Mała kuchnia – 5 pomysłów na aranżację
KuchniaMała kuchnia to nie problem, jeśli urządzisz ją z głową. Poznaj 5 pomysłów na aranżację niewielkiego pomieszczenia. Dowiedz się, w jaki sposób stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń, w której gotowanie będzie przyjemnością.
1. Mała kuchnia – jasna kolorystyka i dobre oświetlenie
Twoja kuchnia jest mała i ciemna? To wąskie pomieszczenie bez okna? Jeśli przynajmniej raz odpowiedziałeś „tak”, to oznacza, że na co dzień musisz mierzyć się z niezbyt przyjemnym wnętrzem. Chcesz wreszcie wypić poranną kawę w estetycznym otoczeniu? W takim razie czas na zmiany! Odmień diametralnie wygląd swojej kuchni. Zdecyduj się na jasną kolorystykę. Mowa tutaj zarówno o wykończeniu ścian, jak i podłóg.
Biel, beż czy jasny odcień szarości, sprawiają, że wnętrza stają się przestronniejsze. Wydają się o wiele większe, niż są w rzeczywistości. Zadbaj dodatkowo o dobre oświetlenie, dopasowane do pomieszczenia. Dobierz również temperaturę barwową żarówek – w kuchni przyda się zarówno kilka zimnych, jak i kilka ciepłych punktów świetlnych. Jasna i rozświetlona kuchnia, nawet w najmniejszym metrażu, będzie sprawiała wrażenie przestronnej i przytulnej.
2. Meble kuchenne dopasowane do metrażu i układu pomieszczenia
Meble do kuchni o niewielkim metrażu, muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Bardzo ważne jest to, aby zapewniały odpowiednią ilość miejsca do przechowywania produktów spożywczych i sprzętów AGD. Musisz więc zakupić taką zabudowę, która będzie pasowała do układu danego pomieszczenia. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której nie będziesz mieć dostępu do części szafek. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie koszy i półek cargo, które pozwalają na zagospodarowanie nawet najwęższej, i z pozoru, bezużytecznej szafki.
Pamiętaj również o dobraniu najlepszego układu mebli. W wąskiej i długiej kuchni, najbardziej praktyczna okaże się zabudowa jednorzędowa. W kuchni połączonej z salonem, najczęściej stosuje się natomiast układ w kształcie litery L. Wybierz układ, który sprawi, że Twoje wnętrze będzie przestronne i funkcjonalne!
3. Stylowe meble do małej kuchni
Wybór mebli kuchennych ma duże znaczenie, jeśli chodzi uzyskanie przestronnego i jasnego wnętrza. Świetnym wyborem są szafki w kolorze białym, szarym czy beżowym. Zwróć uwagę również na ich wykończenie. Fronty z połyskiem odbijają światło. Optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli marzysz o minimalistycznej zabudowie, zdecyduj się na modele bezuchwytowe. Mają one czyste fronty, bez żadnych dodatków.
4. Wielofunkcyjność i funkcjonalność
W małej kuchni nie ma miejsca na dużą liczbę sprzętów i elementów wyposażenia. Stawiaj więc na urządzenia 2w1, np. piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo miejsca na blacie roboczym. Co więcej, jeżeli nie masz przestrzeni na osobną jadalnię, a Twoja kuchnia jest naprawdę mała, nie musisz rezygnować ze stołu. Wybierz po prostu składany stół montowany do ściany. Pamiętaj również o organizacji szafek. Każda z nich powinna mieć osobne przeznaczenie: na produkty śniadaniowe, na przyprawy czy na suche zapasy. Część szuflad i szafek przeznacz na małe AGD. Mikser, blender czy gofrownica to sprzęty, których nie używa się każdego dnia. Nie muszą więc leżeć na blacie i ograniczać przestrzeń roboczą.
5. Minimalizm – ograniczona liczba dodatków
Duża liczba dodatków we wnętrzu kuchennym nie jest dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, zajmują dużo miejsca i sprawiają, że pomieszczenie staje się nieustawne i niepraktyczne. Po drugie, utrudniają zachowanie porządku. W kuchniach osób uwielbiających gotowanie, stale unosi się para wodna i pryska tłuszcz. Im mniej niepotrzebnych przedmiotów znajdzie się w tej przestrzeni, tym łatwiej będziesz mógł zadbać o jej czystość. W takim wnętrzu wystarczą dekoracje, które są jednocześnie praktyczne. Mowa tutaj m.in. o designerskich przyprawnikach czy ładnych doniczkach z ziołami. Możesz także umieścić kilka grafik lub obrazów w ramkach na ścianach. Ciekawym pomysłem jest również estetyczna lampka wisząca czy okap kuchenny.
Materiał Partnera