wyjątkowa kuchnia w stylu retro

Lofra – wyjątkowa kuchnia w stylu retro

Kuchnia

Kuchnia to niewątpliwie jedno z ważniejszych miejsc w każdym domu. Jest nie tylko strefą przygotowywania posiłków, ale również przestrzenią, w której domownicy wspólnie spędzają czas, jedzą, rozmawiają, w której przesiadują goście i przyjaciele.

reklama

Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o przytulnej, pełnej domowego ciepła kuchni – wnętrze w stylu retro doskonale realizuje to założenie. Czym wyróżnia się kuchnia retro? Okap retro lub kuchenka wystarczy, by osiągnąć taki efekt? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

1. Kuchnia w stylu retro, czyli jaka?
2. Sprzęt w klimacie retro
3. Meble, ściany i podłogi...
4. Dodatki wieńczą dzieło

Aby urządzić efektowną kuchnię w stylu vintage, wcale nie trzeba nawiązywać do trendu w każdym elemencie. Ciekawy efekt osiągniesz, czerpiąc z eklektyzmu i łącząc stylizowany sprzęt kuchenny, na przykład z kolekcji Dolcevita (sprawdź na lofra.pl/lofra-dolcevita) z nowoczesnymi szafkami. Aby jednak zrobić to świadomie, poznaj podstawę inspiracji.

Kuchnia w stylu retro, czyli jaka?

W zasadzie styl retro jest bardzo niejednorodny i w obrębie tego nurtu można wyznaczyć różne realizacje. Wśród nich znajdują się rustykalne kuchnie, wnętrza inspirowane aranżacjami angielskimi, prowansalskimi lub toskańskimi, ale także pomieszczenia w stylu klasycznym, nawiązującym do lat 50. i 60. Krótko mówiąc: wszystko to, co nostalgicznie wskazuje na przeszłość, będzie w takim wnętrzu na swoim miejscu.

okap retro

Jakie akcenty wydają się szczególnie retro i rustykalne? Kuchnia urządzona w taki sposób to przede wszystkim sprzęty stylizowane na dawne: okapy rustykalne, wolnostojące kuchnie indukcyjne, charakterystyczne lodówki. Liczą się także detale mebli oraz małe AGD, na przykład tostery czy roboty kuchenne znane z dawnych amerykańskich filmów.

Sprzęt w klimacie retro

Jednym z silniejszych akcentów dawnych lat jest sprzęt kuchenny czerpiący z dawnego wzornictwa. Może stanowić on idealne dopełnienie aranżacji, jeśli zdecydujesz się na kuchnię klasyczną lub vintage, albo ciekawe przełamanie minimalizmu.

kuchnia retro

Na uwagę zasługują z pewnością kuchenki. Ich wzornictwo nawiązuje do minionej epoki, ale funkcjonalności są jak najbardziej współczesne, a płyta indukcyjna w niczym nie ustępuje modelom o nowoczesnym wyglądzie. Sprawdź na: lofra.pl/lofra-dolcevita-indukcja. To doskonały wybór dla osób, które chcą uciec od chłodnego minimalizmu i skupić się na pełnych uroku detalach. Niebanalny sprzęt nie tylko sprawia, że kuchnia staje się funkcjonalna, ale również stanowi jej wyrazistą ozdobę.

Kolejnym przykładem niezbędnego sprzętu jest okap retro. Stylowe okapy kuchenne nie tylko skutecznie pochłaniają wszystkie zapachy, ale także wpisują się w modne i ponadczasowe trendy. Tworzą interesujący duet w zestawieniu ze stylizowanymi płytami, piekarnikami, ekspresami. Okapy retro dostępne są w kilku wariantach różniących się kolorem, sposobem wykończenia i rozmiarami. Sprawdź: lofra.pl/okapy.

kuchnia indukcyjna wolnostojąca


Zróżnicowanie wzornicze to ważny atut, jaki mają okapy retro. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na jasną i neutralną kuchnię czy na wyraziste barwy, na przykład czerwień, z łatwością dopasujesz okap kuchenny retro w odpowiednim klimacie. Możesz także zdecydować się na dyskretnie zamontowane w okapie kuchennym oświetlenie halogenowe dodatkowo doświetlające przestrzeń nad płytą.

Meble, ściany i podłogi...

Klimat retro wprowadzony przez sprzęt podkreślisz meblami utrzymanymi w takim właśnie stylu. Okapy kuchenne, kuchenki i lodówki vintage znakomicie skomponują się z delikatnymi meblami o frezowanych frontach i rzeźbionych wspornikach, pełnymi uroku półeczkami i ozdobnymi gzymsami. Szczególnie godne polecenia jest postarzane drewno i aranżacje shabby chic.

kuchenka retro

Nie musisz wcale wybierać zabudowy w jednorodnym stylu. Kuchenka i okap rustykalny znakomicie zaprezentują się w otoczeniu pojedynczych, oryginalnych mebli. Prawdziwym hitem ostatnich kilku sezonów jest kredens - bezpośrednie nawiązanie do dawnych, sielskich kuchni naszych babć i prababć. Jeśli z kolei marzą ci się lata 50., wybieraj przyciągające spojrzenia meble o delikatnie obłych kształtach, lodówki z charakterystyczną wyrazistą klamką, kuchenki i piekarniki z zegarami, okap rustykalny.

Ważne jest także wykończenie podłóg i ścian. Akcent vintage to przede wszystkim charakterystyczna cegiełka z niewielkich płytek fazowanych na krawędziach. Drugim typowym wzorem, idealnym na posadzki, jest kontrastowa czarno-biała szachownica. Możesz podtrzymać taką kolorystykę lub przełamać ją dodatkami w pastelowych, momentami nawet cukierkowych barwach. Na czasie są także kafle cementowe lub terakotowe, nierzadko wzorzyste, z których świetnie układa się oryginalne patchworki.

Dodatki wieńczą dzieło

Nie zapomnij o dodatkach! We wnętrzach retro sprawdzą się połyskujące chochle i mosiężne rondle zawieszone na ścianach, metalowe puszki i dekoracyjne ceramiczne słoiki. Szczególnie godne polecenia są jasne i pastelowe kolory, ale możesz zdecydować się także na wyrazistą czerwień i butelkową zieleń.

Materiał Partnera