kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny – który wziąć na zakup, a który na wykończenie domu?

Jak to urządzić?

Kiedy lepiej wziąć kredyt gotówkowy, a kiedy hipoteczny? Poznaj różnice pomiędzy nimi i dowiedz się, który rodzaj finansowania będzie korzystniejszy przy zakupie bądź wykończeniu domu!

Co odróżnia kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego? 

Przede wszystkim, fundusze uzyskane z kredytu hipotecznego można przeznaczyć wyłącznie na zakup działki budowlanej bądź zakup lub remont domu. Jeżeli więc planujesz sfinansować z pozyskanych pieniędzy meble czy sprzęty, w tym przypadku musisz postawić na kredyt gotówkowy. Jest to rodzaj kredytu konsumenckiego, który przyznawany jest na dowolny cel. Jest to więc znaczący plus, jednak warto podkreślić, że w przypadku kredytu gotówkowego należy liczyć się ze znacznie mniejszą kwotą, jaką można uzyskać od banku.

Drugą podstawową różnicą pomiędzy jedną a drugą formą finansowania jest właśnie wysokość kwoty, jaką można przy ich pomocy uzyskać. W związku z tym, że kredyt hipoteczny skierowany jest głównie na zakup nieruchomości, jego kwota może być dużo wyższa, co jednak wiąże się ze znacznie dłuższym okresem kredytowania, sięgającym nawet 35 lat. Kredyt gotówkowy opiewa natomiast na niższe kwoty - średnio jest to maksymalnie 200 tysięcy złotych, jednak ostateczna kwota proponowana przez bank zależy od tego, jaką zdolność kredytową posiada dany klient.

Kolejnym aspektem odróżniającym od siebie kredyt gotówkowy od hipotecznego są formalności. Jeżeli chodzi o pierwszą opcję jest ich znacznie mniej - aby dostać kredyt gotówkowy, najczęściej wystarczy jedynie wypełnić wniosek i poczekać na decyzję banku, który zweryfikuje twoją zdolność kredytową. Udzielenie kredytu gotówkowego przebiega więc znacznie szybciej. Kredyt hipoteczny wymaga więcej cierpliwości oraz okazania większej ilości niezbędnych dokumentów, w tym między innymi zaświadczenia o zarobkach.

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny na wykończenie domu?

Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest wkład własny, który musi wynosić nie mniej niż 10% kwoty docelowej. Jeżeli więc zamierzasz skorzystać z tej formy finansowania, musisz posiadać dość spore oszczędności. W przypadku kredytów gotówkowych wkład własny nie jest wymagany, dzięki czemu znacznie większa liczba osób może sobie na niego pozwolić. Oczywiście, i tak ostateczna decyzja o jego przyznaniu będzie zależała od twojej zdolności kredytowej.

Chociaż w przypadku kredytu gotówkowego można otrzymać znacznie niższą kwotę, jest ona przeważnie wystarczająca na pokrycie kosztów remontu oraz zakup wyposażenia domu. Dodatkowo, niezwykle wygodną opcją jest fakt, że możesz uzyskać kredyt gotówkowy online. Przed złożeniem wniosku do wybranego banku warto też skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych, który przedstawi ci nawet kilkanaście opcji, gdzie otrzymasz najlepszy kredyt gotówkowy. W ten sposób porównasz różne oferty i dowiesz się, jak wyglądają konkretne warunki, w tym rzeczywista roczna stopa oprocentowania, jaką posiadają kredyty gotówkowe.

Podsumowując: gdy planujesz wykończenie domu, najlepszym wyborem będzie kredyt gotówkowy. Uzyskana za jego pomocą kwota będzie w zupełności wystarczająca na pokrycie prac związanych z remontem domu bądź mieszkania, a także na zakup jego wyposażenia. Ponadto, w przypadku kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć uzyskane pieniądze na dowolny cel. Na uwagę zasługuje również niższa miesięczna rata oraz znacznie krótszy okres spłaty jego pożyczki, w porównaniu do kredytu hipotecznego. Jeżeli dodatkowo wcześniej zdecydujesz się sprawdzić ranking kredytów gotówkowych, masz okazję uzyskać naprawdę tani kredyt gotówkowy.

Materiał Partnera