5 pomysłów na aranżacje kuchni – praktyczne inspiracje

Kuchnia

Biblioteka obok piekarnika, grafiki nad zlewem, dywany i kwiaty. W kuchni już nie tylko gotujemy, ale spędzamy czas wolny z rodziną i przyjaciółmi. Obecne trendy to kuchnia w salonie, do której wstawiamy sofę i stolik kawowy. Mamy się w niej czuć na luzie, rodzinnie i komfortowo. Co powiecie na nietypową aranżację z półkami jak w biblioteczce, by zawsze pod ręką mieć najważniejsze rzeczy?

Tak dużo czasu spędzamy w kuchni, że nie chcemy, aby była... kuchenna. Jeśli zależy Wam, by przypominała salon, wstawcie do niej fotel, sofkę i kawowy stolik. Powieście półki na książki, żeby w czasie doglądania potraw przeczytać kilka stron. Na podłogę możecie położyć dywan jutowy albo nawet persa. Półki i witryny potraktujcie tak, jakby były salonowymi meblami, ustawiając na nich ulubione drobiazgi.

5 pomysłów na aranżację kuchni

1. KUCHNIA JAK GALERIA: Kto powiedział, że sztuką chwalimy się tylko w salonie? Ściany w kuchni też świetnie się do tego nadają! Jeśli rezygnujecie z górnych szafek, ich miejsce zająć może kolekcja sztychów w złoconych ramach albo galeria fotografii (czarno-białe, graficzne będą w stonowanej kuchni jak znalazł). Ładną ozdobą są talerze, nawet białe, ale na przykład różnej wielkości. Płótnem mogą być też fronty szafek.

2. KUCHNIA JAK LABORATORIUM:  Z naukową precyzją w specjalnie zaprojektowanych szufladach ułóżcie kuchenne akcesoria. Pomogą w tym przegródki na garnki, sztućce, trzepaczki, tarki i tareczki... W cargo z siatkowymi koszami ustawić można kasze, makarony i ryż. Gdy są potrzebne, od razu widać, co gdzie jest. Eksperymenty róbcie na wyspie przykrytej granitowym albo stalowym blatem. Nic się nie stanie, jeśli gdzieś coś kapnie. Zawsze też są pod ręką niezbędne w laboratorium sprzęty – roboty, blendery i wagę.

3. KUCHNIA JAK ORANŻERIA: Najmodniejszy kolor roku 2017 wciąż nie wyszedł z mody – greenery to odcień w tonie zielonej sałaty, doskonały w aranżacji kuchni. Takie mogą być szafki albo obicia krzeseł. A gdyby tak postawić na zieleń żywą? Ziołowy ogródek można uprawiać nawet na środku wyspy albo w doniczkach wiszących na ścianie. W dizajnerskich kiełkownikach siejemy rzeżuchę. Pięknie będzie wyglądała duża donica na przykład z oliwnym drzewkiem.

4. KUCHNIA JAK BIBLIOTEKA: Do tej pory kolekcja porcelany trafiała do witryny w jadalni czy salonie, a miejsce książek było w bibliotece. Teraz spokojnie wyeksponujecie je w kuchni. Niebanalną dekoracją mogą być ładnie ustawione kieliszki czy słoje, w których przechowuje się makarony, fasolę, bób. Jeśli macie stylizowane meble, możecie pochwalić się ciekawym sprzętem AGD, np. nawiązującym do lat 60., a jeśli lubicie prostotę – okazami designerskimi. Na luksusowej, nowoczesnej wyspie doskonale będą wyglądały starocie, np. odziedziczona po babci krajalnica albo wylicytowane na Allegro przedwojenne apteczne naczynia.

5. KUCHNIA IDEALNIE UPORZĄDKOWANA: Gotowanie sprawia coraz większą frajdę, stąd marzenia o wygodnej kuchni, z najpotrzebniejszymi rzeczami ustawionymi na widoku. Aby uniknąć wrażenia bałaganu, z pomocą przychodzą projektanci. Na przykład w kuchniach Scavolini (kolekcja Diesel) do eleganckich mebli dokupić można różnej długości półki, barki na kółkach, otwarte szafki, do postawienia i powieszenia tam, gdzie Wam pasuje. Bardzo wygodne są systemy ścienne (Zobal), które zamontujecie nad blatem. Będziecie tu mieli uchwyty na kubki czy papierowe ręczniki, półki na butelki, szklanki. Każdy słoiczek, młynek, tarka powinny mieć swój stały adres. Łatwiej po nie sięgać podczas gotowania.

Opracowanie: Beata Woźniak
Zdjęcia: Materiały prasowe