jak urządzić salon z kuchnią

Jak urządzić kuchnię z salonem w nowoczesny, wygodny sposób? Zobacz najlepsze aranżacje i zdjęcia wnętrz Werandy

Jak to urządzić?

Kuchnia z salonem lub inaczej pokój dzienny z aneksem kuchennym to dziś bardzo popularne rozwiązanie w urządzaniu wnętrz. Zarówno w blokach, jak i domach, coraz częściej kuchnia jest otwarta na salon, a obie strefy przenikają się nawzajem i uzupełniają. Widać to także w naszych sesjach zdjęciowych. Zobacz zdjęcia, aranżacje i inspiracje Werandy. Sprawdź, jak zrobili to inni i zainspiruj się.

aranżacja kuchni z salonem
Projekt wnętrza: @ana_home13, Zdjęcie: Igor Dziedzicki, Stylizacja: Anna Salak


Aranżacja kuchni z salonem w dużym wnętrzu

Na połączenie kuchni z salonem decyduje się dziś coraz więcej osób żyjących w domach i segmentach. Technologia i wnętrzarskie rozwiązania na szczęście zbijają argumenty sceptyków, jakoby salon połączony z aneksem kuchennym tracił swój wypoczynkowy i gościnny charakter, który dodatkowo zakłócają nie tylko dźwięki dobiegające ze strefy kuchennej, ale także zapachy gotowanych potraw, a kuchnia z kolei przestała być prawdziwym królestwem kulinarnych pasjonatów. Można zainwestować w dobry, nowoczesny okap kuchenny, który pozwoli zapanować na zapachami i będzie dodatkowo efektowną dekoracją. A takie rozwiązania jak przesuwne drzwi schowane w ścianie pomogą oddzielić salon połączony z kuchnią wtedy, gdy jest taka potrzeba.
 

aranżacja kuchni z salonem w domu
Projekt wnętrza: Piotr Aleksandrowicz i Joanna Morkowska-Saj, Zdjęcie: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski/ Fotomohito

Połączenie tych dwóch przestrzeni ma sporo zalet. Jedną z nich jest przestronność otwartego pomieszczenia oraz kontakt z rodziną i przyjaciółmi podczas przygotowywania posiłków. Jest też zaleta projektowa – można pozwolić sobie na rozwiązanie bardziej dopasowane do naszych potrzeb i każdego domu. Obie strefy mogą być oddzielone w różny sposób – dużą wyspą kuchenną, blatem i stołkami barowymi albo stołem z krzesłami –każde z tych rozwiązań zapewnia strefę jadalnianą i dodatkowy blat roboczy. Mając odpowiednio dużo miejsca można też te rozwiązania połączyć – za wyspą kuchenną ustawić stół lub kanapę, oczywiście tyłem do naszej kuchni. Są też rozwiązania, w których kuchnia to jedna duża ściana szafek kuchennych oddzielonych od salonu ażurową półką na książki połączoną ze stołem.

Sprawdź też galerię wnętrz Werandy

jak urządzić kuchnię z salonem
Projekt wnętrza: Anna Kukulska, Zdjęcie: Yassen Hristov, stylizacja: Anna Salak
PROJEKT WNĘTRZA: MARTA WIERZBICKA-PATEJUK, ZDJĘCIA I STYLIZACJA: ALEKSANDRA DERMONT


Aranżacja aneksu kuchennego – rozwiązanie do małego mieszkania

Połączenie salonu z aneksem kuchennym to świetne rozwiązanie do kawalerki i małego mieszkania w bloku. Dzięki wyburzeniu ściany odgradzającej tę przestrzeń optycznie powiększamy wnętrze i wpuszczamy do niego znacznie więcej światła. Otwarcie kuchni od salonu pozwala na przemeblowanie, np. ustawienie sofy w wygodnym miejscu na środku pomieszczenia. Kanapa może służyć jako element oddzielający część kuchenną od jadalnej i wypoczynkowej.

W mieszkaniu połączenie tych dwóch pomieszczeń pomaga zapewnić dopływ światła oraz zaoszczędzić sporo miejsca – wyspa może być równocześnie stołem albo mieć od strony salonu półki na książki i bibeloty. Nad wyspą dodatkowo można podwiesić półki do przechowywania wina czy postawienia dekoracji.

W małej przestrzeni większego znaczenia nabiera styl – jeśli decydujemy się na nowoczesny salon, kuchnia też powinna być utrzymana w takiej estetyce. Warto zachować spójność wyposażenia – meble kuchenne, akcesoria oraz dekoracje salonu powinny być utrzymane w tym samym stylu. Niezmiernie ważna jest też funkcjonalność rozwiązań. W małym aneksie problemem może być przechowywanie, ale dobra organizacja wszystko ułatwi. Duże naczynia warto trzymać w szafkach narożnych – są najbardziej pojemne, albo w najniższych szufladach z pełnym wysuwem. 

Przeczytaj też: Mała kuchnia – sprytne rozwiązania i praktyczne aranżacje do małych mieszkań

KUCHNIA W STYLOWEJ SZAFIE TO DOBRE ROZWIĄZANIE DO MAŁYCH KUCHNI LUB TAKICH POŁĄCZONYCH Z SALONEM, PROJEKT WNĘTRZA: JOANNA MAKSYMIAK-GRABOWSKA, MAGDALENA GOŁĘBIEWSKA


Salon z kuchnią schowaną w ścianie – funkcjonalność i wygoda

Kuchnia wcale nie musi być widoczna, przynajmniej na pierwszy rzut oka. W jaki sposób? Wybierając kuchnię schowaną w ścianie, a dokładnie zabudowaną w wielkiej szafie, przeważnie od podłogi do sufitu, gdzie kryje się cała strefa kuchenna z blatem, zlewozmywakiem, całym agd i szafkami do przechowywania. Dzięki specjalnym systemom drzwi – najczęściej wybierane są przesuwne i łamane – całość może przypominać meble w salonie i być z nimi spójna stylistycznie.

To idealny wybór dla osoby mieszkającej w pojedynkę lub gotującej od czasu do czasu. Takie rozwiązanie docenią też minimaliści i miłośnicy stylu nowoczesnego, choć nie jest on zarezerwowany tylko dla takich mieszkań. Wybierając zdobione drzwi do szafy, schowana kuchnia może pasować nawet do bogatego stylu francuskiego czy prowansalskiego. Z kolei np. drzwi pokryte fornirem wprowadzą więcej elegancji do wnętrza klasycznego czy art deco.

Jej ogromną zaletą jest utrzymanie porządku – wystarczy zamknąć drzwi, by bałagan zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kiedy wpadną niezapowiedziani goście. A do tego jest funkcjonalna i zmieści wszystko czego potrzebujemy.

Polecamy też: Jak urządzić białą kuchnię, która nigdy nie wyjdzie z mody? Zainspiruj się naszymi pomysłami na aranżacje białych mebli kuchennych w różnych stylach!

kuchnia otwarta na salon
Projekt wnętrza: Marcin Janusz, Zdjęcie: Marcin Grabowiecki, Stylizacja: Eliza Mrozińska

Zobacz więcej zdjęć, jak urządzić otwartą kuchnię

To, czy kuchnia z salonem będzie funkcjonalna, zależy głównie od jej projektu i aranżacji. Jedno jest jednak pewne – otwarta przestrzeń bardziej sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu – a z tym zgadzają się już wszyscy.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia kuchni z salonem z sesji Werandy – dowiesz się jak inni rozwiązali przestrzeń pomiędzy kuchnią i salonem, i co szczególnie warto w niej uwzględnić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak aranżować małą przestrzeń sprawdź zdjęcia salonu z aneksem kuchennym.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe oraz studia projektowe
Zdjęcie główne: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: AGNIESZKA GŁOWACKA