jak zaaranżować małą kuchnię

Jak zaaranżować małą kuchnię tak, aby była funkcjonalna na co dzień?

Kuchnia

Jak urządzić małą kuchnię? Jak pomieścić w niej wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria, tak by kuchnia była wygodna i funkcjonalna, ale niezagracona? Przekonaj się!

reklama

Aranżowanie małych pomieszczeń zazwyczaj nastręcza problemów, bo ciężko zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria na niewielkiej powierzchni, tak, aby były rozmieszczone z sensem i pozostawały w zasięgu. Jednocześnie trzeba uważać, żeby niepotrzebnie nie zagracić  i tak małej przestrzeni. W przypadku kuchni nabiera to dodatkowego znaczenia, bo to właśnie tutaj  zwykle toczy się życie rodzinne i towarzyskie, tu przechowujemy produkty, przygotowujemy posiłki i je jemy. Do wszelkich tych czynności dobrze jest mieć przestrzeń. A co jeśli jej nie mamy? No cóż, na wszystko znajdzie rada. Grunt to dobry plan.

Jak zaaranżować małą kuchnię, aby była wygodna i funkcjonalna?

 Aneks kuchenny, czyli otwieramy salon na kuchnię

Zacznijmy od otwarcia przestrzeni – odseparowanie małej kuchni jako oddzielnego pomieszczenia sprawi, że wyda się jeszcze mniejsza. Warto więc rozważyć opcję aneksu kuchennego połączonego z salonem. Usuwanie ścian działowych to sprawdzony sposób, aby małe przestrzenie nabierały oddechu. Takie rozwiązanie ułatwia też swobodne poruszanie się po niewielkiej kuchni. Wybierając taką aranżację bardzo ważne jest zachowanie ładu i porządku w kuchni, ponieważ wszelki rozgardiasz będzie widoczny z pokoju dziennego. Zachowanie porządku zdecydowanie ułatwią minimalistyczna stylistyka i wystrój wnętrza.

jak zaaranżować małą kuchnię

Minimalizm w kuchni – rezygnujemy z nadmiaru akcesoriów i ciężkich mebli kuchennych

Urządzając małą kuchnię postawmy na minimalistyczną stylistykę. Zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy oraz które przedmioty i akcesoria są nam niezbędne podczas codziennych kulinarnych zmagań. Wszyscy mamy tendencję do gromadzenia niepotrzebnych rzeczy, tak zwanych „przydasiów”, które zalegają na półkach, zajmując potrzebną  przestrzeń. Jeśli rozsądnie podejdziemy do kwestii wyposażenia, okaże się, że potrzebujemy mniej szafek niż nam się wydawało.

Aranżując małe wnętrze unikajmy ciężkich, tradycyjnych mebli kuchennych. Ich wzornictwo może przytłoczyć niewielkie pomieszczenie i sprawić, że wyda nam się klaustrofobiczne i zagracone. Możemy również zrezygnować z wiszących, zamkniętych szafek na rzecz otwartych półek. Sprawiają wrażenie lżejszych i nie przytłaczają optycznie pomieszczenia. Przy okazji zmobilizują nas do utrzymania porządku, ponieważ wszystkie przedmioty na półkach będą widoczne.

Planujemy podział małej kuchni na strefy

Myślenie strefowe w przypadku planowania aranżacji niewielkiej kuchni ma niebagatelne znaczenie. Pomaga w najlepszy sposób wykorzystać dostępną powierzchnię oraz kładzie duży nacisk na ergonomię tej przestrzeni.

jak urządzić małą kuchnię


Odpowiednie rozplanowanie stref w kuchni ułatwia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że poszczególne czynności nie kolidują ze sobą. Główne strefy, jakie możemy wyróżnić to strefy: przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Ważne, aby odwzorowywały w naturalny sposób następujące po sobie czynności, które wykonujemy w kuchni. Podążając za tą zasadą lodówka oraz szafki z produktami spożywczymi powinny znajdować się bliżej drzwi wejściowych, ponieważ ułatwi nam to rozpakowywanie produktów. Świetnym rozwiązaniem jest bezpośredni dostęp do blatu, co znacznie usprawnia rozładunek zakupów, oraz zlewozmywaka, w którym szybko możemy umyć warzywa lub owoce. W dalszej kolejności znów powinien znajdować się blat, a dopiero później płyta grzewcza i piekarnik.
 


Urządzamy wygodną kuchnię z wyspą

Dobrym rozwiązaniem w małej kuchni jest wyspa kuchenna, zarówno mobilna, którą możemy przemieszczać w zależności od potrzeb, jak i tradycyjna, która doskonale oddzieli przestrzeń kuchenną od salonu. Jeśli umieścimy na niej płytę grzewczą albo zlewozmywak, zwiększymy roboczą powierzchnię blatów w pozostałej części kuchni. Wyspa kuchenna jest też świetnym sposobem na przechowywanie potrzebnych utensyliów, a szafki w niej ukryte mogą pomieścić wiele rzeczy i być prawie niewidoczne. Wyspa w kuchni może stać się również centrum życia towarzyskiego, bo podczas wykonywania kuchennych czynności mamy stały kontakt z gośćmi oraz z resztą domowników.
 

agd do małej kuchni


Wybieramy sprzęty kuchenne o małych gabarytach

Każdy, kto zmaga się z aranżacją kuchni o niewielkim metrażu wie, że to walka o każdy centymetr przestrzeni. Mała kuchnia wydaje nam się przytulna, dopóki nie okaże się, że nie mamy gdzie zmieścić lodówki. Sprzęt AGD nastręcza największych problemów, bo z reguły zajmuje najwięcej miejsca, a nie sposób z niego zrezygnować. Na szczęście producenci wychodzą nam naprzeciw i oferują sprzęty o mniejszych gabarytach. Możemy zdecydować się na mniejszą płytę grzewczą, a mniejszy piekarnik umieścić nad blatem.

To, co zajmuje najwięcej miejsca w kuchni, czyli lodówka, też ma już zróżnicowane rozmiary, które możemy dopasować do naszych aranżacyjnych potrzeb. Świetnym rozwiązaniem w niewielkich kuchniach jest wybór mniejszych chłodziarek i zamrażarek podblatowych do zabudowy. Wiele takich w swojej ofercie ma marka Liebherr (na zdjęciu powyżej model SUIG1514). Taki model lodówki pozwoli nam wygospodarować przestrzeń na dodatkową szafkę wiszącą. Nowością i zarazem rozwiązaniem nie do przecenienia w małej kuchni są chłodziarki z wygodnymi wysuwanymi półkami (na zdjęciu obok Liebherr UIKo1550).

oświetlenie do małej kuchni

Szukamy najlepszego oświetlenia do małej kuchni

Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważnym elementem, który zwiększa komfort wykonywania  codziennych czynności. W kuchni oczywiście musimy mieć światło główne, w zależności od wielkości pomieszczenia możemy zdecydować się na jedną lampę lub kilka. Ogromnie istotne jest jednak doświetlenie najważniejszych stref, a zwłaszcza tej, w której przygotowujemy posiłki, dlatego w kuchniach warto mieć kilka źródeł światła. Rozwiązaniem idealnym jest dostęp także do światła dziennego, ale w większości współczesnych kuchni to już norma.

Materiał Partnera

Tekst: Beata Kwiatkowska, Joanna Real-Studzińska
Make Home Easier
Pozostałe inspiracje autorek zobaczycie tutaj