Zrób to sam: krzesło w stylu shabby chic

Jak to urządzić?

Uwielbiasz stare meble w nowej odsłonie? Doskonale! Nadawanie drugiego życia "starociom" to nie tylko spoób na oryginalne i niepowtarzalne wyposażenie mieszkania, ale także doskonała zabawa, rozwijanie kreatywności, recepta na stres i wielka oszczędność.

> Nowe życie francuskiego ludwika: klasyczne meble po liftingu

Dlatego zamiast szukać nowych i drogich przedmiotów, wskrzeszaj stare. A jeśli nie masz doświadczenia w domowej renowacji, po prostu nie  zaczynaj od wielkiej komody czy ciężkiego kredensu, ale znajdź coś mniejszego i łatwiejszego, np. stare krzesło. Oto, jak jak ze starego odrapanego krzesła, można zrobić romantyczny mebel w stylu shabby chic.

Zrób to sam: Jak odnowić stare krzesło, opowiada nasza Czytelniczka Monika Wołoszyn.

Krok 1: Poszukaj w domu starego krzesła "z duszą". To na zdjęciu ma 40 lat i należało do mojej prababci. Ale i młodszy "staroć" ma szanse na zmianę.

Krok 2: Starą farbę zdejmij z krzesła za pomocą opalarki i szpachelki. A jeśli to zbyt trudne, na tym etapie o pomoc poproś np. męża.

Krok 3: Do malowania będziesz potrzebować emalii akrylowej, przeznaczonej do dekoracyjnego pokrywania przedmiotów z drewna. Wybrałam szybkoschnącą firmy DEKORAL ( 0,2 l; kolor: bajkowy róż). Druga jest z firmy ALTAX (250 ml; kolor: biały połysk). Krzesło pokryłam 3 warstwami farby, w dwugodzinnych odstępach czasu.

Krok 4: Krzesło ozdobiłam metodą decoupage. Użyłam do tego chusteczek w wybranym wzorze (najlepiej na białym tle), kleju z werniksem oraz pędzla. Najpierw powycinałam kwiatki z chusteczki, a następnie układałam z nich mozaikę. Przytrzymywałam chusteczkę palcem, następnie szybkimi ruchami, zaczynając od środka do zewnątrz, nanosiłam klej.

Krok 5: Teraz czas na lakier: akrylowy bezbarwny (Widaron). Do tego celu użyłam szerokiego pędzla.

Krok 6:Po wyschnięciu lakieru, przymocowałam z tyłu krzesła sklejkę, którą pomalowałam farbą matową. Następnie przykleiłam ją w wybranym miejscu za pomocą kleju magic. Na koniec przywiązałam do siedziska ozdobną poduszkę, a na dolnych przęsłach wiklinowe serca.

Zachęcam do odnawiania starych mebli, ponieważ są oryginalne i niepowtarzalne.

POLECAMY: Jak odnowić meble metodą "paint & scratch"

Opracowanie: AD/red.wer

Projekt i wykonanie: Monika Woloszyn

Zdjęcia: Monika Woloszyn

reklama