Jak doświetlić dzieła sztuki na ścianie w salonie?

Jak doświetlić dzieła sztuki na ścianie w salonie?

Jak to urządzić?

Na ścianach w salonie umieszczamy rozmaite ozdoby, które dopełniają aranżację i sprawiają, że nasze wnętrze nabiera indywidualnego charakteru. Staje się prawdziwie nasze. Coraz więcej osób decyduje się na to, by w tym centralnym punkcie pomieszczenia zawiesić oryginalne dzieła sztuki. Tego typu przedmioty wymagają jednak odpowiedniego oświetlenia.

reklama

Jakie lampy zastosować, by właściwie wyeksponować dzieła sztuki na ścianach? Czym się kierować oraz gdzie umieścić punkty świetlne, żeby uzyskać najlepszy efekt? O tym napiszemy poniżej.

Jakie dzieła sztuki wiesza się na ścianach i w jakie miejsce mogą trafić?

W domowych wnętrzach mogą pojawić się rozmaite dzieła sztuki. Zazwyczaj na ściany trafiają obrazy w ozdobnych ramach. Nie jest to jednak jedyny sposób na udekorowanie przestrzeni mieszkalnej. Równie ciekawie prezentują się rysunki, grafiki i fotografie.

Gdzie zawiesza się takie dekoracje? Ze względu na ozdobny charakter, a często też sporą wartość, obrazy lub grafiki trafiają najczęściej do pomieszczeń reprezentacyjnych, zwłaszcza do salonu lub jadalni. Ciekawie prezentują się również jako efektowne dopełnienie sypialni. Tak naprawdę jednak przy ich pomocy można uzupełnić niemal każdą przestrzeń, w tym nawet przedpokój, kuchnię lub klatkę schodową, unikając tylko miejsc, gdzie panują niekorzystne warunki (np. zbyt wysoka wilgotność, częste zmiany temperatury, zbyt duże nasłonecznienie lub bezpośrednie sąsiedztwo urządzeń grzewczych).

Aby jednak dzieła sztuki stały się prawdziwą ozdobą, niezbędne jest właściwie dobrane oświetlenie, które można znaleźć choćby na stronie LightPlus.

Rozmieszczenie punktów świetlnych oraz najpopularniejsze rodzaje lamp do oświetlenia obrazów

Gdzie umieścić lampy, by właściwie wyeksponować obraz na ścianie? Wszystko zależy od konkretnego obiektu. Fakturalne dzieła o grubo kładzionej farbie lub płaskorzeźby niejednokrotnie wymagają umieszczenia źródła światła pod kątem w pewnej odległości, by z pomocą gry świateł i cieni jak najlepiej wyeksponować ich walory. Podobnie wygląda sytuacja z pracami za szkłem. Jeśli nie postawiło się na muzealne tafle antyrefleksyjne, wówczas trzeba dobrze rozplanować rozmieszczenie lamp, by odbicia światła nie utrudniały podziwiania obiektu.

W przypadku niektórych grafik, posterów, fotografii i obrazów można umieścić lampę bezpośrednio nad lub po bokach, by zapewnić rozproszone oświetlenie, pozwalające wyeksponować główne walory konkretnej pracy.

Jakie lampy stosuje się jako oświetlenie obrazów na domowych ścianach? Świetnie w tej roli sprawdzają się oprawy ścienne, a zwłaszcza kinkiety, a także reflektory montowane w pobliżu dzieła lub w pewnym oddaleniu na suficie. Warto zdecydować się na modele z opcją regulowania kąta świecenia, by móc równomiernie doświetlić całą powierzchnię dzieła.

Niezmiernie praktycznym rozwiązaniem są lampy (reflektory) na szynoprzewodach. To sposób na perfekcyjne dopasowanie warunków oświetleniowych do potrzeb konkretnego obiektu, dzięki możliwości zmiany kąta padania światła oraz rozmieszczenia lamp względem siebie na listwach. Więcej przykładów opraw oraz sposobów włączenia ich do modnych aranżacji znajdziecie też na stronie: artystycznewnetrza.pl.

Źródła światła a bezpieczne oświetlenie obrazów

Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na same źródła światła. Do oświetlania dzieł sztuki najlepiej wykorzystywać nowoczesne produkty LED.

Dlaczego to tak ważne? Oczywiście przede wszystkim są to rozwiązania energooszczędne, bardzo żywotne i niemal bezawaryjne. Co jednak istotniejsze, w odróżnieniu od standardowych żarówek, podczas pracy nie wytwarzają one dużej ilości ciepła, które mogłoby uszkodzić obraz lub grafikę. Dodatkowo, bez większego trudu da się znaleźć produkty LED o właściwym natężeniu i wysokim współczynniku oddawania barw, co pozwala w pełni rozkoszować się koncepcją estetyczną oraz walorami artystycznymi dzieła.

Odpowiednie oświetlenie ścian - dodatkowa dekoracja domowych wnętrz

Dzieła sztuki to jeden ze sposobów na ozdobienie ściany za sofą w salonie bądź dopełnienie aranżacji w sypialni. Obrazy, grafiki i zdjęcia dekorują oraz stanowią wyraz indywidualnego stylu. Dzięki temu da się stworzyć spersonalizowane, unikatowe aranżacje o sporej wartości wizualnej, zwłaszcza gdy podkreśli się je jeszcze właściwie dopasowanym oświetleniem, które wpływa nie tylko na odbiór dzieła, ale też buduje nastrój dla całego wnętrza.

Materiał partnera