Salon z kuchnią lub inaczej pokój dzienny z aneksem kuchennym, to bardzo częste rozwiązanie w projektowaniu wnętrz. Jak go urządzić? Zobacz zdjęcia, aranżacje i inspiracje.

reklama

Jak urządzić salon z kuchnią?

Połączenie salonu z kuchnią lub aneksem kuchennym na jednej przestrzeni ma zarówno zalety, jak i wady. Zwolennicy takich aranżacji przekonują, że to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, zwłaszcza gdy nie jest ono zbyt duże.

Przeciwnicy z kolei głównie twierdzą, że salon połączony z aneksem kuchennym traci swój wypoczynkowy i gościnny charakter, który dodatkowo zakłócają nie tylko dźwięki dobiegające ze strefy kuchennej, ale także zapachy gotowanych potraw, a kuchnia z kolei przestaje być prawdziwym królestwem kulinarnych pasjonatów.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym: praktyczne rozwiązania

Na połączenie salonu z kuchnią decydują się zarówno posiadacze wielkich domów, jak i mniejszych mieszkań – jednak więcej korzyści z aranżacji salonu z aneksem kuchennym, czyli 2 w 1, mają ci drudzy. Prawdą jest, że salon z kuchnią to spora oszczędność miejsca. Na wady, które wytykają przeciwnicy, na szczęście można dziś znaleźć skuteczne rozwiązania, takie jak choćby drzwi przesuwane schowane w ścianie czy nowoczesne i technologicznie zaawansowane okapy kuchenne, które nie tylko są ciche i pochłaniają wszystkie zapachy, ale przede wszystkim stają się efektowną dekoracją.

ZOBACZ WIĘCEJ: Salon z aneksem kuchennym - zdjęcia

Warto jednak, myśląc o połączeniu we wnętrzu salonu z kuchnią, poświęcić trochę czasu. Jak zaprojektować salon z aneksem kuchennym? Warto dopasować projekt zarówno do wielkości, jak i kształtu pokoju dziennego, uwzględniając jednocześnie potrzeby wszystkich domowników.

Salon z aneksem kuchennym – rozwiązanie do małego mieszkania

Połączenie salonu z aneksem kuchennym to świetne rozwiązanie do kawalerki i małego mieszkania w bloku. Dzięki wyburzeniu ściany odgradzającej pokój dzienny od kuchni optycznie powiększamy wnętrze i wpuszczamy do niego znacznie więcej światła. Otwarcie przestrzeni pozwala nam na przemeblowanie małego mieszkania, np. ustawienie sofy w wygodnym miejscu na środku pomieszczenia. Kanapa może służyć jako element oddzielający część kuchenną od jadalnej i wypoczynkowej.

Salon od aneksu kuchennego możemy oddzielić również w inny sposób, m.in. wyspą, stołem, ażurową przegrodą, dywanem albo innym rodzajem podłogi. Aneks kuchenny możemy wydzielić też w przestrzeni mieszkania innym kolorem ściany lub szafek albo po prostu płytkami ściennymi. Ale uwaga! Jeśli pokój dzienny urządziliśmy np. w stylu skandynawskim albo prowansalskim, to aranżując kuchnię trzymajmy się tej samej estetyki. Aby zachować spójność wyposażenia, takie jak meble, akcesoria oraz dekoracje salonu i aneksu kuchennego, powinny być utrzymane w tym samym stylu.

Salon z aneksem kuchennym – jak oddzielić kuchnię od pokoju dziennego?

Najczęstszym rozwiązaniem w aranżacji salonu z aneksem kuchennym jest umowne oddzielenie obu stref odpowiednim ustawieniem mebli. W salonie z kuchnią zazwyczaj granicę wyznacza kanapa lub wyspa kuchenna – jeśli na taką się decydujemy. Coraz cześciej jednak, pewnie także za sprawą narastającej w Polakach pasji do gotowania, pojawiają się rozwiązania, które sprawiają, że w zależności od potrzeb, możemy mieć oddzielną kuchnię i oddzielny salon. Mowa tu o przesuwanych drzwiach, drzwiach składanych w harmonijkę czy dekoracyjnych szczelnych przepierzeniach.

Granicę między salonem i aneksem kuchennym może wyznaczyć też rodzaj podłogi – połączenie drewna w salonie z płytkami czy nawet kamieniem w kuchni jest zarówno praktyczne, jak i bardzo efektowne.

POLECAMY TAKŻE: Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem przesuwanych drzwi

Aranżacja salonu z kuchnią: kuchnia schowana w ścianie

Kuchnia wcale nie musi być widoczna! Innym pomysłem, jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym, jest właśnie kuchnia schowana w ścianie. W niektórych aranżacjach, zwłaszcza tych w stylu nowoczesnym, wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne schowane są w ścianie, która do złudzenia przypomina meble w salonie.

Dla miłośników nieco bardziej tradycyjnego urządzania wnętrz dobrym pomysłem będzie wykorzystanie na przykład jednej ze ścian wyspy kuchennej (od strony salonu) na urządzenie kącika telewizyjnego albo małej biblioteczki.

To, czy przestrzeń salonu z aneksem kuchennym będzie funkcjonalna, zależy głównie od jej projektu i aranżacji. Jedno jest jednak pewne – otwarta przestrzeń bardziej sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu – a z tym zgadzają się już wszyscy.

Zobacz też: Biała kuchnia: klasyczne aranżacje, które nigdy nie wyjdą z mody

Tekst: AD/red.wer
Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe oraz studia projektowe