Pomysł na design w kuchni

Pomysł na design kuchni – o czym pamiętać?

Jak to urządzić?

W zależności od tego, czy kuchnia jest otwarta, czy też znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, należy wziąć pod uwagę kilka elementów dobrego i praktycznego wyglądu kuchni. Jak zaprojektować funkcjonalną i stylową aranżację?

reklama

Kuchnia otwarta czy zamknięta – na jaką się zdecydować?

Zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta ma wiele zalet i wad. Jeżeli decydujesz się na projekt kuchni zamkniętej, nie będziesz martwić się o zapachy przyrządzanych potraw unoszące się po całym domu lub mieszkaniu. Jest to też pokój łatwiejszy w aranżacji. Kuchnia jako osobne pomieszczenie jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Po zamknięciu drzwi nikt nie ma bowiem do niej dostępu. Nie musi panować tam nieskazitelny porządek, ponieważ zawsze można zasłonić pomieszczenie, zamykając je. Wadą takiej kuchni jest zazwyczaj jej mały metraż. Możliwości aranżacyjne są wówczas ograniczone.

Kuchnia otwarta jest modnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie stawia się na funkcjonalność każdego pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie wyspy, która doskonale ukryje wiele kuchennych przedmiotów i służy jako blat roboczy. W ten sposób powstaje oddzielenie kuchni od salonu. Otwarta kuchnia wymaga odpowiedniego podejścia do organizacji i porządku, ponieważ nawet mały bałagan jest widoczny po wejściu do mieszkania. Należy wybrać meble wyposażone w schowki, akcesoria i gadżety, które sprawdzą się na co dzień.

Podział kuchni na strefy

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, należy podzielić ją na strefy. Pięć podstawowych punktów ułatwia komunikację w kuchni i sprawia, że większość czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków odbywa się w prawidłowej kolejności. Podstawowe strefy w kuchni to:

  • strefa zapasów,

  • strefa przechowywania,

  • strefa zmywania,

  • strefa przygotowywania,

  • strefa gotowania.

Funkcjonalna kuchnia powinna mieć trójkąt roboczy. Jest to zasada wyznaczająca rozstawienie trzech najważniejszych sprzętów: lodówki, kuchenki i zlewu. Ma to znaczenie przy zachowaniu ergonomii w kuchni. Sprzęty te powinny być blisko siebie. Znajdziesz je m.in. w sklepie https://www.sferis.pl/lodowki-3323.

Funkcjonalny design w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno mieć swój charakter. Właściwie dobrane dodatki i rozwiązania ułatwiające życie sprawią, że będzie to miejsce piękne i modne. Kierunek na minimalizm i prostotę sprawdzi się w każdej modernistycznej kuchni. Stawiając na uniwersalność oraz współczesne systemy meblowe, zyskasz funkcjonalne pomieszczenie. Natomiast indywidualny styl odzwierciedlą szlachetne połączenia przełamane odważnymi akcentami. Ważne są też materiały do stworzenia aranżacji.

Odpowiednio zaprojektowany układ mebli sprawi, że pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne. Nowoczesne sprzęty AGD mają za zadanie pomóc i ułatwić każdą czynność wykonywaną w kuchni. Obok funkcji czysto użytkowej AGD często stanowi awangardowy dodatek. Sprzęt taki może być ozdobą – różnorodność kształtów i kolorów otwiera wiele możliwości dekoracyjnych kuchni.

Materiał partnera