzie ściana z mchu. 

  2. Naturalne światło: wykorzystaj jak najwięcej promieni słonecznych wpadających do Twojego domu. Jeżeli nie jesteś na etapie projektowania, ale już gotowego efektu, to zadbaj przynajmniej o podstawy. Otwórz okna, usuń ciężkie zasłony i zastąp je delikatnymi firankami. To uczyni wnętrze jaśniejszym i sprawiającym bardziej harmonijne i uspokajające wrażenie. 

  3. Wodne akcenty: fontanny, minioczka wodne czy akwarium to będzie strzał w dziesiątkę! Delikatny szum wodny pozwoli Ci się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, a przy upałach da chwilę chłodnego ukojenia.

  4. Tekstury przyjazne dla zmysłów: wybieraj materiały o naturalnych teksturach – takich jak drewno, len czy bawełna. Będą przyjemne w dotyku i idealne do relaksu. 

  5. Chillout zone na świeżym powietrzu: jeżeli tylko masz dostęp do ogródka, balkonu lub tarasu, postaraj się stworzyć chociaż niewielkie miejsce przeznaczone tylko do odpoczynku. Wyposaż je w meble z wikliny bądź rattanu, a całość otocz roślinami. 

  6. Naturalne kolory i wzornictwo: i w tym przypadku postaw na inspiracje naturą. Wybierz paletę kolorów nawiązujących do przyrody, sięgając po takie odcienie jak zieleń, brązy, beże czy błękity. Doskonałym uzupełnieniem dodatków będą też wzory w liście czy kwiaty, wprowadzające przyjemny, ogródkowy klimat do wnętrz. 

  7. Kamień i drewno: to stanowczo te materiały, na które warto się zdecydować, jeżeli pragniesz domu w stylu biophilic design. Możesz zastosować kamienne blaty kuchenne czy akcenty na ścianach oraz drewniane podłogi. One nie tylko dodadzą uroku i nawiążą do przyrody, ale także wprowadzą ciepło i ciekawą teksturę do pomieszczenia.

 

Skąd czerpać pomysły? Zainspiruj się profilami wnętrzarskimi z Instagrama

W social mediach nie brakuje gotowych pomysłów na to, jak urządzić wnętrze przepełnione naturą. Oto nasze ulubione perełki:
 


Pomysł, który trzeba uwzględnić już na etapie budowania domu, ale z pewnością jest wart efektu. Drzewo rosnące w środku domu robi niemałe wrażenie, prawda? To inspirująca idea – zamiast zrównywać wszystko z ziemią w celach budowlanych, staramy się stworzyć coś w zgodzie z zastanym otoczeniem.
 


Co prawda nie każdy ma takie warunki za oknem, ale jeżeli tylko Twoim sąsiadem jest przyroda, wykorzystaj to! Postaw na przeszkloną ścianę, a we wnętrzu zadbaj o kolory ziemi. Świetnie prezentować się będzie połączenie drewna z naturalną skórą – oba materiały w ciepłym, brązowym odcieniu.
 


Propozycja na uroczą sypialnię, która dzięki zastosowaniu zasad biophilic design z pewnością sprzyja jakościowemu wypoczynkowi! We wnętrzu postawiono na kojącą zieleń, drewno i dodatki w postaci żywych roślin. Aż chce się uciąć drzemkę!
 


A tutaj dowód na to, że nowoczesne wnętrza też mogą wyglądać jak inspirowane naturą. Do takiej kuchni, zamiast oklepanej cegły czy białych kafelków, wybrano ściankę z żywych roślin.
 


Kremowe, jasne i sprawiające bardzo „czyste” wrażenie wnętrze. O jakości wykonania świadczy zastosowanie naturalnego kamienia i design mebli, który nawiązuje też do kształtów z natury. Do tego żywe drzewa i mamy piękny, relaksujący pokój dzienny.
 

Przyroda puka do drzwi

Biophilic design to doskonały sposób na zaproszenie natury do naszych wnętrz. Korzystając z naturalnych materiałów, roślin, światła dziennego i innych elementów inspirowanych przyrodą, możemy stworzyć harmonijną przestrzeń życiową. Wykorzystanie biophilic design to już nie tylko trend w projektowaniu, ale i sposób na życie. Bardziej ekologiczne, świadome i – co najważniejsze – zdrowe!