
Szafki kuchenne pełnią funkcję estetyczną i praktyczną – wybierając je, powinniśmy być bardzo ostrożni, bo jest to jeden z najważniejszych mebli w kuchni. Jakie są współczesne trendy wnętrzarskie w kuchni i jak dobrać szafki kuchenne, by prezentowały się efektownie, równocześnie tworząc wygodną, przytulną kuchnię do codziennego użytkowania?
1. Jakie są rodzaje szafek kuchennych?
2. Szafki kuchenne – na jaką funkcjonalność zwrócić uwagę w 2021?
3. Styl i kolor szafek kuchennych – co jest obecnie modne?
4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafek kuchennych?
Jakie są rodzaje szafek kuchennych?
Szafki kuchenne stojące
Szafki stojące dolne zazwyczaj przykryte są blatem, tworząc wygodne miejsce do przygotowania posiłków. Nie pełnią więc wyłącznie funkcji przechowywania naczyń czy żywności, choć z racji swojej dużej pojemności świetnie się do tego nadają. Nie trzymamy tam jednak zazwyczaj rzeczy, po które sięgamy często, w przeciwnym razie bowiem często musielibyśmy się schylać i kuchnia straciłaby na swojej funkcjonalności.
Jeśli kuchnia posiada duże przeszkody architektoniczne, np. skosy, małą przestrzeń do wykorzystania itp. – bywa, że szafki stojące nie są uzupełniane o wiszące. Wówczas jedyną przestrzeń magazynową posiadamy na dole kuchni, jest więc bardzo istotne, żeby szafki te były pojemne.
Szafki kuchenne wiszące
Najczęściej są pierwszą rzeczą, która rzuca nam się w oczy po wejściu do kuchni, ponieważ są zawieszone na poziomie naszej głowy. Szafki wiszące powinny cechować się wysokim stopniem estetyki. Są nieco mniej pojemne niż szafki dolne, ze względu na to, że z reguły zawieszone są nad blatem, na którym przygotowujemy posiłki i w związku z tym muszą być węższe.
Jak wysoko powinny być zawieszone szafki nad ziemią i jaka odległość powinna dzielić je od szafek dolnych? Ponieważ projektujemy kuchnię „pod siebie” mamy tutaj duże pole manewru – zadbajmy więc o własną wygodę. Jeśli członkowie naszej rodziny są przeciętnego wzrostu, zawieszenie na wysokości około 150-160 centymetrów będzie w porządku.
Szafki kuchenne modułowe
Czyli szafki, które tworzą jednolitą kompozycję – zestaw, w skład którego wchodzą zarówno szafki kuchenne dolne (stojące), jak i wiszące. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą projektować swojej kuchni od zera i kupić zestaw mebli kuchennych stworzonych w ramach spójnej, jednolitej kompozycji. Taki zestaw można swobodnie dopasowywać do rozmiaru kuchni, zamawiając mniejszą lub większą liczbę szafek. Problemem może być kuchnia aranżowana na poddaszu – w takim wypadku niekiedy niezbędne będzie zamówienie mebli na wymiar.
Szafki kuchenne – na jaką funkcjonalność zwrócić uwagę w 2021?
Od pewnego czasu obserwujemy trend polegający na aranżacji kuchni w jednolitej zabudowie, w której sprzęty AGD są przykryte przez fronty w kolorze i stylizacji takiej samej, jak szafki kuchenne. Często kryją się też w samych szafkach – możemy kupić szafki do instalacji na przykład piekarnika lub zmywarki. Warto zainteresować się takimi meblami przy tworzeniu jednolitej zabudowy w kuchni.
W 2021 roku możemy spodziewać się dalszego trendu chowania uchwytów w zabudowie – albo w postaci uchwytów frezowanych, albo systemów bezdotykowego otwierania szafek. Uchwyty frezowane to otwory w szafce, które posłużą nam do otworzenia szafki, ale nie są elementem wystającym – są słabo widoczne na pierwszy rzut oka. Natomiast systemy bezdotykowego otwierania polegają na stosowaniu takich rozwiązań i mechanizmów, które otwierają szafki dzięki lekkiemu popchnięciu lub pociągnięciu szafki.
Styl i kolor szafek kuchennych – co jest obecnie modne?
Projektując kuchnię w 2021 roku, postawmy na naturalne drewno. Ten materiał nigdy się nie starzeje i wydaje się, że zawsze będzie królował w designerskich wnętrzach i projektach nowoczesnych kuchni. Wybierzmy też materiał pochodzący ze szlachetnego źródła, takiego jak dąb, jesion czy buk. Równie dobrze na materiał do szafek kuchennych nada się sklejka lub lakierowana płyta MDF.
Kolory w kuchni powinna przede wszystkim oddawać charakter jej właściciela, ale stonowane barwy lekkiej zieleni, błękitu czy naturalnego drewna są najbardziej polecane. Nie zapomnijmy skontrastować ich elementem odmiennym, na przykład białą ścianą lub panelami. Warto odnotować, że coraz popularniejsze staje się trend odmiennej kolorystyki szafek kuchennych stojących i wiszących – może on się niedługo stać dominującym stylem wystroju kuchni.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafek kuchennych?
- sposób otwierania się szafek. Klasyczne szafki otwierają się na boki, ale ostatnimi laty bardzo popularne są szafki wiszące otwierane do góry, które są bardzo wygodne, nie zawadzają o inne szafki po otwarciu i istnieje mniejsze ryzyko, że uderzymy się w nie głową. Ciekawym rozwiązaniem jest też otwieranie szafek w pionie frontów dzięki mechanizmowi przesuwnemu.
- prostota konstrukcji. Dzięki niej uda nam się względnie łatwo utrzymać w kuchni porządek. Szafki, które mają wiele zakamarków, skosów, wystających elementów, itp. mają tendencję do zbierania brudu w miejscach, które bardzo ciężko wyczyścić.
- wspomniane uchwyty. Pamiętajmy, aby przy ich wyborze kierować się nie tylko modą, ale też własnymi preferencjami i wygodą. Uchwyty frezowane nie każdemu przypadną do gustu, podobnie jak systemy bezdotykowego otwierania. Klasyczne uchwyty potrafią też doskonale sprawdzić się w nowoczesnej kuchni dostosowanej do upodobań jej właściciela.
castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-kuchenne-cooke-lewis/szafki.html
Materiał Partnera