styl industrialny i loftowy we wnętrzach

Styl industrialny i loftowy we wnętrzach – jak połączyć nowoczesność z klasyką?

Jak to urządzić?

Styl loft narodził się w latach 70. XX w. w Nowym Jorku, a następnie w innych miastach, które rozszerzały się o dawne tereny przemysłowe. Były to często budynki wiekowe, przez co cenne ze względów architektonicznych, dlatego postanowiono ich nie burzyć, ale wykorzystać unikalny charakter. Styl industrialny polubili szczególnie artyści. Dzisiaj coraz częściej cenimy go i my. Jak wprowadzić loftowy klimat do mieszkań, żeby zachować jego ducha, a jednocześnie połączyć z klasyką czy glamour?

styl industrialny i loftowy we wnętrzach

Styl industrialny i loftowy we wnętrzach – aranżacje, które cieszą się niezmienną popularnością

– Zainteresowanie wnętrzami aranżowanymi w stylu industrialnym czy loftowym nie słabnie, wręcz przeciwnie. Na przestrzenie typowo komercyjne i mieszkalne wciąż adaptowane są postindustrialne obiekty budowlane: względnie dobrze zachowane, możliwe do rewitalizacji fabryki i zakłady produkcyjne, elementy starej infrastruktury kolejowej, stoczniowej, również interesujące zabudowania folwarczne, którym przywracanie świetności i nadawanie nowego ducha służy nie tylko lokalnym biznesom i społeczności, ale nosi też znamiona działań proekologicznych. Sukcesem staje się więc nie tyle stworzenie wiernej kopii przeszłości, co adaptacja i aranżacja przyjaznej użytkownikom przestrzeni uzupełnionej często nowoczesnymi, chociaż stylizowanymi, elementami wyposażenia: sprzętami, meblami, dekoracjami – wprowadza nas w zagadnienie Bartosz Wolski, projektant z firmy Strongroom.

drzwi w stylu industrialnym

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Zarówno styl loftowy, jak i industrialny, wyróżniają prostota i minimalizm. W takich wnętrzach nie ma miejsca na dużą ilość dodatków, ponieważ wprowadzają one wizualny chaos i nieporządek. Mieszkania mają na ogół surowe ściany z betonu lub czerwonej cegły, na których widoczne są elementy konstrukcyjne wykonane z nitowanego metalu. Często na powierzchni ścian poprowadzone są także instalacje, takie jak ogrzewanie czy hydraulika. Podłogi z drewnianych desek i kamienia czy widoczne rury to esencja tego stylu. Przestrzeń jest otwarta, podzielona na strefy, które wyznaczają wykończenia podłóg oraz ażurowe przegrody lub ścianki z regałów.

We wnętrzu loftowym sprawdzają się też metalowe regały, witryny w stylu industrialnym i wyposażenie wykonane częściowo z elementów przemysłowych. Na przykład zamiast industrialnego stolika kawowego idealnie będzie pasowała szpula po przewodzie przemysłowym przykryta taflą szkła. Elementy dekoracyjne w postaci ozdobnych przetarć, nitów, metalowej siatki czy uchwytów przypominających np. strażackie zawory dodają wnętrzom charakteru. Sofy i narożniki powinny być tapicerowane, najlepiej tkaninami w chłodnych kolorach.

jak urządzić wnętrze w stylu loftowym


– Istotną rolę w budowaniu nastroju stanowi dobór oświetlenia, zastosowanie licznych przeszkleń czy konstrukcji ażurowych. W lofcie nie może zabraknąć charakterystycznych dla stylu ścianek działowych, drzwi i okien z prostymi szprosami, szkła pod wieloma postaciami, atrakcyjnie uzupełniających „niewykończone” ściany z betonu, starej cegły czy naznaczonego czasem, przybrudzonego tynku. Cenne w tego typu realizacjach będzie również drewno – jego zróżnicowane faktury i odcienie, które jakby zmiękczają, ocieplają surowe i sztywne ramy całości. Należy pamiętać, że dzisiejszy styl industrialny to głównie wariacje na temat dawnych rozwiązań, pomysły spełniające takie czy inne oczekiwania użytkowników – mówi projektant z firmy Strongroom.

drzwi w stylu industrialnym
drzwi loftowe
jak połączyć styl loftowy z klasyką

Jak połączyć styl loftowy z klasyką?

Nawet w klasycznie urządzonym domu czy mieszkaniu można zastosować elementy loftowego wystroju wnętrz. Nie jest to trudne. Najprostszym sposobem na wprowadzenie elementów tego stylu do mieszkania jest wyłożenie części ścian panelami 3D naśladującymi ceglaną ścianę, które nie różnią się wcale od oryginału. Na pozostałych ścianach można położyć beton architektoniczny, który dawno już przestał kojarzyć się wyłącznie ze stylem industrialnym. Takie rozwiązanie będzie stanowiło piękne tło dla modernistycznych w formie mebli oraz dodatków, jednocześnie dodając wnętrzu surowej elegancji.

Dobrym pomysłem jest również zamontowanie przesuwnych drzwi lub drzwi z metalowymi okuciami. Dzięki ponadczasowemu wzornictwu, prostym formom oraz wysokiej jakości materiałom doskonale pasują do wnętrz nowoczesnych i stylizowanych, a także aranżacji w klimacie vintage czy rustykalnym. – Drzwi z naszych kolekcji mają z góry określoną funkcję – chcemy przewidzieć, a tym samym dać klientowi wiele możliwości ich zastosowania we wnętrzu. Skrzydło jest bowiem nie tylko konieczną przesłoną funkcjonalną, ale może stanowić także ciekawą dekorację, dodatek podkreślający atuty całego projektu – dodaje Bartosz Wolski.

Czarne stalowe konstrukcje warto podkreślić złotymi lub miedzianymi elementami, jak armatura, świeczniki, stolik lub wielkie lustra w ozdobnych, stalowych ramach. Jedynym warunkiem jest zachowanie równowagi. Złote dodatki mają tylko uzupełniać styl loftowy, a nie dominować nad nim.

meble industrialne i loftowe

W ofercie marki Strongroom znajdziemy bardzo elegancką kolekcję Loft French Gold, która charakteryzuje się piękną złotą kolorystyką. Świetnie sprawdzi się zarówno w loftowym oraz industrialnym pomieszczeniu, jak i we wnętrzu klasycznym, a nawet w połączeniu z eleganckim stylem glamour.

W klasycznym wnętrzu warto zdecydować się na oryginalny stół z drewnianym blatem albo wykończoną stalowymi okuciami komodę. Dobrze sprawdzą się tapicerowane designerskie krzesła lub krzesła w kontrastujących kolorach, np. butelkowej zieleni czy granacie. Natomiast klasyczny żyrandol możemy „ubrać” w industrialny klosz. – Solidna stalowa komoda czy witryna z oferty Strongroom doskonale sprawdzą się nie tylko w nowoczesnym i designerskim mieszkaniu konesera wzornictwa, ale też np. w aranżacji „pokoju relaksu” dedykowanego pracownikom biura, w stylizacji butikowego hotelu, klubokawiarni, sklepu z odzieżą, etc. (taką przestrzenią jest nasze biuro w portowej dzielnicy wielkomiejskiego Hamburga, skąd pochodzimy). Biorąc pod uwagę jakość stosowanych materiałów, jak i samego (często ręcznego!) wykonania naszych drzwi i mebli, tego typu rozwiązania pozwolą klientom nie tylko zaoszczędzić pieniądze na kolejne lata, ale także zwyczajnie cieszyć się oryginalnymi wnętrzami przez długi czas! Produkty mają przecież solidną konstrukcję, stosowną wagę i podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli z czasem pojawią się ślady użytkowania, będą świadczyły o naturalnej patynie w zgodzie z charakterem stylu industrialnego.

wnętrza w stylu loftowym aranżacje
drzwi i meble loftowe

Wnętrza na wymiar – perfekcyjnie dopasowane drzwi i meble loftowe

W ofercie Strongroom znajdziemy m.in. drzwi, ścianki działowe, stoły, biurka, regały oraz szafki w stylu industrialnym, ale możemy zamówić też produkty na wymiar, które będą idealnie dopasowane do naszego wnętrza. – Większość z oferowanych przez nas produktów to projekty oryginalne, dedykowane miłośnikom stylu industrialnego, zwykle z zagranicy, gdyż na tamtejszych rynkach działamy już od wielu lat. Poza standardowymi propozycjami z katalogu realizujemy liczne modyfikacje gotowych wzorów – na życzenie klienta dostosowujemy ich wymiary, zmieniamy kolorystykę, dodajemy lub ograniczamy wybrane detale. Czasami projekty tworzymy faktycznie od samego początku, analizujemy potrzeby klienta, podpowiadamy od strony projektowej, konsultujemy rozwiązania z technologami i dostawcami. Dzięki temu z powodzeniem utrzymujemy się za granicą, a w kraju rozwijamy nową siedzibę w Szczecinie i taką samą sieć wśród zaprzyjaźnionych, rozpoznawalnych lokalnych dystrybutorów. Każde nowe zlecenie jest dla nas inspirujące, gdy własne pomysły i propozycje możemy wdrażać w życie! Możemy się pochwalić autorską kompleksową rewitalizacją siedliska ze starą pruską zabudową – wyjątkowego miejsca w malowniczym zakątku Pojezierza Drawskiego ukrytego nad niewielkim jeziorem, do którego serdecznie zapraszamy. W tym miejscu można nie tylko odpocząć, ale przede wszystkim zapoznać się z oferowaną przez nas na co dzień jakością pracy i wrażliwością estetyczną – podsumowuje projektant.

Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę: strongroom.pl

Materiał Partnera