Twój pierwszy dom! Najpiękniejsze projekty małych domów

Twój pierwszy dom! Najpiękniejsze projekty małych domów

Jak to urządzić?

Pierwszy dom to ogromne wydarzenie i jedna z najważniejszy decyzji w życiu. Jakie są plusy tego rozwiązania? Cisza, spokój za ścianą, brak irytujących sąsiadów, relaks na tarasie i stały kontakt z naturą… a to dopiero początek. Ważne, by podczas tego procesu nie zapomnieć, że szukamy w pełni funkcjonalnego domu, który musi spełniać oczekiwania nasze oraz innych domowników.

reklama
projekty małych domów

Projekty małych domów – wyjątkowe inspiracje

Pierwszy dom to często rozwiązanie na całe życie. Niestety, wiele osób nie operuje budżetem, które chciałoby poświęcić na zakup własnego budynku. W takim przypadku coraz częściej podejmowaną decyzją jest wybór niewielkiego domu z poddaszem do późniejszej adaptacji. Jakie są plusy tej opcji? Rozbudowa domu, gdy zapadnie decyzja o powiększeniu rodziny lub w momencie, gdy będziemy mieć większy budżet. Warto pamiętać, że małe jest piękne i… w pełni funkcjonalne. Projektanci dbają o jak największą wygodę mieszkańców domów każdej wielkości. Własny budynek to świetna alternatywa dla posiadania mieszkania, dlatego projekty małych domów – do 100 metrów, cieszą się zdecydowanie zasłużonym zainteresowaniem.

Oto kilka inspiracji, które potwierdzają, że małe domy mogą być oryginalne i wyjątkowe.

projekty małych domów
projekty małych domów
projekty małych domów
projekty małych domów
projekty małych domów

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt małego domu?

Jeżeli chcemy wybudować niewielki dom, nie potrzebujemy też dużej działki, a co za tym idzie – możemy zaoszczędzić. Małe domy często są też niedrogie (porównywalnie z cenami mieszkań) oraz tanie w utrzymaniu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Wybierają je również młode małżeństwa, ale też inwestorzy przed wiekiem emerytalnym, których dzieci się już wyprowadziły.

Wybierając projekt małego domu musimy zastanowić się nad tym, czego naprawdę potrzebujemy. Garaż dwustanowiskowy, jednostanowiskowy, wiata garażowa, a może żadne z wymienionych? Każda z tych decyzji wiąże się z zupełnie innym kosztem (szacuje się, że realizacja garażu pochłania nawet 20 tys. zł). Sama brama garażowa jest wydatkiem, który wielu ludzi może zaskoczyć. Warto pamiętać jednak, że garaż jest też miejscem magazynowania sprzętów, a jego brak może okazać się bardzo nieprzyjemny, gdy przyjdzie nam umieścić gdzieś np. dwa rowery oraz hulajnogę...

Projekt jaki powinniśmy wybrać, to przede wszystkim taki, który ma funkcjonalnie rozplanowany układ pomieszczeń. W niewielkich domach trudniej jest rozdzielić strefę nocną i dzienną, ale doświadczeni projektanci radzą sobie nawet z takimi sytuacjami. Szukają w pełni wygodnych rozwiązań, tak by mieszkańcy mogli spędzać czas zarówno w spokojnej strefie nocnej, jak i rodzinnej części dziennej. Wiedzą też o tym, że nie warto tracić miejsca na strefę, która niczemu nie służy. Liczy się również umiejętne rozmieszczenie łazienki i garderoby, które powinny znajdować się jak najbliżej sypialni, a takie udogodnienia, takie jak schowek czy pomieszczenie gospodarcze, możliwie blisko wejścia. W domach poniżej 100 metrów powinno być zachowane maksymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Ważne jest też centralne usytuowanie schodów, tak by znalazły się blisko wszystkich pomieszczeń. Podest schodów powinien być częścią korytarza lub salonu.

W małym domu kuchnia prawie zawsze jest otwarta na salon lub zaplanowany jest wyłącznie aneks kuchenny. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, które podoba się inwestorom, jest spiżarnia. W niewielkiej kuchni nie musimy mieć zbyt wielu szafek, jeżeli wszystko mieści się w dodatkowym pomieszczeniu.

Błędem, który często popełniają inwestorzy jest pomniejszanie pomieszczeń, zamiast rezygnacja z tych, które nie są potrzebne. Na szczęście projektanci z latami doświadczenia wiedzą, czego należy unikać. Szacuje się, że dla sypialni i kuchni wystarczającą powierzchnią jest 10 m², dla łazienki 7 m², dla salonu 30 m², a dla przedsionka 3 m². Komunikacja to około 10-30% powierzchni. Jeżeli wciąż mamy wątpliwości szukając idealnego projektu gotowego, możemy skorzystać z pomocy Doradcy Projektowego.

projekty małych domów

Jakie są koszty budowy małego domu?

Należy przede wszystkim pamiętać, że ceny materiałów oraz koszty robocizny różnią się w zależności od regionu Polski, w którym postanowiliśmy wybudować nasz dom. Firmy budowlane często mają napięty grafik, dlatego warto rezerwować terminy w wyprzedzeniem, by nie opóźniać przebiegu prac. Harmonogram jest napięty, a opóźnienia mogą generować dodatkowe koszty. Pomocnym narzędziem jest kosztorys budowlany, którzy umożliwi szybkie porównanie cen z różnych składów budowlanych, a co za tym idzie, wybór najlepszej oferty.

Wszystko zależy też od technologii w jakiej zdecydujemy się wybudować nasz przyszły dom. Domy szkieletowe należą do najszybszych w budowie, a poza wykonaniem fundamentów nie wymagają żadnych innych mokrych prac.

Decydująca w sprawie kosztów jest nie tylko technologia, ale też np. styl architektoniczny. Im prostsza bryła, tym tańsza w realizacji. Dach dwuspadowy to zdecydowanie najkorzystniejsza dla naszego portfela propozycja, więc jeżeli szukamy innych opcji, musimy liczyć się z poniesieniem większych kosztów. To samo tyczy się wyboru projektu z piwnicą. Należy jednak pamiętać, że nasze oczekiwania nie zawsze pokryją się z tym, co rzeczywiście możemy zrobić na posiadanej ziemi. Przed wyborem projektu najważniejsze jest sprawdzenie zapisu znajdującego się w Warunkach Zabudowy (WZ) lub Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Z dokumentów dowiemy się, jaki dom możemy zaplanować na interesującej nas posesji, jaka musi być jego odległość od ulicy oraz jaki jest maksymalny procent powierzchni zabudowy.

Budując dom warto ryzykować i negocjować rabaty, okna drewniane zastąpić tymi PCV, a dachówkę ceramiczną gontami. Nie warto za to oszczędzać na materiałach izolacyjnych oraz ścianach, stropach, dachu i instalacjach.

Materiał Partnera