Drewniany taras i kamienne murki – ogrodowa klasyka w nowym wydaniu

Drewniany taras i kamienne murki – ogrodowa klasyka w nowym wydaniu

Jak to urządzić?

Drewniany taras i ozdobne kamienne murki to często marzenie osób preferujących rustykalne lub śródziemnomorskie klimaty, choć świetnie sprawdzają się też w nowoczesnych aranżacjach. Szukając trwałych i designerskich rozwiązań warto zastanowić się nad wykorzystaniem do budowy tarasu i różnego rodzaju murków w ogrodzie, nowoczesnych materiałów.

Drewno i kamień przez wiele wieków stanowiły podstawę wznoszonych budowli i aranżowanych wokół nich przestrzeni. Tarasy zazwyczaj wykonywane były z drewna, a kamienne murki często wyznaczały granice kompozycyjne ogrodów. Dziś te tradycyjne materiały są nadal niezwykle popularne. Niemniej jednak z powodzeniem można je zastąpić prefabrykatami wykonanymi z betonu. Przemawia za nimi przede wszystkim ich trwałość, łatwość w utrzymaniu, ale również, a może przede wszystkim, wygląd i jakość wykonania, które sprawiają, że nie różnią się one od naturalnych surowców.
 

ozdobny murek na tarasie


Drewniany taras i kamienne murki – nierozłączny duet sielskiego klimatu

Jeśli chcemy stworzyć aranżację, w której główną rolę odgrywa tradycyjny drewniany taras możemy użyć deski Lira z kolekcji Polbruk. Ma ona unikatowy, naturalny wygląd, który do złudzenia przypomina drewno. Posiada prostokątny kształt i charakterystyczną fakturę ze spękaniami, widocznymi słojami oraz sękami. Występuje w trzech wymiarach 25x50, 25x75 i 25x100 cm oraz w dwóch kolorach – beżowym i brązowym. Biorąc pod uwagę fakt, że drewno jest niesłychanie popularne w większości stylów architektonicznych, zastosowanie Liry w aranżacji tarasów jest niezwykle uniwersalne.
 

deski tarasoweJeśli w projekcie aranżacji przestrzeni wokół domu znajdują się elementy małej architektury w postaci kamiennych murków możemy skorzystać z gotowych modułów Albero. Jest to nowość na rynku. Albero to przykład klasycznego designu w nowoczesnej formie, gdyż przypomina nieco dawne murki graniczne zbudowane z ułożonych na sobie kamieni, które do dziś można spotkać na przykład we Włoszech. Każdy z modułów ma wymiar 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. Występuje w dwóch kolorach: alpen (grafitowo-czarny) oraz brenta (beżowo-szary).
 

murki ogrodowe z kamienia


Murek – ozdoba każdego ogrodu

Murek Albero można zastosować w aranżacjach ogrodowych na wiele różnych sposobów, które mogą, ale nie muszą być powiązane z rzeźbą terenu. Jeśli dom znajduje się nieco wyżej niż ogród lub gdy chcemy, żeby taras był nieco podniesiony wizualnie względem ogrodu, dobrym pomysłem będzie zastosowanie go jako klasycznego murka oporowego. Będzie stanowił granicę tarasu i jednocześnie jego obudowę w dolnej części konstrukcji, która zapobiegnie osuwaniu się ziemi. Albero może być stosowany jako murek oporowy, który pomaga w wyrównaniu gruntu na pagórkowatym terenie lub zróżnicowaniu go na płaskim. Doskonale sprawdzi się również jako podparcie skarpy obsadzonej roślinami.


Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie murka jako otoczenia nawierzchni tarasu. W tym wypadku będzie on stanowił jego ramy kompozycyjne, a poza tym może pełnić funkcję niesztampowego kwietnika lub donicy. Ze względu na inspirację naturalnym łupkiem skalnym, któremu Albero zawdzięcza swój wyjątkowy design, pozwala on tworzyć efektowne i niezwykle urokliwe piętra na skalniakach. Można go też zastosować do oddzielenia poszczególnych stref w ogrodzie. Możliwe jest też wykorzystanie go do budowy wielu elementów małej architektury np. fontanny z zamkniętym obiegiem czy mebli ogrodowych. Z jego pomocą można stworzyć stylowe siedziska, ogrodowy barek czy niepowtarzalny grill. Wszystkie te elementy mogą być prawdziwą ozdobą zarówno sielskiego i romantycznego ogrodu pełnego kwiatów oraz ziół, jak i nowoczesnego, pełnego bylin i traw.
 

murek do ogrodu
murek ogrodowy
murek z kamienia


Dopasuj styl do domu i ogrodu

Bez względu na to, jaką konfigurację zastosujemy, pamiętajmy o tym, żeby kolorystykę wybranych produktów dobrać do stylu posesji. Jeżeli chcemy stworzyć aranżację w stylu nowoczesnym, to idealnym rozwiązaniem będzie murek w kolorze alpen. Z kolei w kompozycjach w klimacie śródziemnomorskim doskonale sprawdzą się elementy w odcieniu brenta. Drewniany taras... niekoniecznie drewniany, kamienny murek... niekoniecznie kamienny, a wymarzone miejsce do relaksu równie piękne.

Materiał Partnera
POLBRUK.PL