odkurzacze bezprzewodowe

Odkurzacze bezprzewodowe – rodzaje, modele, funkcje

Jak to urządzić?

Odkurzacze bezprzewodowe to obecnie jedne z najchętniej wybieranych urządzeń do sprzątania. Praca nimi jest znacznie wygodniejsza od sprzątania tradycyjnymi odkurzaczami, spora część z nich posiada ponadto dodatkowe funkcje. 

reklama
odkurzacz bezprzewodowy

Czym są odkurzacze bezprzewodowe?

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezprzewodowy?

Czym są odkurzacze bezprzewodowe?

Odkurzacze bezprzewodowe to urządzenia do odkurzania, które od tradycyjnych modeli odróżniają się przede wszystkim brakiem kabla i konieczności stałego podłączenia urządzenia do prądu. Odkurzacze te wyposażone są w różnego rodzaju baterie-akumulatory, które gwarantują, że po naładowaniu w stacji dokującej sprzęt jest w stanie pracować bez podłączenia do zasilania kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. W przypadku najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli odkurzaczy jest to już ponad godzina pracy bez konieczności ładowania. Pobawienie urządzenia konieczności stałego podłączenia do zewnętrznego źródła energii pozwala na znacznie większą mobilność - łatwiej takim odkurzaczem się steruje, ponadto można nim dotrzeć w trudno dostępne miejsca, a odkurzając podłogi w mieszkaniu nie trzeba nieustannie "przepinać się" między jednym gniazdkiem a drugim. 

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Na rynku obecnie dostępnych jest co najmniej kilka różnych typów bezprzewodowych urządzeń do odkurzania - https://www.neonet.pl/odkurzacze/odkurzacze-bezprzewodowe.html. Znacznie się od siebie różnią, nieco inne jest także ich przeznaczenie. Wszystkie łączy natomiast uwolnienie od konieczności permanentnego podłączenia do zasilania zewnętrznego. Najpopularniejsze obecnie rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych to:

  • odkurzacz pionowy - podstawowy model odkurzacza akumulatorowego, wyposażony najczęściej w turbo lub elektroszczotkę; bardzo popularne są obecnie także odkurzacze, które dodatkowo mają funkcję mopa parowego; odkurzacz taki jest bardzo wygodny w obsłudze, świetnie nadaje się dla osób starszych, z problemami z kręgosłupem - praca nim nie wymaga schylania albo bardzo wyraźnie redukuje częstotliwość tego typu ruchów. 
  • odkurzacz ręczny - wiele nowoczesnych odkurzaczy pionowych ma go "w zestawie", można go jednak kupić również osobno, jest to mniejsza wersja odkurzacza pionowego, którą trzyma się w ręce; idealnie sprawdza się do odkurzania kanap, mebli, sufitów, przestrzeni przy karniszach, a także sprzątaniu tapicerki samochodowej. 
  • robot sprzątający - najbardziej zaawansowana wersja odkurzacza akumulatorowego, działa w oparciu o harmonogram ustawiony w specjalnej aplikacji; pracuje samodzielnie, nie wymaga żadnego nadzoru, wyposażony jest w specjalne czujniki, które chronią go przed zderzeniem ze ścianą lub innymi rodzajami obiektów czy upadkiem ze schodów albo antresol; sprawia, że ty możesz właściwie zapomnieć o odkurzaniu; nowoczesne urządzenia do stacji dokującej wracają automatycznie przy niskim poziomie naładowania. 

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezprzewodowy?

Wybierając odkurzacz bezprzewodowy, trzeba uwzględnić wiele parametrów, które mają istotny wpływ na codzienną pracę urządzenia. 

  • Pierwsza bardzo ważna kwestia to czas pracy po pełnym naładowaniu urządzenia. Trzeba tutaj oczywiście brać pod uwagę różnicę pracy odkurzacza pionowego czy robota sprzątającego, natomiast ogólny średni czas pracy to kilkadziesiąt minut; oczywiście im jest on dłuższy, tym lepiej, szczególnie jeśli masz duże przestrzenie do posprzątania, w przypadku mniejszego mieszkania nie będzie miało to aż takiego znaczenia. Pamiętaj także, że wartości podawane przez producentów najczęściej dotyczą oszczędnego trybu pracy, przy trybie turbo odkurzacz będzie się rozładowywał co najmniej dwa razy szybciej. 
  • Czas ładowania akumulatora to nie mniej ważna kwestia. W momencie gdy rozładuje ci się sprzęt, potrzebujesz go do dalszej pracy możliwie jak najszybciej. Oczywiście producent nie powie ci, że w ciągu 15 minut urządzenie naładuje się do 20 procent. Porównując parametry urządzeń, możesz się jednak domyślić, że urządzenie, które do pełnego naładowania potrzebuje 5 godziny, będzie ładowało się wolniej od tego, któremu wystarczą tylko 4. 
  • W przypadku odkurzacza bezprzewodowego pionowego niemałe znaczenie będzie miała również jego waga. Dobrym wyborem jest zakup urządzenia o wadze około 2 kg. Takie urządzenie łatwo się prowadzi, nie trzeba w to wkładać ogromnego wysiłku.
  • Warto zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika na kurz - im jest mniejszy, tym częściej trzeba go będzie opróżniać; w robotach sprzątających siłą rzeczy (ze względu na ich bardzo małe wymiary) będzie on niewielki, natomiast w odkurzaczach pionowych ma około 0,4-0,5 l pojemności. 
  • Bardzo ważnym kryterium wyboru jest system filtracji. To od niego bowiem zależy jak bardzo dokładne będzie oczyszczanie przestrzeni przez odkurzacz; to od filtra zależy w dużym stopniu, jak wiele wychwyconych zanieczyszczeń zostanie zatrzymanych w środku odkurzacza; dzisiaj standardem jest wykorzystywanie w odkurzaczach pionowych filtrów HEPA lub filtrów wodnych. 
  • Na końcu warto także zwrócić uwagę na końcówki robocze w przypadku odkurzacza ręcznego, a także dostępność modułu ręcznego w odkurzaczu pionowym. Dzięki temu modułowi duży sprzęt można szybko zamienić na poręczne urządzenie do odkurzania rogów kanapy czy domowej biblioteczki. 

Materiał Partnera