sprzątanie mieszkania

Jak sprzątać mieszkanie krok po kroku? Gruntowne porządki nie tylko świąteczne

Jak to urządzić?

Każdy kiedyś musi gruntownie posprzątać swój dom albo mieszkanie. Przynosi to bowiem niebywałe korzyści i przywraca ład. Dowiedz się, jak się zabrać do gruntownych porządków krok po kroku. Co jest najbardziej pomocne w czasie sprzątania

reklama

Od czego zacząć gruntowne sprzątanie mieszkania?

Gruntowne porządki oznaczają sporo wysiłku i czasu. Wszystko zależy od wielkości domu i zgromadzonych rzeczy. Trzeba mieć świadomość, że nie da się zaprowadzić porządku w ciągu jednego dnia. Stąd dobrym pomysłem jest stworzenie planu sprzątania.

Harmonogram prac ułatwi sprzątanie i krok po kroku doprowadzi do oczekiwanych efektów. Plan powinien być dopasowany do własnych możliwości i trybu życia. Jeden z pomysłów to grafik prac dzień po dniu, czyli wyznaczenie poszczególnych dni tygodnia na sprzątanie innego pomieszczenia w domu. Inna możliwość to zaplanowanie wykonania różnych obowiązków w ciągu wyznaczonego okresu. Tworzenie list jest bardzo pomocne, ponieważ motywuje do działania i daje poczucie osiągnięcia celu – sprzątanie staje się znacznie przyjemniejsze, a porządek jest nagrodą! Warto stworzyć własny harmonogram, a gdy jego forma się sprawdzi, przyda się także np. w czasie świątecznych porządków.

 

Planując gruntowne porządki, warto włączyć pozostałych domowników. Każdy powinien sprzątać po sobie, dbać o ład w swoich rzeczach i wspólną przestrzeń. Poza tym włączenie członków rodziny znacznie usprawni i przyspieszy proces porządkowania.

Jak sprzątać? Prace przygotowawcze

Pierwszym krokiem gruntownych porządków jest decluttering, czyli odgracanie przestrzeni oraz jej organizacja. Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy sprawi, że znikną jedne ze źródeł bałaganu. 

Jest taka zasada mówiąca, że w domu powinny być tylko przedmioty potrzebne, piękne lub o znaczeniu sentymentalnym. Rzeczy nieprzydatne i zepsute tylko zajmują miejsce i tworzą chaos. Im więcej przedmiotów, tym większy bałagan się tworzy. Dlatego, zanim przejdziemy do sprzątania, należy sprzedać, oddać albo wyrzucić nieużywane rzeczy. Jeśli są uszkodzone, może warto dać je do naprawy albo zająć się tym samodzielnie?

Kolejny krok to organizacja przestrzeni. Warto zadbać, aby przedmioty, które zostały po segregacji, miały swoje miejsce. Ułatwi to utrzymanie porządku w domu. Sposobów na organizację jest wiele. Na rynku dostępne są różne kosze, pojemniki, organizery i inne akcesoria, które pozwalają na funkcjonalne zorganizowanie przestrzeni. Warto poszukać także inspiracji w Internecie.

Gdy dom jest już odgracony, a każdy przedmiot znalazł swoje miejsce, można przystąpić do sprzątania. Warto jednak upewnić się, czy mamy odpowiedni sprzęt i środki czyszczące. Gruntowne porządki wymagają bowiem zajrzenia w każdy kąt i dotychczasowe akcesoria mogą nie być wystarczające.

Jak posprzątać pokój i sypialnię?

Porządki w pokojach i sypialni należy zacząć od wnętrza szafek, szuflad, szaf i pojemników na pościel. Umyj je w środku i poukładaj rzeczy (także przetrzyj). Warto też uprać koce, pościel i poszewki dekoracyjnych poduszek. 

Kolejny krok to umycie okien i parapetów. Firanki i zasłonki także powinny trafić do prania. Następnie przejdź do wycierania kurzu z różnych przedmiotów – kaloryfer, oświetlenie, meble, telewizor, drzwi, ramki i inne dekoracje. Nie zapomnij także o roślinach. Warto wszytko dokładnie umyć i wytrzeć do sucha.

Jednym z ostatnich zadań w pokoju jest odkurzanie. I tu ważna jest zasada „od góry do dołu”. Najpierw usuń kurz z górnych części pomieszczenia, by nie opadał na wyczyszczoną wcześniej podłogę. Odkurzanie w czasie gruntownych porządków nie oznacza jednak usunięcia tylko zabrudzeń z podłogi i dywanu. Warto zacząć od szczytów mebli i opróżnionych półek ściennych, kanapy i innych mebli tapicerowanych, a także odświeżyć materace. Odkurzacz skutecznie usuwa roztocza i kurz. Gruntowne sprzątanie wymaga także wyczyszczenia powierzchni pod meblami. Dopiero na końcu dokładnie odkurz dywan i podłogę. Ostatni krok to umycie powierzchni i listew przypodłogowych.

Jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej do gruntownych porządków?

Odkurzacz to nieoceniony i najważniejszy pomocnik w czasie porządków. Warto zainwestować w dobry sprzęt o dużej mocy ssania. Wówczas sprzątanie będzie efektywne i szybkie. Najlepiej wybrać model wyposażony w liczne dodatkowe ssawki. Ułatwi to usuwanie zabrudzeń z różnych powierzchni i zakamarków. Dobry odkurzacz powinien radzić sobie nie tylko z codziennymi porządkami, ale także być pomocny w czasie gruntownego sprzątania.

Godnym polecenia jest odkurzacz uniwersalny Kärcher WD 3 Premium Home. Ten sprzęt nadaje się do odkurzania każdej powierzchni (dywany, wykładziny tekstylne, podłogi twarde, tapicerowane meble), a przy tym zbiera niewielkie ilości wody. WD 3 może być też stosowany w garażu czy piwnicy oraz do odkurzania wnętrza samochodu. Kompaktowe jak na mocny i wszechstronny odkurzacz gabaryty oraz wygodne uchwyty do przechowywania akcesoriów sprawiają, że nie zajmuje dużo miejsca.

Cechą charakterystyczną odkurzacza Kärcher WD 3 jest duża moc ssąca i specjalny system filtracyjny (filtr kartridżowy). Dzięki temu nadaje się do odkurzania suchych zanieczyszczeń, wody oraz rozbitego szkła. Z kolei praktyczne akcesoria do czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerowanych mebli dają najlepsze rezultaty i maksymalną wygodę w czasie sprzątania. Istnieje także możliwość dokupienia wielu innych końcówek: turboszczotki, końcówki do podłóg drewnianych, małej końcówki z miękkim włosiem, np. do drobiazgów i grzbietów książek lub żaluzji. Warto także zwrócić uwagę na długi wąż ssący (2 m), który umożliwi usunięcie pajęczyn z sufitu i wyczyszczenie abażurów żyrandola.

Zapoznaj się z ofertą Kärcher WD 3 Premium Home >> 

Jak posprzątać kuchnię?

Kuchnię należy sprzątać wyjątkowo starannie z uwagi na bakterie i inne zarazki, które mogą mieć styczność z jedzeniem. Jest to też pomieszczenie wyjątkowo trudne do utrzymania w czystości. W kuchni znajduje się wiele sprzętów, które szybko się brudzą.

Sprzątanie kuchni należy zacząć od uporządkowania i umycia wnętrza szafek. Produkty spożywcze sprawdź pod kątem daty ważności. Następnie należy umyć lodówkę w środku i z zewnątrz. 

Kolejny krok to wyczyszczenie miejsc szczególnie uciążliwych. Zacznij od okapu kuchennego i kratki wentylacyjnej. Wyczyść także: piekarnik, mikrofalówkę, zmywarkę, kuchenkę oraz zlew. W usuwaniu przypaleń pomocna będzie pasta z sody oczyszczonej. Warto także odkamienić czajnik i wyczyścić małe AGD.

Kolejnym trudnym do czyszczenia miejscem w kuchni są płytki, a w szczególności fugi. Warto jednak przywrócić im dawny wygląd, ponieważ wpływają na ogólny efekt wizualny. Nie można zapomnieć o umyciu mebli kuchennych – zacznij od szczytów i frontów szafek górnych. Na koniec należy wytrzeć kurz z oświetlenia i półek (zasada z góry na dół). Nie zapomnij także o przetarciu blatów. Na samym końcu odkurz i umyj podłogę.

Jak posprzątać łazienkę?

Łazienka powinna być utrzymana w higienicznej czystości. Wymaga częstego sprzątania, łatwo namnażają się tam bowiem szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Regularne sprzątanie zapobiegnie powstawaniu zagrzybień i trudnych do usunięcia osadów.

Na czas porządków z łazienki należy wynieść wszystkie tekstylia (ręczniki, szlafroki, dywaniki). Pierwszym krokiem jest uporządkowanie wnętrz szafek i wyrzucenie pustych opakowań oraz przeterminowanych kosmetyków. Następnie wyczyść ceramikę łazienkową (umywalka, wanna lub prysznic, toaleta) i armaturę. W usuwaniu kamienia będzie pomocny ocet. Należy również udrożnić odpływy. Nie obędzie się także bez umycia płytek i fug. Warto poświęcić trochę czasu na wyczyszczenie pralki (filtr, szufladka na proszek). Wpłynie to pozytywnie na żywotność sprzętu, skuteczność prania i miły zapach ubrań. Na koniec umyj lustra i szyby. Ostatni etap to odkurzanie i umycie podłogi.

Jaki odkurzacz do łazienki?

Dobry odkurzacz powinien sprawdzić się nie tylko do dywanów, ale także w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. Kuchnię i łazienkę trzeba sprzątać dość często. Odpowiedni odkurzacz będzie w tym pomocny.

Wrogiem tradycyjnego odkurzacza jest woda, zatem lepiej nie ryzykować usterki i nie używać go w łazience. W tego typu pomieszczeniach sprawdzi się sprzęt wielofunkcyjny. Odkurzacze uniwersalne Kärcher z serii WD są przystosowane do usuwania zabrudzeń suchych i mokrych oraz zbierania wody. To oznacza, że bez przeszkód można ich używać w łazience i kuchni. Sprawdzą się również w sytuacjach awaryjnych, jak remont i zalanie. Przy tym odkurzacz uniwersalny Kärcher wyposażony jest w długi wąż ssący i szereg różnych końcówek. Dzięki temu możliwe jest posprzątanie wszystkich zakamarków w łazience, np. za toaletą czy pod niezabudowaną wanną czy dobranie akcesorium do powierzchni, tak aby jej nie uszkodzić.

Bogata oferta odkurzaczy uniwersalnych Kärcher z serii WD sprawia, że każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie, aby mieć w domu jeden odkurzacz do wszystkich powierzchni i pomieszczeń – włącznie z garażem czy piwnicą! 

Materiał partnera:

kaercher.com