Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność, prostotę i minimalizm. Bryły domów są proste – często nawiązują do budynków sprzed epoki – i energooszczędne. Projektuje się je z myślą o środowisku i możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Budowa domu prowadzona według aktualnych trendów architektonicznych ma ułatwić codzienne życie domownikom i zmniejszyć opłaty za rachunki.

Budowa domu daje komfort większego metrażu i przynajmniej małego terenu do zagospodarowania wokół budynku. 

Trend 1 – ekologia 

Zdecydowana większość nowo budowanych domów stawia na rozwiązania ekologiczne. Specjalne technologie i materiały mają wpływać na energooszczędność budynku. Do takich rozwiązań należy np.:

  • montaż pomp ciepła;
  • wybór termoizolacji o znakomitych parametrach (jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U);
  • ustawienie domu według zasady „podążania za słońcem”, które umożliwia doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem.

Trend związany z ekologią to także wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE), polegający m.in. na montażu paneli fotowoltaicznych. Ta technika pozwala na pozyskanie prądu ze słońca i oznacza brak rachunków za energię elektryczną. Światło w domu jest darmowe, ponieważ zamieszczona np. na dachu instalacja fotowoltaiczna czerpie energię ze słońca i przekazuje ją do sieci przewodów w domu. 

Trend 2 – funkcjonalność

Nowoczesne domy są zaprojektowane i urządzone według zasady maksymalnej funkcjonalności. Pomieszczenia są podzielone zgodnie z ich praktycznym zastosowaniem, dzięki czemu przestrzeń mieszkalna jest dobrze zorganizowana. W takim budynku strefa dzienna jest wyraźnie oddzielona od nocnej, a salon często jest otwarty na kuchnię. Pomiędzy pomieszczeniami takimi jak kuchnia, łazienki i pokoje można znaleźć garderoby, pralnie, spiżarnie i pomieszczenia gospodarcze. Ich główną funkcją jest ułatwienie utrzymania porządku i ograniczenie liczby mebli. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ergonomicznych rozwiązań w domu? Zajrzyj na Budogram – to źródło budowlano-wnętrzarskich inspiracji.

Trend 3 – proste formy i bliskość natury

Wśród rozwiązań dotyczących bryły i zewnętrznego wyglądu budynku dominuje minimalizm i proste formy. Dachy są proste lub dwuspadowe z wysuniętym okapem. Popularne są domy w kształcie kostki oraz nawiązujące swoim wyglądem do starodawnych budynków gospodarczych. Zaletą takich nowoczesnych stodół jest możliwość szybkiego postawienia konstrukcji i zastosowania różnych rozwiązań energooszczędnych, co znacznie zmniejsza koszty utrzymania. Budynek jest osadzony na nieskomplikowanym prostokątnym kształcie, dzięki czemu zmieści się nawet na wąskiej działce. Nowoczesne budynki mają też ponadczasowe i harmonijnie dopasowane do świata natury wykończenie, czego wyrazem jest np. stosowanie naturalnych materiałów na elewacji – klinkieru, drewna, kamienia i dużych przeszkleń w pokojach dziennych.

Materiał Partnera