napędy do bram dwuskrzydłowych

Napędy do bram dwuskrzydłowych – na jaki się zdecydować?

Jak to urządzić?

Masz dość wysiadania z samochodu i siłowania się z ciężkimi skrzydłami za każdym razem, gdy wyjeżdżasz z domu i do niego wracasz? Szkoda na to Twojego czasu, energii i nerwów – lepiej sprawdź nowoczesne napędy do bram dwuskrzydłowych. Jest ich dzisiaj już całkiem sporo, więc nawet bardzo szerokie albo wąskie słupki bramy nie są przeszkodą do montażu. Jak dobrać właściwy i na co zwrócić uwagę? O tym w naszym artykule!

Napędy do bram dwuskrzydłowych – od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz upewnić się, że wybierasz napęd do bramy dwuskrzydłowej, a nie przesuwnej. To oczywiste – jednak łatwo stracić czujność w obliczu dziesiątków dostępnych w sprzedaży modeli. A są to dwa zupełnie różne urządzenia. Napędy do bram dwuskrzydłowych składają się z dwóch siłowników oraz silnika czy centrali sterującej. Automat do bramy przesuwnej to z kolei jeden silnik z centralą sterującą i listwa zębata. Ponadto napędy do bram skrzydłowych nie są urządzeniami uniwersalnymi. Trzeba dopasować parametry urządzenia do właściwości bramy oraz do własnych potrzeb, tak aby napęd zapewniał maksimum wygody.

Na zakupach musisz więc zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Kompatybilność napędu i bramy, czyli na przeznaczenie automatu i jego moc, dostosowaną odpowiednio do rozmiarów i wagi skrzydeł (musi być więc na tyle silne, żeby sprawnie poruszać bramą, ale moc nie powinna być za duża, bo nie wykorzystasz potencjału urządzenia, a zapłacisz więcej).
  • Warunki montażowe – na dopasowanie rozmiaru i konstrukcji siłowników do słupków bramy (szerokie filary betonowe/murowane kontra wąskie słupki ogrodzeniowe) i parametry instalacji elektrycznej (doprowadzenie wszystkich potrzebnych przewodów o odpowiedniej długości i liczbie żył).
  • Parametry i funkcje urządzenia – przede wszystkim prędkość otwierania i zamykania bramy, cykl pracy (w tym np. dostępną liczbę cykli w ciągu doby), zużycie energii, mechanizm sterowania, możliwości programowania sprzętu i połączenia z systemem inteligentnego domu.
  • Bezpieczeństwo i możliwości automatyki – są to systemy automatycznej detekcji przeszkód lub fotokomórki w zestawie, opcje awaryjnego otwierania i zamykania bramy i podłączenia akumulatora, ryglowanie po zamknięciu oraz wszelkie zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i inne.

Automatyka do bramy skrzydłowej a warunki techniczne na posesji

Po pierwsze, żeby w ogóle móc zamontować napęd do bramy dwuskrzydłowej, trzeba sprawdzić dopuszczalną głębokość osadzenia jej zawiasów, która zależy od przekroju słupków. Często dane urządzenie jest oznaczone jako napęd na szerokie lub wąskie słupki, co bardzo ułatwia sprawę. Sporo problemów sprawiają zwłaszcza masywne filary betonowe lub murowane. Wówczas siłowniki zwykle muszą mieć konstrukcję przegubową lub być odpowiednio długie. Chodzi o to, żeby ramiona nie zawadzały o słupek, bo nie sięgną skrzydła. Niewłaściwe dopasowanie napędu w tym przypadku będzie wiązało się z koniecznością przygotowania wycięć w słupkach lub zamocowania bramy na skraju filaru, a nie pośrodku. Z kolei zbyt wąskie słupki w stosunku do wymiarów urządzenia oznaczają zbyt mało miejsca na jego montaż.

Jeśli masz już doprowadzoną do bramy instalację elektryczną, musisz się upewnić, że spełnia wszystkie wymagania producenta napędu. Poza przewodem zasilającym sam napęd możesz potrzebować też kabli do fotokomórek i lampy ostrzegawczej i połączenia z centralą sterującą systemu smart home. Niezbędny może zatem okazać się montaż takich elementów jak pętle indukcyjne czy skrętki komputerowe – warto rozeznać się w tym już przy wyborze urządzenia, aby uniknąć złożonych prac.

Podziemny napęd do bramy skrzydłowej

Czasem zdarza się, że słupki bramy są na tyle nietypowe, że w zasadzie żaden napęd nie sprawdzi się bez ich przeróbek. Albo, że siłowniki obniżą estetykę bramy – psując minimalistyczny efekt bądź ozdobne wzornictwo. Nierzadko też to sama konstrukcja bramy uniemożliwia ich montaż. W takiej sytuacji możesz jeszcze rozważyć instalację napędu podziemnego, którego jedyne widoczne elementy to dwie płytki w podłożu obok słupków bramy i mały sterownik. Jest droższy niż standardowy, ale zdecydowanie wart swojej ceny i czasem to jedyne słuszne rozwiązanie.

Kompatybilność napędu i bramy, czyli moc urządzenia

Choć wydaje się sprawiać problemy, w rzeczywistości dobór tego parametru jest dość prosty. Musisz sprawdzić w opisie czy specyfikacji napędu, ile maksymalnie może ważyć brama, którą zamierzasz zautomatyzować. Zwykle te widełki są spore i wystarczy oszacować ciężar skrzydła. Nierzadko obok wagi podany jest też przedział dopuszczalnych wymiarów bramy. Moc urządzenia powinna być nieco wyższa niż to potrzebne. Uwzględnij około 20-30% zapasu, aby napęd nie pracował na najwyższych obrotach, na maksymalnym obciążeniu: będzie służyć bezawaryjnie i dłużej.

Najważniejsze parametry i cechy napędu do bramy

Gdy masz już załatwioną kwestię warunków technicznych i kompatybilności napędu z bramą, pozostaje wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do codziennych potrzeb, funkcjonalne i bezpieczne. Zwróć uwagę na cykl pracy napędów – na prywatnej posesji i w domu jednorodzinnym wystarczy 30%. Do bramy w firmie czy też w budynku wielorodzinnym lepiej wybrać napęd z cyklem pracy od 50%. Producenci często podają też maksymalną dobową liczbę cykli. Kolejna ważna rzecz to prędkość otwierania i zamykania bramy: optymalną wartością jest 15-17 sekund do 90°. Warto też zdecydować się na łagodny, regulowany bieg bramy. Chodzi o to, żeby napęd ją spowalniał przed osiągnięciem krańcowego położenia, żeby nie „trzaskała”: będzie pracować ciszej i posłuży dłużej.

Napęd do bramy musi zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. Podstawą jest opcja automatycznego wykrywania przeszkód lub współpraca z fotokomórkami – brama musi się zablokować, przestać poruszać, gdy w jej świetle pojawi się człowiek, samochód, zwierzę lub inna przeszkoda. W razie braku prądu musi również dać się ją otworzyć ręcznie (praktyczniejszym rozwiązaniem jest też w tym przypadku awaryjny akumulator).

Z ważniejszych spraw zostaje odpowiednia liczba współpracujących z napędem pilotów (tak aby każdy użytkownik miał własny) i ich maksymalny zasięg. Warto też sprawdzić zakres dopuszczalnych temperatur, w których urządzenie może pracować, i zabezpieczenia antykorozyjne elementów.

Przydatne funkcje i możliwości automatyki bramowej

Napędy do bram dają dzisiaj sporo możliwości, a na pewno pomyśleć warto o dwóch. Pierwszy to tryb furtki, czyli funkcja tylko częściowego otwarcia bramy dla pieszego. Drugą jest kompatybilność z systemem smart home, co przekłada się na wyjątkowy poziom komfortu. Wówczas możesz i bramą, i furtką, i pozostałymi urządzeniami w domu (np. roletami, oświetleniem, ogrzewaniem) sterować zdalnie – za pomocą smartfona. To proste i szybkie rozwiązanie takich problemów, jak kurier dostarczający przesyłkę, gdy nie ma Cię w domu, czy oczekujący przed bramą goście, gdy Ciebie zatrzymały akurat na mieście korki.

Napęd do bramy to luksus, ale dzisiaj już taki, na który każdy może sobie pozwolić. I zdecydowanie warto zainwestować – w czas, codzienną wygodę i bezpieczeństwo.

MATERIAŁ PARTNERA