Pomysł na aranżację domu na krakowskim Bieżanowie opierał się przede wszystkim na maksymalnej oszczędności przestrzeni i minimalistycznym wyposażeniu. Architektki  ze studia projektowego HiFi postawiły na nowoczesność, proste formy i  jasne kolory.

Klasyczne kolory: czerń i biel

W całym 158-metrowym domu – zarówno w wyposażeniu, jak i ogólnej stylistyce – dominują biel i czerń. By uniknąć „chłodu” i pustki zastosowano naturalne dodatki – kwiaty, stołki z pieńków, drewniane gałęzie uczepione do nowoczesnego oświetlenia, dywany oraz narzuty  imitujące wyprawioną skórę.  W bardzo minimalistycznym salonie uwagę skupia kominek, który przełamuje dość surowy wyraz i wprowadza do wnętrza przyjemną, delikatną przytulność.

W krakowskim domu zastosowano kilka ciekawych rozwiązań.  Parter stanowi właściwie jedną wielką przestrzeń – bez żadnej ściany, na której znalazły się kuchnia z jadalnią oraz strefa wypoczynkowa z wyjściem na taras (poszczególne strefy zaznaczone są jedynie odpowiednim ustawieniem mebli).

W jadalni zwracającym uwagę elementem jest ściana-tablica (nawiązująca do stylu Street Art), na której gospodarze mogą zapisywać (i ścierać) rozmaite informacje czy sprawy organizacyjne. Ukryto na niej także ciemny klimatyzator oraz kaloryfer.

Drewno i "beton' to dobre połączenie

Cały dół wyłożono płytkami ceramicznymi imitującymi betonowe płyty, co paradoksalnie świetnie łączy się z drewnianymi elementami - włącznie z ułożonym efektownie pod schodami drewnem na opał w kominku.

Architektki śmiało łączą tu zresztą rozmaite struktury i faktury. Drewno, szkło, metal.  Interesująco wygląda ściana przy schodach, na której położono graficzną tapetę z motywem brzozowych pni marki Cole& Sun. Ciekawostką jest, że  zaprojektowana została przez Michaela Clarksa 1959 roku - pierwotnie w postaci sitodruku. Ten wzór sprawdzi się znakomicie zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu - co widać na przykladzie tego domu, ale także i w stylowym, klasycznym otoczeniu.

Piętro ma zdecydowanie cieplejszy i intymniejszy klimat  – na pewno także za sprawą ciemnych drewnianych desek na podłodze. Sypialnia (z wydzieloną garderobą) jest prosta, ocieplona beżami na ścianie  oraz "drewnianymi" i skórzanymi tekstyliami. Minimalistyczną łazienkę dynamizują z kolei żółte fragmenty ścian.

Więcej projektów na: hifistudioprojektowe.pl

Tekst: HiFi Studio/opr. AD

Zdjęcia: HiFi Studio/dzięki uprzejmości LF Studio Katarzyny Librant