werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

9 pomysłów na salon z kuchnią

Jak to urządzić?

Kuchnia otwarta na salon lub inaczej - pokój dzienny z kuchnią, to bardzo częste rozwiązanie we współczesnym projektowaniu wnętrz.

Salon z kuchnią: wady i zalety

Połączenie dwóch pomieszczeń na jednej przestrzeni ma jednak zarówno zalety, jak i wady. Zwolennicy takich aranżacji przekonują, że to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, zwłaszcza gdy nie jest ono zbyt duże. Przeciwnicy z kolei głównie twierdzą, że salon połączony z kuchnią traci swój wypoczynkowy i gościnny charakter, który dodatkowo zakłócają nie tylko dzwięki dobiegające ze strefy kuchennej, ale także zapachy gotowanych potraw, a kuchnia z kolei przestaje być prawdziwym królestwem kulinarnych pasjonatów.

Jak urządzić salon z kuchnią: praktyczne rozwiązania

Choć na tego typu rozwiązanie decydują się zarówno posiadacze wielkich domów, jak i nieco mniejszych - więcej korzyści aranżacji 2w1 mają ci drudzy. Prawdą jest bowiem, że salon z kuchnią to spora oszczędność miejsca. Na wady, które wytykają przeciwnicy, na szczęście można dziś znaleźć skuteczne rozwiązania, takie jak choćby drzwi przesuwane schowane w ścianie czy nowoczesne i technologicznie zaawanosowane okapy kuchenne, które nie tylko są ciche i pochłaniają wszystkie zapachy, ale przede wszystkim stają się efektowną dekoracją.

ZOBACZ WIĘCEJ: Salon z aneksem kuchennym - zdjęcia

Warto jednak, myśląc o połączeniu na jednej przestrzeni zarówno kuchni, jak i salonu, poświęcić trochę czasu, by dopasować projekt zarówno do wielkości, jak i kształtu pokoju dziennego, uwzględniając jednocześnie potrzeby wszystkich domowników.

Jak oddzielić kuchnię od salonu

Najczęstszymi rozwiązaniami w tego typu aranżacjach jest umowne oddzielenie obu stref odpowiednim ustawieniem mebli. Zazwyczaj granicę wyznacza kanapa lub wyspa kuchenna - jeśli na taką się decydujemy.  Coraz cześciej jednak - pewnie także za sprawą narastającej w Polakach pasji do gotowania - pojawiają się rozwiązania, które sprawiają, że w zależności od potrzeb - możemy mieć oddzielną kuchnię i oddzielny salon. Mowa tu o przesuwanych drzwiach, drzwiach składanych w harmonijkę czy dekoracyjnych szczelnych przepierzeniach.

ZOBACZ WIĘCEJ: Biała kuchnia w 12 odsłonach

Granicę wyznaczać też może rodzaj podłogi - połączenie drwena w salonie z płytkami czy nawet kamieniem w kuchni jest zarówno praktyczne, jak i bardzo efektowne.

Kuchnia schowana w ścianie

Kuchnia jednak wcale nie musi być widoczna - w niektórych aranżacjach, zwłaszcza tych w stylu nowoczesnym, wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne schowane są w ścianie, która do złudzenia przypomina meble w salonie.

Dla miłośników nieco bardziej tradycyjnego urządzania dobrym pomysłem będzie wykorzystanie na przykład jednej ze ścian wyspy kuchennej (od strony salonu) na urządzenie kącika telewizyjnego albo małej biblioteczki.

To,czy przestrzeń będzie funkcjonalna, zależy głównie od jej projektu i aranżacji. Jedno jest jednak pewne - otwarta przestrzeń bardziej sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu - a z tym zgadzają się już wszyscy.

POLECAMY TAKŻE: Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem przesuwanych drzwi

Tekst: AD/red.wer

Zdjęcia: materiały promocyjne oraz studia projektowe

reklama
reklama
reklama