jak wybrać kolor kuchni według psychologii barw

Jak wybrać kolor kuchni według psychologii barw? Zobacz, który kolor odpręża, a która sprzyja koncentracji

Kuchnia

Barwy mają moc oddziaływania na nasze nastroje oraz psychikę. Wywołują uczucia i wrażenia, które od dawna są wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Nie we wszystkim kolorach dobrze się czujemy, dlatego ważne jest, by odpowiednio je dobrać. Razem z marką Häcker podpowiadamy, jak wybrać najlepsze kolory do kuchni według psychologii barw.

reklama

Odpowiednio dobrane kolory we wnętrzach mogą nas relaksować lub pobudzać do aktywnego działania, wpływać na nasz system immunologiczny i na wegetatywny system nerwowy, a nawet na procesy zachodzące w narządach wewnętrznych. To ważne zwłaszcza w kuchni – pomieszczeniu, w którym spędzamy sporo czasu i urządzamy je na lata. Jesteśmy częścią natury, dlatego dobrze się czujemy w jej bliskości. Warto więc przy wyborze koloru w meblach kuchennych kierować się barwami zaczerpniętymi z natury właśnie.
 

kolor zielony psychologia barw

Zielona kuchnia – trochę lasu w domu

Udowodniono, że spacer po lesie wzmacnia nasz układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom hormonu stresu. To zasługa ciszy i spokoju, specyficznego klimatu wśród drzew, ale także bujnej zieleni, jej barwy. „Leśna kąpiel” przemawia do wszystkich naszych zmysłów i jest zakotwiczona w podświadomości wielu osób jako relaksujące oraz regenerujące doświadczenie.

Jeśli więc szukamy w kuchni odstresowania, ukojenia, wybierzmy zielone meble. W zależności od odcienia, mogą mieć różne działanie. Zieleń w odcieniu pistacji czy mięty będzie działała tonizująco, zaś żywa w odcieniu jabłka czy trawy zachęca do działania, odświeża umysł i rozwesela.
 

zielona kuchnia
psychologia kolorów we wnętrzach
kolor niebieski psychologia barw


Beżowa i błękitna kuchnia – piasek i woda

Relaksująco i tonizująco działają na naszą psychikę kolory związane z morzem – wodą oraz plaskiem. Turkusowe morze czy lazurowe niebo dają nam poczucie nieskończoności i przywracają wewnętrzną równowagę. Błękit znosi napięcie psychiczne, pomaga zwalczyć migrenowy ból głowy, zatem jego obecność w kuchni będzie działała chłodząco oraz kojąco na zmysły.
 

kolor beżowy psychologia barwJeśli wybierzemy meble do kuchni w odcieniach beżu, będą przywodzić na myśl piaszczystą plażę i przywołają beztroską, wakacyjną aurę. Gwarantujemy, że w takiej kuchni łatwiej zapomnieć o zawodowych stresach.


Zobacz też: Szafki kuchenne w ulubionym kolorze – z meblami Häcker urządzisz wymarzoną kuchnię
 

kolor czerwony psychologia barw


Czerwona i żółta kuchnia – gorące zachody słońca

Żółty promieniuje ciepłem, wprowadza nas w dobry nastrój oraz sprzyja koncentracji. To sprawdzony wybór dla ludzi, którzy zmagają się z melancholią. Barwa żółta dobrze oddziałuje na pracę mózgu i pomaga zwalczyć przemęczenie. Żółty kolor w kuchni będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które gotują z przyjemnością, lubią eksperymentować oraz z chęcią zapraszają przyjaciół.

Czerwień pobudza, oddaje energii i dynamizuje przestrzeń. To najbardziej agresywny kolor, najsilniej działający, ale warto pamiętać, że ma wiele odcieni. Czerwień w odcieniu czerwonego wina stworzy w kuchni ciepłą, dostojną atmosferę, a jednocześnie podkreśli nieszablonowość wnętrza oraz dobry gust właściciela.
 

bordowa kuchnia
jak wybrać kolor kuchni według psychologii barw
psychologia kolorów a wnętrze kuchni


Paleta barw firmy Häcker – sposób na kuchnię w wymarzonych kolorach

Poznaliśmy wpływ najpopularniejszych kolorów na nasze samopoczucie. Mając podstawową wiedzę o oddziaływaniu barw możemy świadomie zaprojektować swoją kuchnię. Decyzja o kolorystyce zawsze będzie decyzją o uczuciu, jakiego chcemy doświadczać w danym pomieszczeniu – czy wolimy czuć się tam zrelaksowani, czy raczej zmotywowani, pobudzeni do działania i pracy.

A gdzie znajdziemy meble kuchenne w wymarzonych kolorach? Szerokie możliwości nowoczesnego, indywidualnego projektowania kuchni daje nam firma Häcker. Wcześniej niemiecka marka oferowała do wyboru 190 kolorów z palety RAL. Dzisiaj mamy jeszcze więcej opcji kolorystycznych – ponad 1900 kolorów NCS. Z meblami kuchennymi Häcker urządzimy nie tylko funkcjonalną i nowoczesną kuchnię, ale również wyczarujemy wyjątkową atmosferę we wnętrzach.

Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę haecker-kuechen.com/pl, gdzie znajdziemy mnóstwo przydatnej wiedzy na temat aranżacji kuchni.

MATERIAŁ PARTNERA: HAECKER.PL
Zdjęcia: Materiały prasowe, Pixabay