Twoja własna galeria: jak powiesić obrazy na ścianie lub ustawić na półce

Jak to urządzić?

Sztuką nie jest kupić dobre obrazy, grafiki czy zdjęcia, ale powiesić lub ustawić je z pomysłem. Nie wszystko musi być pod linijkę, liczy się myśl przewodnia i kreatywność.  

Obrazy na ścianę 

Jeśli masz kolorowe fotografie różnej wielkości, opraw je w proste, takie same ramy i dodaj im passe-partout. Jeżeli ramki mają różne kształty, powinny być w tym samym kolorze. Niesymetryczna kompozycja to prawdziwe wyzwanie, dlatego najpierw zrób próbę generalną i naklej na ścianę kartki papieru, które będą udawały ramki. Gdy wolisz spokojną aranżację, zawieś ramy w rządku, zachowując równe odstępy. Jeśli obraz jest jeden, ważne, by wisiał dokładnie nad środkiem mebla i nie niżej niż 20-30 cm nad nim.

Na półce i na podłodze

Wynajmujesz mieszkanie albo nie chcesz dziurawić ścian, bo często zmieniasz dekoracje? Postaw oprawione grafiki, obrazki i zdjęcia – te największe dobrze wyglądają na podłodze. Na niskim stole niech stanie niewielka kompozycja, np. dwa obrazki – mały i większy. A jeśli masz w salonie sporą komodę, możesz szaleć. Ustaw na niej kilka ram różnej wielkości, mogą nawet na siebie nachodzić – ważne, by miały podobny kształt. Stworzymy coś na kształt artystycznego, ale bardzo wysmakowanego bałaganu. Oprawione grafiki czy obrazy mogą różnić się stylistyką, ale dobrze, by pasowały do siebie kolorem.

Opracowanie: Katarzyna Sadłowska 

Zdjęcia: Norsu, East News, Materiały prasowe, Shutterstock, Archiwum Werandy