jak zabezpieczyć posesje

Zabezpieczamy posesję — o czym należy pamiętać?

Jak to urządzić?

Dla każdego inwestora zabezpieczenie posesji powinno być kwestią priorytetową. Najprostszym sposobem, który pozwala uniknąć wkroczenia na nasz teren niepowołanych osób, jest montaż solidnego ogrodzenia. Żeby zapewnić domownikom kompleksowe bezpieczeństwo, warto również pomyśleć o zabezpieczeniu samego budynku — mowa tutaj o solidnych drzwiach antywłamaniowych czy bramie rolowanej. O czym należy pamiętać, urządzając posesję? Podpowiadamy.

reklama

Brama rolowana, skrzydłowa, uchylna czy segmentowa?

Żeby właściwie zabezpieczyć swoją posesję, warto rozpocząć od przeprowadzenia wszelkich niezbędnych czynności w samym budynku. Dobrze jest więc zainwestować w antywłamaniowe drzwi wysokiej klasy, a także rolety chroniące przed wtargnięciem włamywacza do wnętrza przez okno. Często słabym punktem wielu budynków są jednak bramy garażowe. Nierzadko sam dom jest dobrze zabezpieczony, lecz garaż i rzeczy, które się w nim znajdują, a także samochód mogą paść łupem złodzieja. Z tego powodu podczas wyboru bramy należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd ale także funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Obecnie na rynku dostępne są różne modele bram. Wśród najpopularniejszych można wymienić segmentowe, które występują w wersji górnej oraz bocznej i są świetną alternatywą dla właścicieli posesji dysponujących niewielkim podjazdem, ponieważ nie zajmują wiele miejsca przed garażem. Z kolei skrzydłowe wersje należą do standardowych i najbardziej popularnych rozwiązań na rynku. Nie sprawdzą się one jednak w przypadku stromych podjazdów lub gdy nasza posesja charakteryzuje się nierównym terenem, ponieważ otworzenie takich wrót będzie wówczas niemożliwe.

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także modele uchylne, które również potrzebują pewnej przestrzeni przed garażem ze względu na to, że podczas otwierania, ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. Bardzo uniwersalnym modelem, który sprawdzi się w każdym przypadku, zarówno wtedy kiedy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę, jak i wtedy, gdy dysponujemy dużą ilością miejsca przed nim, jest brama rolowana. W tym przypadku mamy do czynienia z mechanizmem, który obserwowany jest w roletach okiennych — jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę i funkcjonalność. Dodatkowo takie skrzydła najczęściej sprzedawane są z napędem do bramy, dzięki czemu można je otworzyć bez konieczności wychodzenia z pojazdu.

Bezpieczeństwo użytkowania skrzydeł zapewniają wzmocnione profile, a także klamki obrotowe z ryglem. Bramy rolowane z kolei mogą być wyposażone w elektromagnetyczny hamulec napędzającego je siłownika, a także brakujące profile w wale. Producenci oznaczają poszczególne modele różnymi klasami odporności na włamanie występującymi w skali od RC1 do RC6, gdzie im wyższa wartość, tym trudniejsza do sforsowania jest dana wersja.

Ogrodzenie i brama wjazdowa

Kolejnym elementem, który zapewnia bezpieczeństwo przydomowej posesji, jest ogrodzenie i brama wjazdowa. Z tego powodu podczas ich wyboru, warto kierować się nie tylko aspektami estetycznymi, ale także parametrami technicznymi, aby zapewniały one jak najlepszą barierę przed wtargnięciem na nasz teren przez osoby niepowołane. Obecnie producenci oferują wiele różnych modeli ogrodzeń, jednak największą popularnością wśród inwestorów cieszą się wersje panelowe wykonane z drewna, deski kompozytowej bądź betonu. Zapewniają one znacznie skuteczniejszą ochronę przed włamaniem niż na przykład siatka, a dodatkowo świetnie się prezentują i gwarantują intymność domownikom.

Wybór bramy wjazdowej również nie powinien być pozostawiony kwestii przypadku, ponieważ element ten determinuje nie tylko bezpieczeństwo ale także funkcjonalność naszej przydomowej posesji. Inwestorzy najczęściej decydują się na montaż modeli przesuwnych i skrzydłowych. Mogą być one sterowane ręcznie, jednak coraz więcej właścicieli zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej decyduje się na montaż napędu do bramy, dzięki czemu jest ona sterowana zdalnie pilotem. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku posesji, które znajdują się blisko ruchliwych ulic, ponieważ ułatwia szybki i bezpieczny wjazd na teren posiadłości.

Oświetlenie posesji

Kolejnym elementem, który ma istotne znaczenie dla właściwego zabezpieczenia posesji, jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane zwiększa bezpieczeństwo i funkcjonalność naszego przydomowego terenu. Wybierając konkretne rozwiązania, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na reflektory, które wyposażone są w czujniki ruchu. Świetnie sprawdzają się one nie tylko wtedy, kiedy wracamy wieczorem do domu, ale również wtedy, gdy wyjeżdżamy np. na wakacje. Jeżeli poinformujemy sąsiadów, że nie będzie nas w danym terminie w domu, a oświetlenie będzie się włączało, wówczas mogą sprawdzić, czy na nasz teren nie wkroczyła niepowołana osoba. Na posesji można zamontować również inne lampy, na przykład w postaci słupków lub modeli nawierzchniowych. Jednak te z czujnikiem ruchu powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdej działki, ponieważ istotnie zwiększają na niej bezpieczeństwo.

Materiał partnera