reklama

Toaletka nie tylko do sypialni

Jak to urządzić?

Marzysz o własnej toaletce, ale myślisz, że pasuje jedynie do pałacowych sypialni? Jesteś w błędzie! Nowoczesny dizajn pozwala, by stała się interesującą częścią łazienki, salonu czy nawet korytarza.

Jej historia sięga XVIII wieku, a jej autorami są – a jakże – Francuzi. W czasach, gdy na paryskim dworze rządziły zabawa, przyjemność i moda, była ulubionym i dość często zajętym przez damy miejscem. Bardzo szybko podbiła serca Europejczyków, zyskując żartobliwe określenie „stołu próżności”. Początkowo wyglądała jak typowe współczesne biurko z szufladkami, dopiero później wzbogacono ją o lustro. Dziś powraca do wnętrz także w swej pierwotnej wersji, z wieloma możliwościami i funkcjami. 

To zdecydowanie mebel kobiecy, „babski ołtarzyk”, przy którym odprawia się codzienne rytuały. I wcale niesłusznie uważany za staroświecki lub wymagający odpowiedniej – wyszukanej – aranżacji. Toaletka to wbrew pozorom wielofunkcyjny i ponadczasowy wynalazek, który będzie wygodnym rozwiązaniem pasującym do każdego typu mieszkania. Choć rzeczywiście kojarzy się głównie z sypialnią, dziś wcale nie musi być tam ulokowana.

Oczywiście dla pasjonatek tradycyjnych rozwiązań wnętrzarskich, które przenoszą mieszkańców i gości wprost do romantycznej Francji, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie jej w sypialni i wybór takiej, która otrze się swoim wyglądem o antyk. Białe, cienkie nogi, finezyjne wyżłobienia i wzory oraz wąskie lustro z ornamentem to bardzo kobiece motywy w stylu glamour, które nadadzą sypialni romantycznego charakteru i delikatności.

Zupełnym przeciwieństwem dekoratorskim jest mieszkanie w stylu nowoczesnym. Gładkie, proste i minimalistyczne wykończenie mebli również pozwoli na stworzenie miejsca, które będzie współczesną wersją toaletki. Ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowanie jej w zabudowaną szafę. Podstawę stanowi tu blat, nad którym wisi lustro. Dodatkowo może również pełnić funkcję biurka, co sprawdzi się na małych powierzchniach.

Jak wiadomo, inwencja twórcza w aranżacji wnętrz jest kluczowym elementem. Dlatego np. lubujących się w stylu vitage na pewno zainteresuje wykonanie toaletki np. ze starych, podrapanych drzwi, które będą stanowiły jej podstawę. Przytwierdzamy do nich lustro ustawiamy stolik i oryginalny projekt gotowy. Warto wykorzystać tu metody, dzięki którym mebel będzie wydawał się podniszczony, a dzięki temu nabierze modnego, także w nowoczesnych wnętrzach, charakterystycznego stylu retro.

Posiadaczki niewielkich mieszkań mogą z powodzeniem stworzyć toaletkę … w toalecie. Warto zaaranżować ją tak, by zlew był wpuszczony do blatu, który stanowiłby również miejsce do malowania i przechowywania kosmetyków. Wystarczy dostawić mały stołek i wybrać odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na perfekcyjne wykonanie wszelkich zabiegów kosmetycznych.

W naszej galerii znajdziecie toaletkowe inspiracje w różnych stylach i rozmiarach. Może któraś was zauroczy?

Tekst: Homebook/opr. AD

Zdjęcia: materiały promocyjne firm, Shutterstock

reklama
reklama