jak wybrać zlewozmywak w kuchni

5 kroków do wyboru idealnego zlewozmywaka kuchennego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze zlewu!

Kuchnia

Zlewozmywak jest ważnym elementem wyposażenia kuchni. Dzisiaj służy nie tylko do mycia naczyń. Odpowiednio wyposażony ułatwia też przygotowywanie posiłków i sprzątanie. Jak wybrać zlewozmywak? Oto 5 kroków, dzięki którym idealnie dopasujesz zlew do swojej kuchni!

Czy wiesz, że w zlewozmywaku wykonujesz aż 60 proc. wszystkich prac kuchennych?

To właśnie dlatego dopasowanie właściwego modelu zlewu kuchennego jest aż tak istotne. Jak wybrać model do swojego wnętrza? Na pewno warto postawić na renomowanego producenta, takiego jak szwajcarska firma Franke, i trzymać się 5 prostych kroków, które niżej opisaliśmy. Dobrze dobrany zlewozmywak w połączeniu z elegancką i funkcjonalną baterią doda kuchni pięknego wyglądu!
 

jak wybrać zlewozmywak do kuchni
Stalowy zlewozmywak Franke z linii Box

Jak wybrać zlewozmywak? 5 kroków do wygodnej i pięknej kuchni:

1. Zlewozmywak jedno czy dwukomorowy – który wybrać?

Zacznij od określenia swoich potrzeb. Zastanów się, w jaki sposób korzystasz ze zlewozmywaka. Pomyśl też o tym, jakich udogodnień brakuje nie tylko w twojej kuchni, ale i w całym gospodarstwie domowym.

Często gotujesz i używasz dużych garnków? Zdecyduj się na model z jedną dużą, szeroką i głęboką komorą. Taki zlewozmywak może też wygodnie zastąpić wielofunkcyjną miednicę. Z kolei, jeśli często zmywasz ręcznie (np. posiadasz w domu delikatną porcelanę), rozważ wybór zlewu z dwiema komorami – jedna posłuży do mycia, a druga do płukania lub suszenia naczyń.

zlewozmywak granitowy
Zlewozmywak granitowy Kanon wraz z akcesoriami

2. Granitowy, syntetyczny czy stalowy – z jakiego materiału powinien być wykonany zlewozmywak?

Materiał, z którego zrobiony jest zlewozmywak kuchenny wpływa na wygląd, wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia, dlatego zanim podejmiesz decyzję warto zapoznać się z zaletami każdego rozwiązania.

Modele granitowe, we Franke to Fragranite, składają się z 80 proc. kwarcu, jednego z najtwardszych materiałów na Ziemi oraz 20 proc. spoiwa akrylowego, stosowanego w medycynie ze względu na jego obojętność chemiczną. Dodatkowo mogą zawierać technologię Sanitized®, która ogranicza rozwój drobnoustrojów oraz ułatwia utrzymanie higienicznej czystości. Zlewy granitowe dostępne są w wielu kolorach i wersjach. Najbardziej popularne oraz najwygodniejsze są modele podwieszane pod blatem.

zlewy syntetyczne franke
Zlewozmywak Orion wykonany z Tectonite®


Zlewy syntetyczne produkowane są z żywicy zbrojonej włóknem szklanym, we Franke to Tectonite®. Ich wytrzymałość na zarysowania, uderzenia i wysoką temperaturę zapewnia opatentowana powłoka PiMC. Są dostępne w bogatej palecie kolorów. Zlew syntetyczny będzie świetnym wyborem, jeśli szukasz budżetowego rozwiązania do swojej kuchni.

Z kolei zlewozmywaki stalowe powstają z wysokiej jakości stali szlachetnej, która wykazuje dużą odporność na codzienne użytkowanie – nawet przez dziesięciolecia. Tego rodzaju modele dostępne są w różnych wariantach, co pozwala łatwo dopasować je do potrzeb oraz budżetu. Najnowszą propozycją Franke są stalowe komory podwieszane pod blatem, które są bardzo wygodne w codziennym korzystaniu.

jak dobrać rozmiar zlewozmywaka do kuchni
Zlewozmywak Sirus z materiału Tectonite®

3. Jak dobrać rozmiar zlewozmywaka do kuchni?

Wielkość komory powinna być dopasowana do twoich potrzeb i to niezależnie od wielkości kuchni. W kawalerce możesz postawić na nieco większy model – odpowiedni do szerszego zakresu zadań. W mniejszych kuchniach lepiej sprawdzi się zlewozmywak jednokomorowy.

Trafnym wyborem do większego mieszkania będzie zlew dwukomorowy z ociekaczem lub jedną dużą komorą np. 72 cm. Dodatkowo na wyspach kuchennych coraz częściej pojawia się drugi, mniejszych rozmiarów zlew – służy do opłukiwania rąk.

Architekci zalecają raczej modele prostokątne niż okrągłe, ponieważ są one bardziej pojemne. Zlewozmywak zawsze dobiera się do szerokości szafki, natomiast na wyspie kuchennej masz większą dowolność.

na co zwrócić uwagę przy wyborze zlewu do kuchni
Zlewozmywak granitowy Fresno


4. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierać zlewozmywak – sposób montażu, styl i kolor

Różne warianty zlewozmywaków Franke mogą być montowane na szafce, wpuszczane w blat z odpowiednim otworem lub zawieszone pod blatem. Te ostatnie zapewniają estetyczny efekt minimalizmu i ułatwiają utrzymanie czystości blatu.

Zanim zdecydujesz się na któreś rozwiązanie koniecznie sprawdź jaki montaż jest możliwy na blacie w twojej kuchni. Pozostałe kwestie, takie jak wybór stylu, koloru oraz wykończenia powierzchni, to już czysta przyjemność! Na pewno znajdziesz model wpisujący się w styl twojego mieszkania.

akcesoria do zlewozmywaka
ALL-IN to innowacyjny system akcesoriów do zlewozmywaka, pomocnych w przygotowywaniu i przechowywaniu posiłków

5. Innowacyjne akcesoria do zlewozmywaka – ułatwią i uprzyjemnią pracę w kuchni

Dzisiaj zlewozmywakom mogą towarzyszyć różnego rodzaju akcesoria, takie jak: przycisk korka automatycznego, dozownik płynu do mycia naczyń, wkładki ociekowe, deski do krojenia, a nawet specjalne przyborniki z najbardziej potrzebnymi w tym miejscu akcesoriami.

Warto zapoznać się z bogatą ofertą dodatkowych elementów, które oferuje Franke i wybrać opcje, które najlepiej sprawdzą się w twojej kuchni. Po jeszcze więcej inspiracji zapraszamy na stronę: franke.com/pl/pl/home-solutions.html

MATERIAŁ PARTNERA