montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych w praktyce – krok po kroku

Jak to urządzić?

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być realizowany wyłącznie przez autoryzowany serwis. Dlaczego? Otóż tylko wtedy można zachować pełną gwarancję na wszystkie podzespoły. Proces montażu modułów PV wymaga wcześniejszego stworzenia projektu systemu fotowoltaiki. Bez tego zrealizowanie montażu byłoby utrudnione.

reklama

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w system odnawialnych źródeł energii dla domu lub firmy należy wykonać pełny audyt energetyczny budynku. W ten sposób można ocenić czy montaż paneli fotowoltaicznych w ogóle ma sens. Przejrzyj krótki poradnik i dowiedz się, jak krok po kroku przebiega proces montażu fotowoltaiki.

Od czego zacząć montaż fotowoltaiki? Procedury

Pierwszy krok do zrealizowania inwestycji w system fotowoltaiki dla firmy lub domu to ocena zapotrzebowania energetycznego budynku. Na podstawie prognozowanego zużycia energii elektrycznej, wielkości budynku oraz planowanych wydatków specjaliści mogą łatwiej dopasować system do potrzeb inwestora.

W trakcie planowania takiej inwestycji warto ocenić nie tylko zapotrzebowanie na prąd, ale także ustalić kilka innych kwestii. Niesamowicie ważny jest dobór odpowiednich urządzeń dla systemu fotowoltaiki oraz sporządzenie kosztorysu. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, możesz skorzystać z doradztwa ekspertów Revolt Energy.

Finansowanie systemu fotowoltaiki – jak pokryć koszty przedsięwzięcia?

Jeszcze przed podpisaniem umowy z dostawcą kompletnego osprzętu dla fotowoltaiki warto wybrać odpowiednie źródło finansowania. Inwestycja w moduły PV może generować wydatki nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwotę przedsięwzięcia można pokryć różnymi formami finansowania:

  • kredyt na fotowoltaikę – to rozwiązanie dostępne dla osób prywatnych i przedsiębiorców,

  • leasing fotowoltaiki – w tym przypadku z opcji finansowania skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy,

  • sprzedaż ratalna – moduły PV można spłacić w miesięcznych ratach jako abonament.

Po ustaleniu formy płatności wystarczy podpisać umowę z dostawcą osprzętu oraz autoryzowanym serwisem zajmującym się montażem. Dostępne źródła finansowania są na tyle atrakcyjne, że coraz więcej osób i przedsiębiorców decyduje się na inwestowanie w OZE.

Montaż paneli fotowoltaicznych – procedury krok po kroku

Po dopełnieniu formalności następuje montaż paneli fotowoltaicznych. To procedura składająca się z kilku kroków, gdzie żadnego nie można pominąć. Firma zajmująca się montażem zrealizuje montaż krok po kroku na podstawie jasno ustalonego harmonogramu prac.

  1. Stworzenie konstrukcji wsporczej.

  2. Przygotowanie instalacji elektrycznej.

  3. Montaż falownika.

  4. Montaż modułów PV na uchwytach, np. na dachu.

  5. Podłączenie instalacji ido sieci energetycznej i domowej.

  6. Wstępne uruchomienie fotowoltaiki i weryfikacja poprawności działania.

Decydując się na montaż przez profesjonalistów, możesz zyskać pewność, że wszystkie podzespoły będą poprawnie połączone, a fotowoltaika będzie wydajnie działać przez wiele lat ciągłej eksploatacji – niezależnie od warunków pogodowych.

Materiał Partnera