Coraz więcej mieszkań jest kupowanych z przeznaczeniem pod wynajem, ale tu pojawia się pierwszy problem: jak urządzić wnętrza, żeby z jednej strony były funkcjonalne, miały nowoczesny i modny charakter, a do tego trafiły w gust potencjalnych najemców?

 

Urządzanie mieszkania pod wynajem – funkcjonalność

 

Funkcjonalność wnętrz to jeden z podstawowych aspektów, jakie powinno się brać pod uwagę przy urządzaniu mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Odzwierciedla się ona w relacji człowieka z otoczeniem oraz komforcie przebywania w danej przestrzeni.

Wnętrze musi więc być rozplanowane w taki sposób, aby wykonywanie typowych czynności nie kłóciło się wzajemnie, zajmowało jak najmniej czasu i nie pochłaniało niepotrzebnie zbyt dużo energii. Należy więc skupić się na wydzieleniu poszczególnych stref: dziennej (pokój dzienny), nocnej (sypialnia), części wspólnej (kuchnia, łazienka).

Bardzo ważne są meble. Zabudowa powinna być w taki sposób rozplanowana, żeby nie tworzyła wrażenia przeładowania i zagracenia, a jednocześnie pomieściła wszystkie niezbędne przedmioty.

Dobrze jest, jeśli mieszkanie ma jeszcze jakiś dodatkowy atut, np. w postaci słonecznego tarasu czy balkonu.

 

Mieszkanie na wynajem – spójność stylistyczna

 

Kolejną istotną sprawą w urządzaniu wnętrz jest ich spójność stylistyczna. Oczywiście przy projektowaniu przestrzeni można pokusić się o mieszanie stylów, ale trzeba to robić bardzo umiejętnie.

O spójności stylistycznej możemy mówić wtedy, gdy wnętrze jest harmonijne, a wszystkie elementy przestrzeni mają swoje miejsce. Spójność to także coś, co łączy całość i sprawia, że wszystko razem wygląda po prostu dobrze, schludnie i przyjemnie. Takim spajającym elementem może być: kolor, kształt lub motyw, a nawet zastosowane materiały.


Kolor: wyważony dobór barw – i to nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w całym mieszkaniu, to podstawa spójności i estetyki wizualnej. Kolor potrafi nadać wnętrzu głębi, wysokości, wielkości, wszystko w zależności od jego użycia. Kolor na ścianach, meblach czy w dodatkach, powinien być przemyślany i konsekwentnie powtarzany w całym mieszkaniu.


Kształt lub motyw: nieważne czy to będą elementy naturalistyczne, takie jak drewno, kamień czy cegła, czy też tworzywa sztuczne, jak np. chrom, plastik, metal. Ważne jest to, aby były konsekwentnie powtarzane w całym wnętrzu.

Motyw przewodni powinien być jeden.


Podłoga: najlepiej, gdy w całym mieszkaniu przygotowywanym pod wynajem, jest jednakowa. Jedynie strefy kuchni i łazienki mogą być wydzielone inną podłogą, ale nawiązującą kolorem lub motywem do pozostałych elementów w mieszkaniu.

 

Urządzanie mieszkania pod wynajem - dodatki

 

Dodatki to wisienka na torcie, która dodaje wnętrzom przytulności. One także powinny być konsekwentnie dopasowane do reszty pod względem koloru, kształtu czy motywu. Oczywiście nie można zbytnio z tymi dodatkami przesadzić, ale kilka poduszek, jakiś miły pled czy zapalona świeczka i wydobywający się gdzieś z głębi wnętrza przyjemny zapach, na pewno wywoła u potencjalnych najemców przyjemne skojarzenia.

 

Tekst i zdjęcia: Agata Murawska, stylistka

 

reklama