zero waste w domu

Zero waste w Twoim domu

Jak to urządzić?

Zero waste niesie wiele korzyści dla środowiska naturalnego i ma też wiele innych zalet, więc nic dziwnego, że jego popularność stale rośnie. Poniżej prezentujemy kilka porad, jak żyć na co dzień w duchu zero waste. Jest to prostsze niż się wydaje!

reklama

Zero waste – przykłady drobnych zmian w domu

Idea zero waste wbrew pozorom nie jest skomplikowana, ponieważ wystarczy, że zaczniesz od drobnych zmian w swoim domu. Wyeliminuj folię spożywczą – to jedna z najprostszych zmian, które szybko wdrożysz. Bez problemu możesz zastąpić ją opakowaniami wielokrotnego użytku lub pakować żywność w woskowijki, czyli naturalne opakowania zrobione z bawełny i wosku pszczelego. Oprócz tego zamień kuchenne ręczniki na wielorazowe ściereczki. Wybierz te, które zostały wykonane z naturalnych włókien – lnu lub bawełny – to kolejny łatwy sposób na wcielenie zasad zero waste.    

Bez dużej rewolucji możesz także wdrożyć zasadę dawania drugiego życia przedmiotom. Zacznij od najpopularniejszej metody – wykorzystaj ponownie pudełka po lodach do zamrożenia resztek z obiadu, owoców czy warzyw. Ponownie możesz także używać słoików po majonezie czy miodzie – idealnie sprawdzą się do przechowywania mąki, kaszy, cukru czy różnych herbat. Ze starej, bawełnianej koszulki możesz zrobić kilka szmatek do sprzątania. W ten sposób zmniejszasz ilość odpadów i jednocześnie oszczędzasz swoje pieniądze.  

Równie łatwo możesz zacząć oszczędzać wodę oraz prąd. Wystarczy, że na początku wymienisz zwykłe żarówki na te energooszczędne oraz będziesz gasić światło w pomieszczeniu, gdy z niego wychodzisz. Zwróć również uwagę na to, czy nastawiasz pralkę oraz zmywarkę, gdy są pełne i czy włączasz programy energooszczędne. Pamiętaj także o tym, aby nieużywane sprzęty elektroniczne były wyłączone. Nie zostawiaj ich w trybie czuwania, ponieważ wówczas niepotrzebnie pobierają energię.

Możesz zadbać o środowisko także, gdy wychodzisz z domu. Zabierz ze sobą termiczny kubek na kawę, gdy wychodzisz rano do pracy – jednorazówka z kawiarni czy stacji paliw nie będzie ci już potrzebna. Gdy wybierasz się na siłownię czy w góry, nie kupuj wody butelkowanej, tylko korzystaj ze swojej butelki. Bez problemu kupisz ją w każdym sklepie sportowym.

 

Jak zrobić zakupy w duchu zero waste?

Zakupy także można robić w stylu zero waste – przykłady, które za chwilę poznasz, są bardzo proste! W supermarkecie używaj wielorazowych wielorazowych siateczek na owoce i warzywa, zamiast jednorazówek dostępnych przy stoiskach. Postaw także na ekologiczne reklamówki z naturalnych materiałów, które możesz wykonać ze starych ubrań. Innym, także dobrym wyborem, będzie duża torba wielokrotnego użytku, którą można znaleźć przy kasach w supermarketach.  

Możesz także zadbać o środowisko naturalne podczas zakupów spożywczych, jeśli tylko zwrócisz uwagę na opakowania. Jeżeli możesz zapakować kasze czy ryż do własnego pudełka – skorzystaj z tej możliwości. Oprócz tego kupuj tylko to, co wykorzystasz w najbliższym czasie. Ograniczasz w ten sposób ilość jedzenia, którego prawdopodobnie nie dasz rady zjeść.  

Zero waste wcielisz w życie także wtedy, gdy każdy Twój zakup będzie przemyślany i postawisz na jakość. W Twojej szafie nie będzie niepotrzebnych ubrań, a ponadto te, które już kupisz, będziesz nosić dłużej. Odzież dobrej jakości po kilku praniach wciąż prezentuje się dobrze. Ta sama reguła dotyczy sprzętów elektronicznych czy AGD. Droższy, ale wytrzymalszy sprzęt będzie Ci po prostu służyć dłużej. W ten sposób oszczędzasz pieniądze oraz ograniczasz odpady i elektrośmieci.  

Jak widać, życie w stylu zero waste jest stosunkowo łatwe. Wystarczy tylko zwracać uwagę na drobne rzeczy każdego dnia, aby wprowadzić pierwsze, wcale nie rewolucyjne, zmiany. Dowiedz się więcej na https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/zero-waste-w-praktyce-27-sposobow-by-zyc-bardziej-eko/.

Materiał Partnera

Zdjęcia: elements.envato.com, shutterstock