Sztukateria - ponadczasowa elegancja

Jak to urządzić?

Klasyczna sztukateria, mimo zawirowań stylów i upływu czasu, nie straciła nic ze swojego dawnego szyku. Jest to detal, który ma ogromny wpływ na każde wnętrze, także te nowoczesne.

Sztukateria rozumie klasykę jako ponadczasową elegancję, która w wyrafinowany sposób łączy ze sobą elementy z różnych epok w spójną kompozycję. Jeśli więc chcemy mieszkać we wnętrzach przesyconych tzw. klimatem, użycie sztukaterii staje się niemal obowiązkowe.

Rozety – sposób na sufit

Oprócz dekoracyjnych funkcji, wiele elementów sztukaterii ma siłę „poprawiania” przestrzeni. Poprzez podkreślenie podziału ścian i sufitów mocno wpływają na proporcje aranżowanego wnętrza.

Dodatkowo, odpowiednio dobrana rozeta umieszczona na suficie wprowadzi do projektowanej przestrzeni element dawnego stylu, dopowie historię miejsca. I pamiętajmy, że nie musi to być detal zarezerwowany do salonu. Doskonale odnajdzie się np. w jadalni, kuchni, czy nawet łazience. Gwarantujemy, że zawsze będzie to bezpretensjonalna reintrepretacja klasyki.

Listwy – niedoceniony detal

Nie wolno nam też zapomnieć, że nawet tak popularny element wykończeniowy jak listwa przypodłogowa, może zagrać bardzo ważna rolę w budowaniu klimatu całego wnętrza. Np. wysokie, grube listwy z wytłoczeniem z łatwością i lekkością nadadzą całemu mieszkaniu klimat eklektycznego paryskiego apartamentu.

Co ciekawe, sztukateria i listwy dają też możliwość zabawy kolorem i fakturą. Pomalowanie listew (np. z FL4 oferty akademii sztukaterii) specjalną farbą pozwoli na uzyskanie efektu starego, szlachetnego drewna niewielkim kosztem.

Przy wszystkich takich próbach aranżacji należy pamiętać, że spotkanie się dwóch lub więcej stylów narzuca pewien kompromis. Naszym zdaniem jest to zgoda, która buduje nową jakość. Sztukateria jest w tych negocjacjach doskonałym mediatorem.

Więcej inspiracji i produkty na www. akademiasztukaterii.pl oraz na Facebooka: Akademia Sztukaterii (www.facebook.com/akademiasztukaterii).