ciemne mieszkanie a wybór drzwi

Ciemne mieszkanie a wybór drzwi – jak rozjaśnić wnętrze?

Jak to urządzić?

Ciemne mieszkanie jest dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Są jednak sposoby na to, by rozjaśnić nawet najciemniejsze wnętrza. Ściany w jasnych kolorach, duża ilość różnych form oświetlenia, rezygnacja z zasłon czy rolet – to tylko kilka sposobów. Ważną rolę odgrywają także drzwi – zobacz, jakie wybrać, by także z ich pomocą rozświetlić i powiększyć wnętrze.

Wykorzystaj drzwi, by maksymalnie rozjaśnić wnętrze

Drzwi wewnętrzne to element wystroju o dużych gabarytach – jest więc widoczny i realnie wpływa na to, jak odbierane jest wnętrze. Montaż ciemnych, masywnych drzwi w mieszkaniu, które jest niewielkie albo ma nieduży dopływ światła naturalnego, spowoduje, że będzie ono jeszcze bardziej zaciemnione. Z kolei wybór modelu z szybą, w białym albo jasnym kolorze sprawi, że mieszkanie będzie się wydawało większe, a światło pięknie się po nim rozejdzie. Warto więc już na etapie urządzania domu pomyśleć o takich skrzydłach, które wraz z oświetleniem i jasnymi ścianami sprawią, że uda się rozjaśnić nawet wnętrza z niewielką ilością okien.

Białe drzwi – postaw na ponadczasową klasykę

Drzwi w białym kolorze to klasyka i jeden z najłatwiejszych sposobów, by wprowadzić do mieszkania jasne barwy. Białe drzwi zadziałają tak jak białe ściany – odbijając światło, w znacznym stopniu optycznie rozjaśnią pomieszczenia. Nie będą się także odróżniały od ścian, co spowoduje, że w domu powstaną duże, białe powierzchnie. Takie rozwiązanie to doskonały sposób, by wprowadzić do wnętrz wrażenie świeżości i porządku. A uporządkowane wnętrze wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne! Białe drzwi sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i łazience. Do wyboru jest ogrom modeli: zarówno gładkie, jednolite i bardzo minimalistyczne, jak i znacznie bardziej designerskie, np. z ozdobnymi intarsjami czy szybami.

Drzwi przeszklone – wpuść światło do wnętrz

Przeszklone drzwi to świetny sposób, aby wpuścić do mieszkania trochę światła. Możliwości są dwie: drzwi z szybą oraz skrzydła wykonane w całości ze szkła. Drzwi z dużą szybą to często wykorzystywane rozwiązanie – są eleganckie, estetyczne i pasują do mieszkań w każdym stylu: zarówno w luksusowej estetyce glamour, jak i surowym loftowym czy minimalistycznym. Pamiętaj, by wybrać drzwi w jasnym kolorze: białym, beżowym albo w odcieniu jasnej szarości. Czarne drzwi „odetną” się od jasnych ścian i spowodują, że pokój czy łazienka będą wydawały się mniejsze.

Drugą, bardzo designerską opcją są całkowicie przeszklone drzwi. Wykonane są z jednolitego, grubego, hartowanego szkła, dzięki czemu nie tylko świetnie wyglądają, ale są także bezpieczne i wytrzymałe. W pomieszczeniach, w których potrzebujesz więcej prywatności (łazienka, sypialnia), możesz wybrać model z matowym szkłem. Pomieszczenie za drzwiami nie będzie widoczne, a jednocześnie drzwi przepuszczą sporą ilość światła. Takie modele znajdziesz na przykład w ofercie producenta DRE – do wyboru są skrzydła zupełnie gładkie albo z dekoracjami.

Drzwi przesuwne – stwórz otwarte przestrzenie

Żeby rozjaśnić mieszkanie, warto zaaranżować w nim jak najwięcej otwartych przestrzeni. Łazienka bez zamykanych drzwi oczywiście nie jest dobrym pomysłem, ale inne pomieszczenia w domu jak najbardziej można otworzyć. Żeby jednak była możliwość ich zamykania w razie potrzeby, warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych. To rozwiązanie, które kojarzy się z estetyką industrialną, loftową – przesuwne drzwi zainstalowane są na specjalnej, widocznej prowadnicy. Takie skrzydła świetnie sprawdzają się w mieszkaniach małych, gdzie ważny jest każdy centymetr zaoszczędzonej przestrzeni. Otwarcie sypialni na salon albo salonu na kuchnię sprawi, że dom będzie wydawał się dużo bardziej przestrzenny, a przez to – jaśniejszy. Wybierając tego typu drzwi, również trzymaj się jasnej kolorystyki. Takie modele są dość masywne, a ciemny kolor spotęguje to wrażenie.

Urządzając mieszkanie, nie zapominaj, że drzwi są jego niezwykle ważnym elementem. Dobrze dobrany pod względem koloru czy materiału model może całkowicie zmienić wnętrze – również je rozjaśnić!

MATERIAŁ PARTNERA