garderoba pod skosem

Jak zaprojektować i urządzić garderobę pod skosem?

Jak to urządzić?

Skosy na poddaszu można pomysłowo „ograć” – wykorzystać na te pomieszczenia, które podkreślą ich atuty, na przykład garderobę. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby była funkcjonalna i wygodna. A więc do dzieła! Urządzamy garderobę pod skosem!

Garderoba na poddaszu ze skosami, ARANŻACJA MARKI RAUMPLUS, RAUMPLUS.PL

Garderoba pod skosem – jak ją zaprojektować?

Przestrzeń pod skosami często traktuje się jako tę gorszej kategorii. Niesłusznie, bo ma ona sporo plusów. Jeśli dobrze przemyślimy wszystkie za i przeciw, możemy zyskać fajne miejsce do mieszkania na poddaszu. No, ale te nieznośne skosy… Czy da się coś z nimi zrobić? Można je pomysłowo „ograć” – wykorzystać na te pomieszczenia, które podkreślą ich atuty, na przykład garderobę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby była funkcjonalna oraz wygodna.

> Przeczytaj także: Kąpiel pod skosami – jak ładnie i praktycznie urządzić łazienkę na poddaszu <

garderoba w sypialni ze skosem pomysły
Łóżko z kolekcji 4 You możesz zabudować tak jak chcesz, np. regałem ze schowkiem, który po zamknięciu służy jako zagłówek doskonale sprawdzi się na poddaszu ze skosem, vox.pl

Garderoba na poddaszu ze skosami – o czym musisz pamiętać zanim zaczniesz ją urządzać?

Jeśli powierzasz projekt szaf garderobianych profesjonaliście, on wszystkim się zajmie. Jeżeli jednak postanowiłeś sam się z tym zmierzyć, musisz wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach.

Przede wszystkim wymierz wysokości pod skosami – będziesz miał jasność, jakie meble się zmieszczą i jak je rozmieścić, żeby garderoba na poddaszu była funkcjonalna oraz wygodna.

Nie przejmuj się wysokością ścianek kolankowych (to te, na których opiera się konstrukcja dachu). Nawet jeśli są niskie, możesz przy nich postawić niewysokie komody albo wykorzystać na różnego rodzaju pomysłowe schowki.

Pamiętaj, że w garderobie ważna jest wentylacja. Pomyśl o tym, zanim zabudujesz ją meblami. Może to być zwykła kratka wentylacyjna albo otwory lub podcięcie w drzwiach – dzięki temu ubrania będą pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Zastanów się też jak oświetlisz garderobę pod skosami. Zrezygnuj z lampy wiszącej (będzie tylko przeszkadzała), zastąp ją niewielkimi kinkietami lub paskami ledowymi, np. wzdłuż krawędzi mebli. Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie wewnętrzne szaf – możesz tak je zaprojektować, żeby włączało się automatycznie po otwarciu drzwi.

jak urządzić garderobę pod skosem
Aranżacja niewielkiej garderoby, WestwingNow.pl
garderoba pod skosem pomysły
Garderoba na poddaszu ze skosami, proj. Marta Napiórkowska-Łosin, archiwum Werandy
garderoba pod skosem inspiracje
Garderoby i szafy marki LEMA są wyposażone w specjalny moduł czyszczący Air Cleaning System, mood-design.pl

Wyposażenie garderoby na poddaszu – jak rozmieścić meble w garderobie pod skosem?

Większe, wyższe szafy ustaw najlepiej przy ścianie pozbawionej spadów. Przydadzą się w nich drążki na ubrania wiszące – długie sukienki i płaszcze. Niższe meble, takie jak szafki i komódki na bieliznę, wysuwane wieszaki na spodnie i spódnice czy półki na buty możesz zaprojektować pod skosami. Ważne, żeby wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Szczególnie, jeśli Twoja garderoba jest mała.

Jeśli chcesz zamknąć szafy, żeby uchronić odzież przed kurzem, zrezygnuj z drzwi otwieranych na pomieszczenie – szkoda miejsca. Zastąp je drzwiami przesuwnymi, najlepiej z transparentnego szkła lub luster – przy okazji optycznie powiększą małą przestrzeń.

 

Szafę Flex możesz zaprojektować samodzielnie – wybierz szerokość, wysokość oraz głębokość korpusu, a także kolor frontów i sposób ich otwierania, Black Red White, brw.pl

W trudno dostępnych miejscach sprawdzą się teleskopowe systemy do przechowywania – to specjalne organizery na ubrania na wysuwanych szynach, które dostosowują się do każdej przestrzeni.

Garderoba w sypialni ze skosem

To najwygodniejszy sposób na przechowywanie ubrań, które nosisz na co dzień. Jeśli metraż Ci na to pozwala najlepiej zaprojektuj garderobę pod skosem w osobnym, zamykanym pomieszczeniu z wejściem z sypialni. W takiej sporej przestrzeni możesz zaszaleć – wstawić toaletkę, duże lustro, puf, wieszak do odwieszania ubrań podczas przymiarek. Przy mniejszym metrażu wydziel niewielkie miejsce do przechowywania ścianką działową, dwustronną szafą, ładnym regałem. Nawet mała garderoba pod skosem może być wygodna i ciekawie urządzona.

Tekst: Joanna Kornecka

Zdjęcie główne: szafa z drzwiami przesuwnymi w aluminiowych profilach Lazuryt, do zabudowy pod skos, komandor.pl, zdjęcie niżej: garderoba zabudowana w skosie, aranżacja marki Raumplus, raumplus.pl

Aranżacja garderoby na poddaszu ze skosami, KOMANDOR.PL
Aranżacja garderoby na poddaszu ze skosami, KOMANDOR.PL
Aranżacja sypialni z garderobą na poddaszu ze skosami, raumplus.pl
Aranżacja sypialni z garderobą na poddaszu ze skosami, raumplus.pl