urządzamy nowoczesne biuro dla programistów

Urządzamy nowoczesne biuro – czego pragną programiści?

Jak to urządzić?

W branży IT wymagania pracowników są szczególnie wysokie. Oferty pracy dla programistów mnożą się praktycznie z dnia na dzień i nie ma w tym nic dziwnego – dzisiejszy świat funkcjonuje przecież w ogromniej mierze w rzeczywistości wirtualnej. To właśnie internetowe kanały transmisji danych służą przedłużeniu naszych zmysłów, a także zajmują nasz czas pod kątem rozrywki, socjalizacji czy finalizowania „biznesów”.

Dobry programista jest na wagę złota, ponieważ nie tylko jest niezbędny w każdej firmie działającej online, ale także potrafi generować ogromny przychód. Nie tylko przedsiębiorcy mają tego świadomość – programiści również. Co więc należy zrobić, żeby zatrzymać ich w firmie na dłużej? Jak stworzyć im komfortowe warunki w pracy, aby byli maksymalnie efektywni? Zobacz, jak urządzić nowoczesne biuro dla programistów.

Spis treści:

  • Otwarta przestrzeń biura? Tak, ale z umiarem!

  • Biurko i jego wyposażenie – miejsce pracy programisty

  • Dodatkowe udogodnienia biura

  • Czy warto oddać aranżacje architektom wnętrz?

jak urządzić biuro dla programistów

Otwarta przestrzeń biura? Tak, ale z umiarem!

W wielu branżach stawia się na biura typu open space. Co kryje się za tym terminem? Nic skomplikowanego. Jeśli znasz „Wilka z Wall Street”, to właśnie tam zobaczysz idealny przykład biura z otwartą przestrzenią. Przedsiębiorcy, zwłaszcza z działem call center, wprost przepadają za tego rodzaju aranżacjami biur. Powodem jest, co oczywiste, skrupulatne wykorzystanie każdego centymetra, dzięki czemu można „upchać” o wiele więcej pracowników niż normalnie. Programiści uwielbiają sobie porozmawiać, ale jest w tym pewien umiar. Jeśli mówimy o komforcie pracy, to powinna istnieć harmonia pomiędzy zupełną ciszą a hałasem rozmów. Tak więc jeśli stawiasz na open space, to lepiej zrobić kilka mniejszych sektorów niż jedną wielką konstelację współpracowników. Idealna przestrzeń dla programistów to taka, która pozwala zarówno na pracę w koncentracji, jak i na nawet krótką rozmowę z kolegami z zespołu.

Fotel, biurko i jego wyposażenie – miejsce pracy programisty

Jak mówią badania dostępne w internecie, dla 98% programistów praca przy biurku stanowi stały element dnia. Brzmi to trywialnie, ale można wysnuć z tego ważny wniosek – programiści są uziemieni w jednym miejscu przez cały czas. Jak wiadomo, nawet siedzenie potrafi zmęczyć. Warto więc zainwestować środki w krzesło, które wspomoże odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Najwyższy komfort pracy przed komputerem zapewniają fotele gamingowe. Od krzeseł biurowych różnią się głównie tym, że wyposażone są dodatkowo w poduszki podpierające kark i plecy. To ma ogromne znaczenie w pracy przed komputerem, ponieważ są to miejsca najbardziej obciążone podczas siedzenia. Nie bez znaczenia jest również możliwość regulacji pod „wymiary” pracownika. Warto o tym pamiętać. W kwestii biurka, prawdę mówiąc, mamy dowolność. Powinno być jednak szerokie i dość długie, aby pomieściło dwa monitory i umożliwiało odpowiednie ich oddalenie od wzroku.

Cenne udogodnienia w biurze IT

Biuro nie samą pracą stoi. Choć pracodawcom przede wszystkim chodzi o maksymalną efektywność, to nie można zapominać, że bez konstrukcji pomocniczych nigdy nie wzbudzimy odpowiedniej motywacji u pracownika. Kawa potrafi uratować życie entuzjastom kofeiny. Z całą pewnością dobrej jakości ekspres będzie na wagę złota. Programiści muszą pozostawać w koncentracji przez wiele godzin, aby wyłapywać drobne błędy w kodzie czy też wprowadzać drobne niuanse do ich struktur. Czasem potrzebna jest chwila wytchnienia osiągana przez odwrócenie wzroku, odciążenie uwagi, czy też rozprostowanie kości. Kącik ze słodyczami może być dobrą destynacją służącą realizacji tego celu. Dobrze jest zadbać o aktywny wypoczynek. Jeśli Twoje biuro posiada do tego odpowiednią przestrzeń, to rozważ wprowadzenie nawet małego stołu do bilarda, piłkarzyków, czy też konsoli umożliwiającej firmową rywalizację.

urządzamy nowoczesne biuro czego pragną programiści

Czy warto oddać aranżację biura architektom wnętrz?

Mając powyższe ustalenia na uwadze, łatwo uznać, że urządzenie nowoczesnego biura nie należy do rzeczy łatwych. Tak więc może zasięgnąć rady specjalisty? To będzie trochę jak sięganie po usługi agencji marketingowych. Można omówić to na zasadzie takich usług, jak pozycjonowanie stron, czyli gdy oddajemy naszą stronę internetową specjalistom, aby przemeblowali ją „pod widzimisię” Google, dzięki czemu znajdzie się tam na najwyższej pozycji wyszukiwań. To spore odciążenie od obowiązków. Pozostając w tej metaforze, gdy osiągniemy już docelowy design naszego biura, nie będziemy potrzebować reklam Google Ads, aby rozsławić naszą firmę wśród programistów – sama bowiem będzie ściągać na siebie ich zainteresowanie. Zanim jednak skorzystamy z usług architekta wnętrz, warto zastanowić się na własną rękę: organizacja własnego biura może być przecież dobrą zabawą! Nie ulega żadnym wątpliwościom, że tylko doświadczony pracownik jest świadomy swoich potrzeb w biurze. Ale to tak, jak z agencjami. Zapłata w zasadzie niewielkiej sumy może pozwolić przebić się do czołówki, w której to kandydaci walczą między sobą, aby dostać się do firmy, a nie na odwrót.

Materiał Partnera