jaki blat wybrać do nowoczesnej kuchni

Jaki blat wybrać do nowoczesnej kuchni?

Kuchnia

Nowoczesna efektowna kuchnia to miejsce, które powinno cechować się nie tylko funkcjonalnością, ale też estetycznym ciekawym wyglądem. Dotyczy to szczególnie tych domów i mieszkań, w których zastosowano nie oddzielne pomieszczenie, ale aneks kuchenny, który jest np. doskonale widoczny z perspektywy salonu. Na co zwrócić uwagę dobierając blat kuchenny do kuchni, która ma być nowoczesna i utrzymana w nieco surowej stylizacji?

reklama

Jeśli spojrzeć na projekty i warianty cieszące się obecnie szczególną popularnością, dominują kuchnie utrzymywane w białej lub zbliżonej kolorystycznie estetyce podkreślającej czystość i schludność. To trend widoczny od dawna i o niesłabnącym zainteresowaniu. Biała kuchnia doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku podłogi jasnej, jak i w kontrze do ciemniejszego podłoża. Kluczową kwestią dla ogólnego jej odbioru jest ciekawe ujęcie w planie blatów i elementów wykończeniowych, które szczególnie przy aneksie lub zaprojektowanej wyspie odgrywają szczególną rolę.

Zastanawiając się, jaki blat wybrać do nowoczesnej kuchni, podstawowy wybór nie powinien dotyczyć samej kolorystyki. Chodzi też o rodzaj materiału. Drewno, kamień czy laminat? Dwie pierwsze opcje należą do szczególnie drogich. Bywają też zastrzeżenia do ich funkcjonalności czy odnawiania. Szczególnie dużą popularnością cieszą się blaty laminowane zwracające uwagę estetyką oraz łatwością utrzymania ich w pełnej czystości. Wynika to ze specyfiki podłoża laminowanego. Ono wpływa na wartości użytkowe. Jeśli bowiem spojrzeć na blaty laminowane Swiss Krono – renomowanego producenta materiałów drewnopochodnych – zauważyć można wyjątkowo ciekawą gamę cech istotnych dla użytkowania. To materiały trwałe i o dużej odporności na ścieranie. Dodatkowo nałożony laminat sprawia, że pozostają neutralne na ryzyko odbarwień czy też działania światła słonecznego. Będą więc bardzo dobrym wyborem w przypadku miejsc, które są szczególnie narażone na dużą intensywność nasłonecznienia.

Blaty laminowane pod względem trwałości i wytrzymałości materiałowej nie ustępują wariantom kamiennym. Jednocześnie są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w demontażu, co daje możliwość bezproblemowej wymiany po dłuższym czasie użytkowania.

Jaki kolor blatu wybrać do kuchni?

Dobry kolor blatu kuchennego to ten, który dobrze i ciekawie komponuje się z otoczeniem. Bogactwo kolorystyczne materiałów, powoduje że nie powinno być żadnego problemu z dobraniem go do najbardziej nietypowych założeń projektantów. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne kanony dotyczące tego, jak dobrać materiał pod kątem specyfiki danej kuchni.

Najprostsza zasada dotycząca blatów to założenie, że w jasnej – np. białej – kuchni idealny będzie blat nawiązujący kolorystycznie do drewna. W ten sposób utrzymany zostanie efekt akcentu, a zarazem ciepła, jaki daje tego rodzaju dekor naturalny.

Oczywiście można również zastosować blat ciemniejszy, ale powinien być on połączony z innymi elementami – np. stolikiem lub elementami zabudowy mebli. Wtedy kontrastowy dobór blatów i szafek będzie rzeczywiście spójny, a nie chaotyczny.

Jakie blaty do kuchni wybrać?

Bardzo szeroką ofertę blatów kuchennych ma Swiss Krono – renomowany producent zapewniający kilkadziesiąt zróżnicowanych wariantów. Co ważne, w wielu przypadkach są one zbieżne z barwami płyt meblowych, dzięki czemu istnieje możliwość swobodnego dobrania ich do całego efektu wykończenia wnętrza.

Szczególną rolę w gamie kolorystycznej blatów Swiss Krono odgrywają motywy drewniane. To z jednej strony ciepłe barwy o doskonale znanym odcieniu. Z drugiej jednak nie brakuje wizualnych eksperymentów, w przypadku których projektanci sięgają po drewno egzotyczne czy warianty zdecydowanie ciemniejsze oraz o nietypowej strukturze.

Jeśli spojrzeć na blaty Swiss Krono z gamy drewnopodobnych, uwagę zwracają m.in.:

  • Dąb Canyon D3273 o klasycznej ciepłej kolorystyce,
  • Dąb Odwieczny D1041 - również o barwie naturalnego drewna,
  • Cedr Nostalgiczny D4877 - intrygujący i surowy,
  • Dąb Słoneczny D4033 - klasyczny, idealny do mebli biurowych,
  • Deska Bielona D4104 - utrzymany w układzie desek,
  • Odcień Radości D4868 - drewniana mozaika,
  • Sosna Jesienna D1031 - z wyraźnymi podkreśleniami słojów,
  • Trawa Morska D2298 - równomierne pasy świetne do kuchni.

Ciekawą opcją może być też blat z kolekcji kamiennych. To kilka wariantów betonowych - biały, ciemny, szary - oraz różne gamy popielu (Dolores D1004, Consuela D1007, Granic Ciemny D1046). Jeśli nawiązanie do barwy kamienia ma być zdecydowanie mocniejsze, można sięgnąć po opcje marmurów czy ciekawy dekor Osaka 1079, który doskonale oddaje specyfikę pęknięć. Można też wybierać wśród blatów fantazyjnych - ciekawą opcją będzie np. Gorzki D4874, którego powierzchnia przypomina wyposażenie kawiarni.

Oczywiście gama dekorów oferowanych przez Swiss Krono jest zdecydowanie szersza i daje wyjątkowe możliwości ich dopasowania bezpośrednio do np. barwy płyt meblowych. 

blaty swiss krono


Gdzie kupić blaty Swiss Krono

Blaty Swiss Krono – idealne nie tylko do nowoczesnych kuchni – dostępne są w sieci sprzedaży Abler. To osiem sklepów i hurtowni zlokalizowanych w centralnej oraz północnej Polsce. Oddziały Abler znajdują się w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Brodnicy, Słupsku, Kaliszu, Płocku i Trójmieście.

 

gdzie kupić blaty swiss krono

Firma zapewnia sprzedaż blatów detalicznie i hurtowo. Dodatkowo Abler (na zdjęciu: oddział spółki w Toruniu) oferuje również szereg usług przeznaczonych dla stolarzy oraz wykonawców mebli. To m.in. cięcie blatów na wymiar oraz inne prace niezbędne do szybkiego i precyzyjnego montażu przez wykonawcę.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy działów handlowych sieci Abler – więcej szczegółów na: www.abler.pl

Materiał Partnera