wyciszenie drzwi co warto o nim wiedzieć

Wyciszenie drzwi. Co warto o nim wiedzieć?

Jak to urządzić?

Rolą nowoczesnych drzwi, zwłaszcza tych wejściowych, jest już nie tylko zabezpieczanie wnętrza przed chłodem i nieproszonymi gośćmi. Problemem może być także hałas dobiegający z zewnątrz, który klasyfikuje się wręcz jako rodzaj zanieczyszczenia. Poprzez właściwe wyciszanie drzwi można łatwiej sobie z nim radzić. Co warto wiedzieć o parametrach izolacji akustycznej? Podpowiadamy.

reklama

Czemu warto zadbać o wyciszanie drzwi wejściowych i wewnętrznych? Przede wszystkim istotny jest fakt, że każdy chce komfortowo czuć się we własnym domu lub mieszkaniu. Odgłosy dochodzące z zewnątrz lub z klatki schodowej często skutecznie to utrudniają. Odpowiednia izolacja akustyczna może sprawić, że hałasy przestaną być tak męczące. Co warto o niej wiedzieć?

Czemu wygłuszanie drzwi jest ważne?

Wygłuszanie drzwi polega na zastosowaniu materiałów o wysokiej dźwiękochłonności. Najlepsi producenci drzwi, jak choćby DAKO.eu, posiadają w swojej ofercie duży wybór takich produktów. Wygłuszanie drzwi jest przy tym istotne choćby dlatego, że żyjemy w świecie coraz bardziej przepełnionym hałasem. Odczują to zwłaszcza osoby mieszkające w gwarnych miastach i przy ruchliwych ulicach, ale obecnie nawet w domu na wsi niekoniecznie można łatwo uzyskać komfort akustyczny. 

Ważne parametry dla izolacji drzwi zewnętrznych i wewnętrznych?

Jakie parametry będą kluczowe przy wyborze dobrze wygłuszonych drzwi? Przede wszystkim zwraca się uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody, w tym przypadku drzwi. Wyraża się go w decybelach (dB). Za co odpowiada ta wartość? Współczynnik izolacyjności akustycznej to nic innego, jak wartość redukcji hałasu ze źródłem znajdującym się poza przegrodą. 

Warto zadbać o to, aby współczynnik był możliwie najwyższy. Wówczas izolacyjność przegrody wzrasta. Najlepsi producenci, jak choćby DAKO, projektując stolarkę otworową dla domu biorą pod uwagę zalecenia WHO, które wskazują na bezpieczny poziom hałasu w środowisku jako 50 dB. W tym przypadku drzwi powinny posiadać wysoki współczynnik dźwiękochłonności (Rw). Jego wartość decyduje o tym, o ile ogólny poziom hałasu zostanie zmniejszony dzięki zastosowaniu danej przegrody.  

Jaki materiały dla izolacji wybrać?

Jakie materiały przeznacza się do wyciszania drzwi? W przypadku skrzydeł wewnętrznych najczęściej zadanie to spełnia płyta wiórowa lub wiórowo-otworowa. Jeśli chcemy wybrać bardzo dobry poziom izolacji akustycznej, to lepsza będzie pierwsza opcja.

W przypadku drzwi zewnętrznych podstawowym działaniem będzie sprawdzenie jakości uszczelek przy drzwiach i tego, czy zostały dobrze dobrane. W przypadku drzwi z szybą istnieje możliwość poprawienia izolacyjności akustycznej poprzez zastosowanie szyby dźwiękochłonnej. Niekiedy wymienia się tu także wypełnienie akustyczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak to, aby zamienić skrzydło drzwiowe fabrycznie stworzone w taki sposób, aby zapewniało ochronę przed hałasem. 

Trzeba przy tym pamiętać, że cisza i komfort akustyczny wewnątrz domu to nie tylko kwestie związane z wyborem drzwi lub okien. Ważny jest także odpowiedni wybór wełny do izolacji akustycznej.

Materiał Partnera