jak zabezpieczyć mieszkanie przed upałem

Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed upałem?

Jak to urządzić?

Warto się przygotować do upałów w domu. Zwłaszcza, jeśli okna twojego mieszkania są pokaźnych rozmiarów, bo to od ich izolacji zależy, czy w środku będzie przyjemnie chłodno. Oto kilka porad, dzięki którym sprawisz, że latem mieszkanie będzie oazą wytchnienia.

reklama

Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed upałem?

Okna w twoim mieszkaniu wychodzą na południe? Pomyśl o zamontowaniu odpowiednich rolet, które nie przepuszczają światła. Najlepiej jeśli będą zrobione z ciemnego materiału w kolorze granatowym lub zielonym. Pochłonie on promienie słoneczne – nagrzeje się tylko materiał, a we wnętrzu będzie przyjemnie chłodno.

Mieszkanie ze skosami przed nadmiernym nagrzewaniem uchronią osłony zewnętrzne. Żaluzje i rolety zewnętrze zredukują nagrzewanie się wnętrza latem, a zimą poprawiają izolacyjność okien. To praktyczne rozwiązania, z których będziesz korzystać właściwie przez cały rok. Bardzo skuteczne w ochronie przed nadmiarem słońca w trakcie upalnego lata są również zewnętrzne markizy. Zatrzymują promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą do szyby okiennej.

Sposoby zabezpieczenia domu przed upałem – okiennice

Możesz zainspirować się sposobami walki z upałem stosowanymi przez mieszkańców południa i zamontować w domu okiennice. Zewnętrzne osłony okienne izolują najlepiej. Zatrzymują ciepło na zewnątrz, więć nie dostaje się do środka. Jeśli nie masz możliwości montażu drewnianych okiennic, zastosuj zewnętrzne żaluzje, które będą spełniały podobne funkcje.

jak zabezpieczyć mieszkanie przed upałem

Ochrona mieszkania przed upałem

Odpowienie zabezpieczenie okna to najważniejszy element ochrony mieszkania przed upałami. Jeśli nie lubisz ciemnych kolorów, a odcinające dopływ światła rolety lub shuttersy zupełnie nie pasują do stylu twojego wnętrza, zdecyduj się na jasne zasłony z naturalnych materiałów –bawełny albo lnu. Takie proste w montażu osłony okienne pochłoną nadmiar ciepła i jednocześnie wpuszczą światło do wnętrza. Do słonecznej sypialni i pokoju dziecięcego wybierz rolety lub zasłony w chłodnych odcieniach, np. błękitów i zieleni, które wizualnie ochłodzą wnętrza.

Wyposaż sypialnie w pościel z naturalnych, przewiewnych materiałów: bawełny, jedwabiu lub lnu. Satyna z bawełny egipskiej to przyjemna dla skóry tkanina, która doskonale sprawdzi się latem. Zmieniaj częściej poszewki. Dzięki temu, pomimo upałów, łatwiej będzie ci zasnąć. A jeśli nadal jest za gorąco możesz zastosować specjalną nakładkę chłodzącą na łóżko.

jak chronić mieszkanie przed upałem


Jak radzić sobie z upałem w domu?

Zasłaniaj okna w południe, by uchronić wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. O godzinie 12 słońce jest najwyżej nad horyzontem i wtedy upał jest największy. Niezwykle ważne jest również to, kiedy wietrzysz swoje mieszkanie. Unikaj otwierania okien w ciągu dnia, aby gorące powietrze nie wpadało do domu. Wietrz mieszkanie wieczorem lub wczesnym rankiem. Jeśli zrobisz przeciąg, szybciej wymienisz powietrze w domu.

Latem, kiedy odpoczywasz przy otwartym oknie, unikaj nadmiernych przeciągów, które zgodnie z zasadami feng shui zaburzają przepływ energii w mieszkaniu i zwyczajnie mogą ci zaszkodzić. Po zachodzie słońca spędzaj czas na balkonie lub tarasie w otoczeniu zieleni. Ochłody w upalne dni dodadzą także rośliny w mieszkaniu – pomogą dotlenić powietrze przy zamkniętych w ciągu dnia oknach.

Najlepszym panaceum na upał jest woda. Już samo patrzenie na nią sprawi, że będzie ci chłodniej. W mieszkaniu możesz więc znaleźć kącik na małe akwarium lub minifontannę pokojową – krążąca w niej woda pomoże oczyścić powietrze.

W czasie upalych dni staraj się nie przyrządzać potraw, które wymagają długiego gotowania lub pieczenia. Ogranicz smażenie i nie używaj kuchenki mikrofalowej. Rozejrzyj się też, czy w słonecznym pokoju nie działają niepotrzebnie jakieś urządzenia elektryczne – one również mogą podnosić temperaturę w domu.

> Przeczytaj także: Sofa na lato i na lata: jaką wybrać? <

jak radzić sobie z upałem w domu

Co jeszcze możesz zrobić, aby zabezpieczyć mieszkanie przed upałem? 

Sprawdź rodzaje źródła sztucznego światła. Halogeny i tradycyjne żarówki generują dużo ciepła. Wymień je na świetlówki energooszczędne oraz oświetlenie LED.

Sposoby zabezpieczenia domu przed upałem – klimatyzacja

Aby chłodzić mieszkanie w czasie upałów, możesz zaintalować klimatyzację. Pamiętaj jednak, żeby nie używać jej non stop. Włączaj i wyłączaj ją kilka razy dziennie. Zbyt niska temperatura we wnętrzu może narazić twój organizm na szok po wyjściu na zewnątrz. Nie przebywaj też zbyt blisko klimatyzatora i nie kieruj podmuchu bezpośrednio na ciało.
 

Innym rozwiązaniem chłodzącym powietrze w upalne dni

...jest wiatrak. To dobra i bardziej ekologiczna alternatywa dla klimatyzacji, bo zużywa mniej prądu. To także świetne rozwiązanie dla osób, które łatwo się przeziębiają. Dwa większe wiatraki w jednym pomieszczeniu poruszą i ochłodzą powietrze.

W sypialni sprawdzi się wiatrak pod sufitem, ponieważ działa ciszej niż stojący. Dobry będzie też mały, przenośny wiatrak, który możesz postawić na podłodze przy łóżku lub na parapecie. 

Japoński sposób na ochłodę latem

Możesz chłodzić się japońskim sposobem. Przygotuj bawełniane ściereczki o wymiarach mniej więcej 90x30 cm. Aby się ochłodzić wystarczy namoczyć tkaninę, a potem położyć na szyi i karku. Ten prosty sposób przyniesie dużą ulgę zwłaszcza, kiedy musisz pracować przed komputerem. Jeśli tylko możesz płucz dłonie (szczególnie nadgarstki) i twarz zimną wodą, ochładzaj też stopy.

> Przeczytaj także: Czym zasłonić okno? <

Tekst: MW
Zdjęcia: PICTURE PRESS, shutterstock