okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe a adaptacja poddasza

Jak to urządzić?

Okna dachowe na poddaszu umożliwiają rozjaśnienie pomieszczeń ulokowanych pod dachem, a to z kolei pozwala zyskać na najwyższej kondygnacji więcej funkcjonalnej przestrzeni. Nawet nieduże okno oświetlające poddasze wystarczy, by nieużywane wcześniej zakamarki na strychu zmieniły się w przytulną sypialnię czy oryginalnie zaaranżowany pokój dziecięcy. Na poddaszu urządzić można zresztą równie dobrze salon, biuro czy łazienkę. Oto kilka porad, dzięki którym adaptacja poddasza stanie się łatwiejsza.

reklama
1

Adaptacja poddasza a dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza

Nowoczesne okna dachowe na poddaszu gwarantują jego odpowiednie doświetlenie, ale też doskonale nadają się właśnie do montażu wszędzie tam, gdzie skosy i niski strop zdają się ograniczać możliwości aranżacyjne. Nawet małe okno w dachu doświetlające poddasze wystarczy, by wypełnić adaptowany strych naturalnym światłem, a przy tym stworzyć przytulne i oryginalnie urządzone wnętrza. Okna dachowe przyczyniają się do odpowiedniej wymiany powietrza na poddaszu, a te o dobrze dobranych parametrach i właściwościach termoizolacyjnych uchronią pokoje na piętrze przed wyziębieniem w czasie zimy i przed przegrzewaniem się i nieznośnym upałem w letnie dni. Aby jednak adaptacja poddasza zakończyła się sukcesem, okno doświetlające na poddasze musi być właściwie dobrane.

2

Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku nie tylko rozmiar okna połaciowego. Ważne też są ilość okien oraz ich usytuowanie. Przyjmuje się, że poziom doświetlenia poddasza będzie odpowiedni, jeśli powierzchnia zajmowana przez okna połaciowe będzie równa co najmniej 15% powierzchni podłogi we wnętrzu. Lepiej też zdecydować się na dwa mniejsze okna dachowe niż jedno większe. Montując okno dachowe na poddaszu, należy też wziąć pod uwagę kąt padania promieni słonecznych, a miejsce montażu okna nie powinno utrudniać jego obsługi, konserwacji i czyszczenia.

3

Okna dachowe na poddaszu – na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Rozmiar okien w dachu i ich rozmieszczenie mogą wpłynąć nie tylko na funkcjonalne walory pomieszczenia, ale również jego wygląd, klimat i atrakcyjność. O ile małe okno w łazience niewielkich rozmiarów ma swoje uzasadnienie, o tyle w przestronnym salonie lepiej sprawdzą się duże okna dachowe lub kilka połączonych ze sobą okien. Takie rozwiązanie z pewnością doda wnętrzu uroku, szczególnie jeśli okna zapewniają ładny widok. 

Ciekawym rozwiązaniem są też kolankowe okna dachowe. Z drugiej strony większe okno dachowe to większe ryzyko wychładzania pomieszczenia, dlatego okno połaciowe do ogrzewanych pomieszczeń koniecznie musi mieć należyte parametry techniczne, a zwłaszcza niski współczynnik przenikania ciepła. Wyposażone w potrójny pakiet szybowy energooszczędne okna dachowe to zdecydowanie najlepszy wybór do ogrzewanych wnętrz. Okna dachowe tego typu do różnych pomieszczeń i w różnych wariantach oferuje firma Dakea – lider wśród polskich i europejskich producentów nowoczesnych okien połaciowych. Okna dachowe na poddaszu o dobrych parametrach termoizolacyjnych to jedyny sposób, by w sypialni, salonie czy łazience zapewnić komfort termiczny i nie martwić się o wydatki na ogrzewanie. 

4

Kolejną ważną kwestią są dodatkowe właściwości funkcjonalne okna, np. dźwiękoszczelność czy blokowanie promieniowania UV. Aby zarówno duże jak i małe okna dachowe doświetlające poddasze, nie przyczyniały się do nagrzewania pomieszczenia, warto zadbać o to, by szyby pokrywała powłoka odbijająca ciepło. Na rynku dostępne są też okna dachowe z samoczyszczącą powłoką, które ułatwią utrzymanie okien w czystości. Taką powłokę oraz inne wymienione wyżej właściwości posiada okno dachowe Ultima Energy - topowy model z portfolio marki Dakea, Ważnym aspektem jest również materiał, z którego wykonane są okna dachowe. Okna dachowe PVC nie wymagają konserwacji, dobrze znoszą wilgoć i są łatwe w czyszczeniu dobrze więc, by takie znalazły się łazience czy kuchni. Drewniane okna będą z kolei fantastycznie prezentowały się w klasycznie zaaranżowanych wnętrzach czy klimatycznych loftach.

Materiał Partnera