trendy wnętrzarskie 2025

Trendy wnętrzarskie 2025 – sprawdź, jak się modnie urządzić w 2025 roku!

Jak to urządzić?

Sprawdź, co nowego pojawi się we wnętrzach w 2025 roku! Wytypowaliśmy trendy wnętrzarskie 2025, które wydają się nam najciekawsze. Chcesz mieszkać na czasie? Szukasz inspiracji, by ciekawie urządzić dom lub mieszkanie? Zobacz, co będzie modne!

reklama

Trendy wnętrzarskie 2025 – co będzie modne we wnętrzach w 2025 roku?

Jedni chcą mieszkać modnie, urządzać mieszkanie jak z rozkładówek pism wnętrzarskich lub profili instagramerek. Inni wolą ponadczasowe piękno, praktyczność i wygodę, a jeszcze inni lubią mieć to wszystko. Nawet projektanci wnętrz dzielą się na zwolenników trendów i tych, którzy uważają, że wnętrze urządzone według najnowszych mód przestaje być... modne. Nie potwierdzamy i nie zaprzeczamy, bo jest w tym trochę prawdy. Z modą we wnętrzach jest podobnie jak z tą na wybiegach. Jeśli wszyscy będziemy kurczowo trzymać się tego, co na nich króluje, ulica zrobi się nieciekawa i pozbawiona stylu.

Korzystajmy z rad stylistów i trendsetterów, ale przede wszystkim ufajmy własnej intuicji i gustowi, bo dom ma odzwierciedlać naszą osobowość. Najważniejsze to dobrze się w nim czuć. Zatem nie namawiamy, jedynie radzimy i podpowiadamy, jakie nowe rozwiązania warto wypróbować w nadchodzącym roku, by wnętrza były piękniejsze, ciekawsze. Niektóre z nich może zaskoczą, inne dobrze znasz, bo trendy w dekoracjach, meblach i oświetleniu, nie zmieniają się tak szybko jak na modowych wybiegach.

Co będzie modne w 2025 roku w aranżacji wnętrz?

  • dobrze znane style – stonowany japandi, szalona rebelia czyli Memphis, a połączy je artystyczny eklektyzm

  • stonowane, ale głębokie kolory – butelkowe zielenie, burgund i truflowy brąz

  • rzemieślnicze detale – wykończenia z zamszu, jedwabiu, kamienia i drewna

  • naturalne materiały – absolutny hit, czyli czeczotka

  • kameralne oświetlenie, które buduje klimat, zamiast centralnie wiszącej lampy

  • domowe biuro do pracy we własnym zaciszu, pięknie urządzone

  • elegancka przytulność, ciepło, przyjaźnie, ale nie przaśnie

  • meble o płynnych liniach i zaokrąglone detale 

  • kuchnia szyta na miarę – dostosowana do stylu życia domowników i ich smaku

  • łazienka – ciemne kolory, szkliwione płytki, surowy kamień

 

Salon w stylu japandi, networks.dk

Trendy wnętrzarskie 2025 – spokój i umiar czy szaleństwo form i kolorów?

Styl, w jakim go urządzasz dom, powinien odzwierciedlać twoją osobowość. W 2025 roku we wnętrzach dominować będą dobrze znane już tendencje. Nadal modny będzie japandi. Z pewnością ucieszy tych, którzy cenią sobie spokój, prostotę i naturalne wykończenia. Ale uwaga: połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej przytulności odsłania swoją drugą twarz. Dark japandi, albo inaczej black japandi, to bardziej wyrazista wersja popularnego stylu. Jasne, świetliste barwy ustępują miejsca ciemnym tonacjom, z przewagą grafitowych i antracytowych szarości, a nawet czerni.

Oczywiście łagodne beże i brązy nie odchodzą do lamusa. Salon japandi przede wszystkim ma być komfortową oazą do odpoczynku. Tradycyjną strefę relaksu z rozłożystą sofą, fotelami i telewizorem, zastępują kąciki wypoczynkowe, np. z leżanką czy szezlongiem – wymarzone meble do sjesty z dobrą lekturą lub muzyką.

Wolisz mieszkać wśród intensywnych kolorów, zestawiać wyraziste wzory i formy, otaczać się wyrafinowanym designem? Postaw na styl lat 80. XX w. inspirowany założonym w Mediolanie w 1981 roku nurtem Memphis. Odważna paleta, asymetryczne zestawienia kształtów i printów – to propozycja dla tych, którzy nie boją się śmiałych rozwiązań. Coraz bardziej popularne są też wnętrza urządzone eklektycznie. Jeśli lubisz łączyć różne tendencje, mieszać klasykę z nowoczesnością, vintage z ekstrawaganckim designem – ten styl jest dla ciebie! 

Zieleń inspirowana leśnych mchem, westwing.pl

Modne kolory we wnętrzach 2025 – kolorowy zawrót głowy czy łagodne ukojenie?

Nie zabraknie jednego ani drugiego. Nadal przeważać będą odcienie zapewniające spokój, przytulność i harmonię. Kolory przybrudzone, lekko przypudrowane, takie, w których dobrze się wypoczywa, które otulają jak ciepła kołderka.

Kolor roku 2025 wytypowany przez Instytut Pantone to ciepły, przytulny odcień Mocha Mousse, który przywołuje przyjemne skojarzenia z aromatyczną kawą i czekoladą. Brązy, smaczne i wyrafinowane jak dobre jedzenie, pozostaną z nami na pewno w 2025 roku. Cynamon, trufla, skórzasty brąz – te odcienie też pojawią się w paletach. Trendsetterzy w 2025 roku stawiają na zieleń, ale tym razem nie z domieszką szarości, a głęboką, nasyconą jak leśny mech.

Powraca znów głęboki i zmysłowy burgund. Nas szczególnie zachwyca piękny, luksusowy i bardzo wyrafinowany odcień Future Dusk – połączenie granatu i fioletu przypominające zmrok, kiedy dzień przechodzi w noc. Burgund z pewnością zawładnie modowymi wybiegami, a czy sprawdzi się we wnętrzach? Przekonamy się. 

Dla ponadczasowych beżów alternatywą może okazać się odcień soli morskiej lub dobrze nam już znany ciepły i nieoczywisty kaszmirowy. Nie zabraknie też radośniejszych kolorów kipiących pozytywną energią jak Hello Yellow – słoneczny żółty, okrzyknięty kolorem roku 2025 przez Duluxa, czy pastelowy róż wpadający w odcień jasnego pudru. 

Naturalna cegła jak materiał wykończeniowy, Proj. Dawid Przewoźny, whitecastle.pl, zdjęcie: Tom Kurek, stylizacja: Eliza Mrozińska

Co będzie modne w 2025 roku w aranżacji wnętrz? Rzemieślnicze detale

W roku 2025 stawiamy na jakość materiałów wykończeniowych. Na „wykończeniówce” nie warto oszczędzać. Sofę, lampę, tapicerkę możesz wymienić, trudniej to zrobić w przypadku listew przypodłogowych czy drzwi. Te elementy wystroju zostają na dłużej i podnoszą wartość mieszkania. Zwrot w kierunku rzemieślniczych surowców nastąpił już dawno, ale w tym roku będzie on szczególnie wyraźny.

Na ścianach pojawią się tapety z jedwabiu, zamszu czy... pergaminu, modny będzie ręcznie wcierany stiuk wenecki i gliniany tynk. Naturalny kamień, polerowany o intensywnych wzorach lub gładki, porowaty, o surowych nieoszlifowanych brzegach będzie zdobił nie tylko blaty i kominkowe portale, ale również przypodłogowe listwy czy fronty szafek kuchennych. Towarzystwa dotrzyma mu drewno. Modnym gatunkiem w 2025 będzie orzech – naturalny, nie bejcowany, z widocznymi słojami i różnicami w tonacji.

Po latach zapomnienia spod warstw tynku zaczyna wyglądać cegła. W nadchodzącym roku będzie miała swoje pięć minut. Naturalna, czerwona, malowana na biało, z odzysku – piękne tło dla szlachetnych odmian drewna.

Co jeszcze? Ręcznie robione płytki i kafle, o nierównych strukturach i nieregularnych krawędziach, sprawiające wrażenie „non finito” – zagoszczą nie tylko w kuchniach i łazienkach, ale również na... salonach. – Przyszły rok odchodzi od syntetycznych imitacji. To święto uczciwych materiałów i zwrot w stronę powierzchni, które starzeją się z wdziękiem i opowiadają historię poprzez swoją patynę – podsumowuje w jednym z wywiadów amerykańska projektantka Jen Stevens z Fonde Interiors.

Czeczotka w nowoczesnym wnętrzu, proj. Mistovia Studio, mistovia.com, zdjęcie: ONI Studio

Trendy w aranżacji wnętrz 2025 – czeczotka to hit nadchodzącego sezonu!

Każdy widział ten gatunek drewna o charakterystycznych ciemnych oczkach, spiralnie układających się słojach i sękach. Ale nie każdy wie, że dekoracyjny i efektownie wyglądający rysunek w istocie jest wadą drewna – naroślą powstałą na chorym pniu najczęściej brzóz, ale też topoli czy jesionów.

Czeczotkowe forniry, jedne z najdroższych ze względu na rzadkość występowania i niepowtarzalny wygląd, popularność w meblarstwie zyskały w okresie biedermeieru i art déco. Potem zostały zapomniane, uznane za relikt przeszłości kojarzący się z ciężkimi i nieco niezgrabnymi meblami z salonów naszych dziadków.

W 2025 roku czeczotka powraca w kompletnie odmienionej formie. Pięknymi fornirami zdobi się lekkie, designerskie stoliki, wezgłowia łóżek, fronty szaf i wysp kuchennych. Fantastycznie wygląda w nowoczesnym wnętrzu, a w połączeniu ze współczesnym designem, wzorzystą tapicerką i intensywnym kolorem, nabiera lekkości oraz nowego wymiaru. Trzymamy kciuki za powodzenie tego materiału w polskich wnętrzach!

Lampka na okiennym parapecie, wouddesign.com

Trendy wnętrzarskie na 2025 rok – kameralne oświetlenie

Nawet najbardziej chłodne i nieprzyjazne wnętrze potrafi zamienić w przytulny i ciepły azyl. Przemyślane, perfekcyjnie zaprojektowane, nie tylko oświetla, ale dekoruje, ukrywa mankamenty, podkreśla zalety. W 2025 roku we wnętrzach pojawi się jeszcze więcej lamp tzw. dodatkowych. Ta tradycyjna, centralnie wisząca, będzie używana rzadziej. W zamian postawimy na więcej mniejszych lampek rozstawionych w różnych częściach pomieszczenia.

Filigranowe, o efektownych kloszach ze szkła, porcelany, czy ze zgrabnymi abażurami z lnu lub papieru będą jak biżuteria, która zdobi wnętrze. Stawiamy je na stolikach, komódkach, półkach czy mobilnych barkach, w kuchni na wyspie, na okiennym parapecie i stercie książek ułożonych przy łóżku.

Większość ma zamontowane ściemniacze, które pomogą wyregulować stopień natężenia i barwę światła, oraz akumulator ładowany przez kabel USB. Nie musisz nawet podłączać ich do prądu, świecą do kilkunastu godzin – ładujesz w dzień, by gdy zapadnie zmrok znów cieszyć się klimatyczną atmosferą. Takie niewielkie mobilne lampki to hit ostatnich sezonów – możesz zabrać je, gdzie chcesz (np. do ogrodu), przestawiać w dowolne miejsce.

Nasza rada: nie kompletuj lamp z tej samej kolekcji – postaw na różne kształty, wielkości, materiały, a kolory dobieraj do odcieni, które są wokół. Tak będzie ciekawiej!

 

Przytulne domowe biuro, westwing.pl

Modne wnętrza 2025 – domowe biuro w pięknie urządzonym kąciku

Zadbaj o miejsce do pracy, zaaranżuj je ciekawie i funkcjonalnie. Nawet jeśli jest to niewielkie biurko czy mała konsola, przy której pracujesz z laptopem. Przede wszystkim zachowaj porządek. Pomogą ci praktyczne systemy do przechowywania. Dokumenty wkładaj do estetycznych segregatorów, drobiazgi do kasetek i dekoracyjnych pudełek. Stawiaj je na półkach lub mobilnym wózku, który możesz wsunąć pod biurko.

Praktyczne mogą okazać się meble wielofunkcyjne – puf z pojemnikiem na niewielkie akcesoria, stolik z unoszonym blacikiem. Staraj się tak je dopasować do wyposażenia, żeby nie wyróżniały się pośród innych mebli w salonie. Jeśli nie spędzasz przy biurku wielu godzin zastanów się czy typowego krzesła biurowego nie zastąpić wygodnym tapicerowanym fotelikiem. Podobnie biurko. Jego wielkość oczywiście zależy od charakteru pracy, ale zwykle do tej zdalnej nie potrzebne jest rozbudowane, z długim blatem, który zajmuje pół pokoju. Nowoczesne biurka potrafią być ozdobą przestrzeni – kompaktowe, lekkie, pięknie zaprojektowane i starannie wykonane ze szlachetnych materiałów, odpowiednio wyprofilowane tak, żeby nie zabierały dużo miejsca i żeby wygodnie się przy nich siedziało.

Typową lampę na biurko też z powodzeniem możesz zastąpić stołową, z ładnym abażurem czy małym nowoczesnym grzybkiem z regulowanym kapelusikiem i natężeniem światła. Przytulności dodadzą zielone rośliny w donicach lub bukiet świeżych kwiatów w wazonie.  

Wyrafinowana przytulność we wnętrzach to kolejny trend na 2025 rok, artextured.com

Trendy we wnętrzach na 2025 rok – wyrafinowana przytulność

Rok 2025 to czas wnętrz komfortowych, ciepłych, klimatycznych, takich, w których dobrze się wypoczywa i z których nie chce się wychodzić. Przytulną atmosferę tworzą w tym roku stonowane, ale wysmakowane kolory, wysokiej jakości materiały, ciepłe, naturalne tkaniny.

Elegancka przytulność to rozwinięcie znanego trendu Quiet Luxury. To, czym się otaczamy ma pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. „Cichy luksus”, a więc przestrzeń, która nie krzyczy bogactwem i pretensjonalnymi rozwiązaniami, ale zachęca łagodnymi barwami, ciepłymi otulającymi tkaninami, miękkim, delikatnie sączącym się światłem.

Wystrój modnego wnętrza w 2025 roku ma być spersonalizowany, skrojony na miarę jego mieszkańców. Zamiast designerskich, drogich mebli postaw na te z ciekawą przeszłością, a plakaty z sieciówek zastąp elegancką biało-czarną fotografią oprawioną w proste ramy lub galerią z wyszperanych na pchlich targach obrazków. Klimat stworzą z pewnością przywiezione z podróży pamiątki, ręcznie robiona ceramika czy rzeźby.  

 

Zaokrąglone oparcia i siedziska tapicerowanych mebli, sofacompany.com

Co będzie modne we wnętrzach w 2025 roku – komfortowo otulające meble i zaokrąglone detale

W 2025 w salonie nie będzie tak prosto. I to dosłownie. Z jeszcze większą odwagą wkraczają obłości i zaokrąglone kształty. Meble przyjmują formy, które pomogą się zwinąć w kłębek i zrelaksować.

Miękkie, rozfalowane linie tworzą przytulną atmosferę, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Rozłożyste fotele mają oparcia, które obejmują nas ze wszystkich stron jak ramiona bliskiej osoby. Zapadamy się w nich wygodnie jakbyśmy siedzieli na puszystej chmurce. Sofy przyjmują faliste, płynne linie, stoły elipsowate rzeźbiarskie kształty.

Przytulności sprzyjają materiały obiciowe. Nadal popularny jest welur, ale już nie tak bardzo jak w poprzednich latach. Na topie są nadal supełki boucle, ciepłe wełenki i jedwabie, pojawiają się tkaniny...moherowe, które zapewniają ciepło przez cały rok.

Płynnie przenikające się formy mebli odbijają się w dekoracyjnych lustrach, których w tym roku także nie zabraknie. Zwierciadła nie tylko multiplikują przestrzeń i wypełniają ją niezwykłym blaskiem, ale przede wszystkim zdobią. A jakże, oczywiście również mają zaokrąglone tafle, które rozlewają się po powierzchni ściany jak nieregularna plama. W dodatku często barwna, bo lustrzane płaszczyzny coraz częściej „świecą” różnymi kolorami i dosłownie – światłem, bo wiele z nich jest podświetlanych i tworzy na ścianach dodatkowe efekty. Piękna dekoracja, której w 2025 roku nie może zabraknąć w twoim domu. 

Praktyczne przechowywanie, nakedkitchens.com

Modna kuchnia 2025 – kolor i praktyczne przechowywanie

Hitem 2025 roku są kuchnie kaszmirowe. Neutralny odcień (pomiędzy beżem a ciepłą szarością) zawojował wnętrza, również w Polsce. W modnych kuchniach 2025 pojawią się też nasycone kolory. Prym wiodą bogate, ziemiste odcienie, takie jak głęboka leśna zieleń, terakota i atramentowy błękit. Wspaniale komponują się ze szlachetnym drewnem, którego również nie zabraknie. Najmodniejsze gatunki to dąb i orzech. Zwłaszcza ten drugi wygląda bardzo luksusowo i to nie tylko w ciemnej odsłonie, ale surowy, naturalny, z widocznym usłojeniem, sękami, zróżnicowany tonalnie. Drewno zapewnia meblom kuchennym ponadczasową jakość, sprawia, że stają się odporne na mody.

Projektanci kuchni stawiają w tym roku na spersonalizowane przechowywanie. Meble są projektowane na miarę gospodarzy, precyzyjnie dostosowane do ich stylu życia i gotowania. Szuflady wypełniają przegródki, segregatory i organizery na sztućce, przyprawy, serwetki i całą masę kuchennych akcesoriów. Wszystko ma być uporządkowane i w zasięgu ręki.

Pojawiają się domowe spiżarnie – z półkami na przetwory, stojakami na trunki, etc. Jednym z wyraźnych trendów jest element „wow”. Rzecz, której nie ma nikt inny, a która sprawia, że korzystanie z kuchni staje się codzienną radością. A więc mobilne barki z napojami, chłodziarki na wino, ukryte za frontami szaf tzw. kawiarki, czyli specjalna przestrzeń na przechowywanie ekspresu i akcesoriów do parzenia kawy.

Kolejnym ciekawym trendem na rok 2025 jest wykorzystanie ukrytych przestrzeni w kuchni i zaadaptowanie ich np. na przytulne kąciki wypoczynkowe. Bo kuchnia służy nie tylko do przyrządzania posiłków – to miejsce, w którym toczy się życie. 

Proj. Magdalena Kwoczka, finchstudio.pl

Modna łazienka 2025 – kolorowe płytki i naturalny kamień

Trendy łazienkowe 2025 zadowolą zwolenników odważniejszych rozwiązań i tych, którzy stawiają na minimalizm. Podobnie jak do kuchni, do łazienek również wkrada się śmiały kolor. Modne w łazienkach w 2025 roku będą przede wszystkim kolorowe ściany. Płytki oczywiście nie wychodzą z obiegu, ale popularność zyskują okładziny, sztukaterie i lamperie. Projektanci namawiają do wprowadzania geometrycznych wzorów na ścianach i podłogach jako odważnego, nowoczesnego akcentu w wystroju.

Specjaliści od łazienek przewidują powrót motywów łazienkowych z lat 70. XX w., ale w unowocześnionej wersji. Gładkie, szkliwione kafle radzą ozdabiać geometrycznymi motywami, kolorową ceramika i armaturą. Dominujący kolor? Podobnie jak w kuchni – głęboka zieleń. Hitem będą zielone umywalki nablatowe łączone z płytkami w neutralnych i ziemistych kolorach.

Zieleń idealnie nadaje się do stworzenia atmosfery spa. Ten głęboki kolor zwiastuje nadejście ciemniejszych odcieni. Brązy przełamane czarnymi akcentami mają szansę zadomowić się w łazienkach na dłużej, bo to zestawienie kolorystyczne wnosi dużo przytulności. Jeśli chcesz wypróbować w łazience ciemne kolory w bardziej subtelny sposób, dobrym wyborem będzie zastosowanie matowej czarnej armatury, która sprawi, że przestrzeń będzie wyrafinowana.

Wolisz bardziej stonowany look zmierzający w stronę minimalizmu i japońskiego zen? Zrezygnuj z płytek łazienkowych i postaw na nieregularnie ciosany naturalny kamień oraz drewno. To połączenie sprawi, że przestrzeń wypełni spokój niezbędny do relaksu. 

Tekst: MD
Zdjęcie otwierające: caffelattehome.com