werandacountry.pl werandaweekend.pl

Jaki dywan wybrać?

Jak to urządzić?

Nowoczesne lub klasyczne, puchate albo szorstkie, do salonu i do dziecięcego pokoju. Wybór dywanów jest ogromny, zarówno jeżeli chodzi o wzornictwo, jak i o kształt, rozmiar i fakturę. Jednak nie tylko wygląd jest ważny, ale także materiał, z którego dywan zrobiono.

Decydując się na dywan nowoczesny, a nie ręcznie tkany kobierzec, możemy wybierać spośród zdrowych, nieszkodzących środowisku surowców takich jak jedwab, sizal, juta, włókno kokosowe, bawełna i wełna, albo zdecydować się na ich sztuczne odpowiedniki, pośród których wyróżniamy m.in. polipropylen, wiskozę, nylon i akryl.

Cena będzie w dużej mierze zależała od tego z jakich surowców wykonano dywan. Już mała zawartość jedwabiu znacznie podwyższa koszt. Niemniej obecność tego materiału dodaje dywanowi szlachetnego połysku, sprawia, że jest on miękki i gładki.

Wełna jest uważana za najbardziej uprzywilejowany surowiec przy produkcji dywanów ponieważ daje miękkość i trwałość. Najpopularniejszym typem wełny jest nowozelandzka, znana ze swojej odporności na zgniecenia, komfortu, łatwości czyszczenia i piękno, jakie daje utkanym z niej dywanom.

Wiskoza jest włóknem stworzonym przez człowieka, które jest syntetycznym odpowiednikiem jedwabiu. Wytwarza się ją z roślinnej celulozy i ma podobny do jedwabnego połysk. Dywany z niej zrobione są kompromisem pomiędzy ceną a jakością.

Wytrzymałością charakteryzują się również chodniki z włókna kokosowego, zrobione z łupin orzechów kokosowych. Są nieco szorstkie w dotyku lecz wytrzymałe.

W ostatnim czasie modne są też dywany Shaggy, potocznie zwane włochaczami lub kudłaczami. Ich cechą charakterystyczną jest długie włosie. Są miłe w dotyku i puszyste. Sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Są świetnym izolatorem cieplnym i akustycznym. Wbrew pozorom są łatwe w odkurzaniu, innymi ich zaletami jest antyelektrostatyczność i duża wytrzymałość. Pomieszczenie, w którym położony zostaje taki chodnik od razu zyskuje na przytulności. Istnieje kilka rodzajów włochaczy, różnią się miedzy sobą grubością, długością włosia czy też materiałem użytym do produkcji.

Do szczególnych dywanów nowoczesnych należą te, które zaskakują nie tylko wzornictwem, ale także technologią. Niektóre są podświetlane, dzięki wykorzystaniu technologii LED mają umieszczone niewielkie, świecące punkty, nadające im futurystyczny wygląd. Japończycy wymyślili natomiast inteligentny dywan, który pozwala określić wagę, wiek oraz płeć stojącej na nim osoby. Te technologiczne nowinki to raczej ciekawostki niż propozycje dla dekoratora wnętrz.

Na uwagę zasługują natomiast dywany interaktywne przeznaczone głównie dla dzieci. Zachęcają one do zabawy na podłodze. Projektanci zadbali, aby pomagały one rozwijać wyobraźnię najmłodszych i wspierać ich rozwój. Przedstawiają np. plan małego miasteczka, z budynkami, parkingami i ulicami, obrazują wiejską zagrodę lub domek dla lalek. W sklepach znajdziemy również dywany – puzzle, które można ułożyć razem z dzieckiem.

Tekst i zdjęcia: www.arte.pl

reklama