Wielki powrót gorsecików – kolekcja „Modernizm” Ceramiki Paradyż  i Mai Ganszyniec

Wielki powrót gorsecików – kolekcja „Modernizm” Ceramiki Paradyż i Mai Ganszyniec

Jak to urządzić?

Na zaproszenie Ceramiki Paradyż mieliśmy przyjemność uczestniczyć w premierowym pokazie kolekcji „Modernizm”, w ramach której odtworzono kultowe gorseciki w sześciu eleganckich barwach. Na spotkaniu była obecna jej autorka – ceniona projektantka Maja Ganszyniec, która opowiedziała jak doszło do stworzenia nowej serii.

reklama

Wszystko zaczęło się kilka lat temu kiedy kupowała mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Maja Ganszyniec zauroczona piękną mozaiką na posadzce klatki schodowej starej kamienicy, postanowiła, że zrobi wszystko, żeby zanikające oryginalne gorseciki, przetrwały. Swoim pomysłem zainteresowała specjalistów z Ceramiki Paradyż. Tak powstała seria pięknych kolorowych płytek oraz wzorów – przedwojennych oraz współczesnych – inspirowanych dawnymi deseniami.

Na premierowy pokaz zostały również zaproszone dwie specjalistki, które o gorsecikach wiedzą wszystko, czyli autorki książki „Warszawskie gorseciki zanikające” – Hanna Faryna-Paszkiewicz i Zuzanna Fruga. Obie panie fascynująco opowiadały nie tylko o historii przedwojennych płytek, ale też o przygodach, jakie im się przydarzały podczas zbierania materiałów do książki.

Popularność gorsecików w Polsce jest absolutnym ewenementem w skali światowej – mówi Hanna Faryna-Paszkiewicz, współautorka jedynej monografii przedstawiające historię tego wzoru.

Gorseciki, czyli płytki ceramiczne o charakterystycznych wcięciach, stanowiły w przedwojennej Polsce bardzo ważny element wyposażenia wnętrz. Kafelki można było odnaleźć zarazem w eleganckich modernistycznych kamienicach, jak i prostych punktach usługowych czy sklepach. – Mimo że płytki w tym kształcie przybyły do naszego kraju z Holandii, polskim przedwojennym architektom udało się wytworzyć własny, niepowtarzalny styl ich układania. Dostrzegalne są wręcz regionalne różnice – w Gdyni gorseciki układano w bardziej geometryczne wzory, podczas gdy w galicyjskim Krakowie można spotkać barwne, fantazyjne kształty – opowiada Faryna-Paszkiewicz.

Maja Ganszyniec powstanie kolekcji tłumaczy w ten sposób: – Mamy wspaniałe przedwojenne wzorce w architekturze wnętrz. Korzystano wtedy z naturalnych, pięknych i trwałych materiałów: drewna, ceramiki, mosiądzu. Warto z tych tradycji czerpać. Dziś, w miejscach, które nie zostały zniszczone, nadal możemy podziwiać urok gorsecikowych posadzek. To ważne, by tak jak kiedyś, przystępne cenowo produkty były piękne, naturalne i trwałe. Tak jak gorseciki. 

gorseciki płytki
gorseciki płytki paradyż
gorseciki płytki maja gaszyniec


Kolekcja „Modernizm” zachwyca pięknymi kolorami – jest ich sześć – oprócz klasycznej czerni i bieli są chłodne szarości, stonowany niebieski – nam najbardziej spodobały się szlachetny ceglany brąz oraz ochra. Serię dopełniają autorskie kompozycje składające się z heksagonalnych i kwadratowych płytek w różnych rozmiarach. Tak jak w przypadku oryginałów do produkcji zdecydowano się użyć kamionki barwionej w masie – ponadczasowej, satynowej w dotyku i bardzo wytrzymałej. Mamy nadzieję, że dzięki temu nowe gorseciki będą niezniszczalne i na długo zagoszczą w naszych mieszkaniach.

Kolekcja będzie dostępna w sprzedaży od 4 listopada 2019 roku. Premierę wchodzących w jej skład produktów zaplanowano podczas targów Warsaw Home w dniach 3-6 października.

Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe