To piękne, 53-metrowe kameralne mieszkanie w modernistycznej kamienicy z lat 30. na warszawskim Powiślu musiało przejść całkowitą metamorfozę, by wyglądać tak jak na zdjęciach. Z wyzwaniem zmierzyła się architektka Klara Wesół, właścicielka KWStudio. 

Projekt , który realizowała, zakładał kompletny remont – w tym wymianę instalacji, podłóg oraz przekonfigurowanie pomieszczeń. Przestrzeń w założeniu miała być minimalistyczna, jasna, nowoczesna, ale nie pozbawiona przytulności;  miała także odzwierciedlać pasje i temperament właścicieli.

Architektka postawiła na stylistyczny miks – tylko z pozoru ryzykowny. Pazur loftu, odrobina klasycznego modernizmu, szczypta orientalnych przypraw.

Na początku postanowiła jednak poprzestawiać trochę pomieszczenia. Miejsce starej kuchni zajęła łazienka, którą z kolei zamieniono w garderobę. Mieszkanie zyskało otwarty plan także przez wyburzenie ściany dzielącej przedpokój oraz salon i poszerzeniu otworu między salonem a sypialnią. Nowy projekt połączył oba pomieszczenia trzymetrowymi łamanymi drzwiami z drewna.

W całym mieszkaniu dominuje biel, tylko gdzieniegdzie przełamana drewnianymi meblami i kolorowymi tkaninami. Jednak głównym elementem dekoracyjnym i zwracającym uwagę jest ceglana ściana, pozbawiona tynku i wielu warstw farby. Surowa i nadająca charakterystycznego loftowego pazura jest idealnym tłem dla prostych mebli i etnicznych dodatków.

Meble i rozmaite detale to zresztą wynik licznych podroży właścicieli mieszkania. Marokańskie dywany i poduchy, irańskie pufy, argentyńskie kilimy, oraz gruzińskie sumaki pochodzą z najdalszych stron świata, a warszawskiemu mieszkaniu dodają orientalnego kolorytu. W sypialni ściany zdobią z kolei polskie plakaty z lat 70. i 80.

Dla odmiany łazienka i przedpokój, w których  na pierwszy plan wysuwa się biało-czarna mozaika, nawiązują do przedwojennych klimatów i oddają stylistycznie ducha czasów, z których pochodzi kamienica. W reszcie pomieszczeń na podłodze położono bielony dębowy parkiet.

My jesteśmy pod wrażeniem efektu. Zresztą sami zobaczcie i oceńcie.

Projekt przygotowało i zrealizowało warszawskie KWSTUDIO (ul. Rozbrat 20/21); Więcej na: www.kwstudio.pl

Tekst: KWSTUDIO/opr. AD

Zdjęcia: KWSTUDIO/www.kwstudio.pl

reklama