styl paryski elegancja rodem ze stolicy mody

Styl paryski – elegancja rodem ze stolicy mody

Jak to urządzić?

Paryż – stolica mody, kraina wyróżniająca się kolorami, oryginalnymi projektami, kreatywnymi mieszkańcami i przepysznym jedzeniem. Położony w centrum Basenu Paryskiego, tuż nad jedną z najsłynniejszych rzek Europy – Sekwaną. Oprócz znakomitych twórców, słynnych nazwisk, wyśmienitych dań i imponującej historii, Paryż wzbogacił nurty architektoniczne o ciekawy, inspirujący styl. Jego elementy możesz wprowadzić również do swoich wnętrz, nadając im wysmakowanej élégance.

Czym jest styl paryski?

Styl paryski nie istniałby, gdyby nie George Haussmann – francuski, zapisany na stronach historii baron, który przyczynił się do przebudowy Paryża w latach 50. XIX wieku. 

Dzięki jego zmianom miasto zyskało nowe oblicze, a stare zabudowania zastąpiono nowymi gmachami, zielonymi parkami i bulwarami. Tak odważne działania obarczone były kontrowersjami – głównie dlatego, że Georg nakazał zniszczyć część średniowiecznych zabytków. Na ich miejsce wstawiono kamienice, które dziś są rozpoznawalnym akcentem Paryża.

Baron, oprócz ogólnej przebudowa miasta, zapoczątkował również nowy styl architektoniczny i aranżacyjny. Jasno wskazane wytyczne opierały się głównie na stylu historyzującym, dlatego też paryskie mieszkania wyróżniały się mieszaniną form i wzorów, zaczerpniętych z czasów baroku i rokoko. Całość, aby uniknąć przerysowania, minimalizowały proste formy i kształty. Skromniejsze dekoracje kontrastowały z gipsowymi sztukateriami i rzeźbionymi kominkami, które do dziś spotkać można w kamienicach powstałych na przełomie XVII i XVIII wieku. 

Paryż, ze względu na swoje dobre imię, przyciągał wiele znakomitych osobistości i twórców. Wśród nich pojawiali się także artyści – malarze, rzeźbiarze i dekoratorzy wnętrz. Ich kreatywne podejście oraz przychylność mieszkańców sprzyjała powstawaniu ciekawych aranżacji. Dzięki temu styl paryski bardzo często oddawał indywidualną osobowość właścicieli. 

Jakie są zasady stylu francuskiego?

Mówiąc o stylu paryskim (lub francuskim) nie można zapomnieć o jednej, podstawowej zasadzie: szacunku dla historii. Zabytkowa architektura to główny element paryskich mieszkań, a ich wyjątkowość stanowi nierzadko za główną formę dekoracji. Podstawą jest więc elewacja, która eksponuje XIX wieczne zdobienia. Wisienką na torcie są wszelkie, nieco starsze akcenty – dębowe parkiety, kominki z marmuru i drewniane akcenty. Ich podstawą jest spuścizna, którą zostawili po sobie nasi krewni lub byli mieszkańcy (być może dlatego bardzo często styl paryski porównywalny jest do eleganckiego eklektyzmu). 

Druga zasada odnosi się do miszmaszu, który dotyczy zarówno stylów, jaki całych epok. We wnętrzach znajdziesz więc zarówno XVII-wieczne obrazy, jak i współczesne plakaty. Dodatkowo kolory jasne przenikają się z ciemnymi, a wśród najbardziej wyrazistych dodatków znajdziesz projekty Ludwika Rohe’a, Arne Jacobsena, Vernera Pantona oraz… Andy’ego Warhola.

Wszystkie te zasady muszą iść w parze z niewymuszoną elegancją i artystycznym sznytem. Paryskie mieszkania pełne są dzieł sztuki, obrazów, rzeźb, malowideł ściennych, a także biblioteczek z kolorowymi książkami i rodzinnymi pamiątkami, które tworzą spójną, kompletną całość. Niezwykle ozdobne są nie tylko same mieszkania, ale także ogrody, tarasy i balkony. Dekoracje na balkon wyróżniają się solidnością i ciemną kolorystyką, a meble ogrodowe są nie tylko masywne, ale i ozdobione ornamentami i żłobieniami – więcej mebli tarasowych i na balkon znajdziesz na stronie Emako.pl

W jaki sposób przenieść styl paryski do swoich wnętrz?

  • Postaw na obrazy i plakaty – ozdób ściany dziełami sztuki, antykami,
  • Podkreśl jak ważne są rodzinne pamiątki – ustaw je na kominku, na komodzie lub parapetach, 
  • Kluczem do sukcesu jest duża, otwarta przestrzeń, 
  • Oświetla całe wnętrze ozdobnymi żyrandolami i kinkietami z motywami roślinnymi. Najpopularniejsze są kryształowe lub ceramiczne lampy, inspirowane stylem lat 60., 
  • Wybierz lekkie i wytworne meble – stoliki kawowe z marmurowym blatem, szklaną etażerkę, krzesła z pikowaniami, 
  • Zadbaj o taras – paryskie balkony to jedno z najbardziej charakterystycznych elementów, w których znajdziesz wiszące ozdoby na balkon, klasyczne ozdoby tarasowe, lampiony i bujne rośliny - https://emako.pl/pol_m_Ogrod-i-zwierzeta_Balkon-i-taras-4868.html
  • Nie bój się mocnych dodatków – złotych pater, dużego lustra, świeczników, szklanych klamek, rzeźbionej ramy.  Inspiracje ozdób na taras i balkon czerp z katalogów i aranżacji z XVIII i XIX wieku.

Materiał Partnera
Zdjęcia: shutterstock