praktyczne rozwiązania do małej i dużej kuchni

Małe i duże kuchnie – praktyczne rozwiązania

Kuchnia

Kuchnia należy do najważniejszych pomieszczeń z punktu widzenia domowników. Niezależnie od swojej powierzchni pełni dokładnie te same funkcje – jest miejscem przygotowywania posiłków, często ich konsumpcji, a jeśli stanowi przytulne wnętrze – staje się także centrum życia towarzyskiego i rodzinnego.

reklama

Jednocześnie pomiędzy małą a dużą kuchnią występują zasadnicze różnice przekładające się na sposób aranżacji. Dowiedz się, jak optymalnie urządzić kuchnię zależnie od dostępnej przestrzeni – korzystaj z Allegro Dom i Ogród. 

Aranżacja przestrzeni w małej i dużej kuchni

Optymalnym sposobem na aranżację każdej kuchni jest zastosowanie zasady trójkąta roboczego. Jego wierzchołki tworzą lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Warto pilnować, aby odległości wynosiły:

  • przynajmniej 120 cm pomiędzy lodówką a zlewem, 
  • przynajmniej 120 cm pomiędzy zlewem a kuchenką, 
  • przynajmniej 140 cm pomiędzy lodówką a kuchenką.

Jednocześnie dystans w żadnym przypadku nie powinien przekraczać ok. 250 cm. Takie odległości zapewniają wygodne przygotowywanie posiłków i sprawiają, że poszczególne strefy nie będą na siebie nachodzić.

Dalsza aranżacja przestrzeni zależy już od powierzchni kuchni. W większości przypadków można w niej wygospodarować jadalnię. W przestronnych kuchniach świetnie w tej roli spiszą się zarówno tradycyjny stół z krzesłami, jak i wyspa kuchenna (która może być też przestrzenią pomocniczą w przygotowywaniu posiłków).

Mniejsza powierzchnia wyklucza takie rozwiązanie. Dlatego stół i wyspę kuchenną warto w tej sytuacji zastąpić przygotowanym na wymiar kuchennym blatem i zestawem hokerów. Funkcjonalność pozostanie na identycznym poziomie, ale oszczędność powierzchni będzie niebagatelna!

Zarówno zestawy mebli kuchennych (krzesła, stoły, hokery, modułowe szafki kuchenne, blaty), jak i gotowe propozycje wysp kuchennych można znaleźć w dziale Allegro Dom i Ogród. Propozycje poszczególnych sprzedawców, w tym wiodących firm meblarskich – takich jak Lupus, Kosbel, Fabryka Mebli Rawa, BRW, Gała Meble, Signal, Akord Fabryka Mebli, BroMarkt – charakteryzują się ogromną rozpiętością cenową. Każdy znajdzie tu rozwiązania idealne do własnej kuchni, niezależnie od budżetu. Dostępne propozycje uwzględniają także różnorodne trendy wnętrzarskie.

małe i duże kuchnie aranżacje
małe i duże kuchnie praktyczne rozwiązania

 

Allegro Dom i Ogród zapewnia również szeroki asortyment kuchennych dodatków. Na stronie jest bogaty wybór akcesoriów niezbędnych do gotowania i pieczenia – można przebierać w garnkach, patelniach, naczyniach żaroodpornych, które różnią się między sobą zarówno ceną, jak i tworzywem czy kolorem. W bogatym asortymencie znajdują się także najróżniejsze zastawy stołowe, bez problemu można znaleźć coś pasującego do każdego stylu kuchni czy jadalni – bez względu na to, czy zachwyca cię bogate zdobnictwo, czy wolisz prostotę i uniwersalność.

oświetlenie do kuchni


Allegro oferuje również inne produkty, w tym nowoczesne oświetlenia LED. Oprócz głównego źródła światła w kuchni powinno znaleźć się także oświetlenie strefowe. Nieduże kinkiety pomogą oświetlić precyzyjnie kuchenne blaty wokół tworzących zabudowę mebli. Nad wyspą kuchenną bądź dużym stołem warto umieścić oświetlenie strefowe w postaci eleganckich lamp wiszących. W przypadku mniejszych powierzchni i blatu z hokerami zdecydowanie lepiej sprawdzi się punktowe oświetlenie sufitowe, można je znaleźć wśród oferty znanych marek: Nowodvorski, Italux, Zuma Line czy Markslojd.

Optymalna kolorystyka w kuchni

Przejdźmy do kolorystyki kuchni. W tym wypadku oprócz własnych preferencji należy również kierować się powierzchnią kuchni. Chociaż we współczesnych wnętrzach dominują stonowane barwy, ciekawą koncepcję stanowi wprowadzenie do kuchni nieco żywszej kolorystyki – np. żółci czy czerwieni. Oba kolory doskonale komponują się z białym i czarnym, a jednocześnie dobrze prezentują się w każdej kuchni, niezależnie od jej rozmiaru.

Mała kuchnia powinna być domeną bieli, jednak nie musi to oznaczać monotonii. Wystarczy bowiem dodać pomieszczeniu pastelowych niebieskich bądź zielonych akcentów, aby wciąż wydawało się optycznie większe, a przy tym posiadało swój unikalny charakter. Na Allegro można również znaleźć wspaniale przygotowane przez ekspertów inspiracje dotyczące aranżacji kuchni nie tylko pod względem kolorystycznym.

Wykorzystanie szafek zależnie od dostępnej powierzchni

Szafki kuchenne stanowią obowiązkowy element wyposażenia pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości. Problem z tym, że zarówno w małej, jak i dużej kuchni muszą się zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Z drugiej strony całkowite zabudowanie pomieszczenia szafkami sprawi, że umeblowanie nabierze zbyt masywnego, wręcz topornego charakteru. Jak wybrnąć z tego zagrożenia w mniejszym pomieszczeniu? Coraz modniejszy staje się trend, według którego zabudowuje się jedynie dolną część kuchni.

W dziele Allegro Dom i Ogród nie brakuje subtelnych drobiazgów niezwykle ważnych w kuchni – wieszaków i uchwytów. Dzięki temu część wyposażenia kuchennego może swobodnie wisieć na ścianach. Mała przytulna kuchnia stanie się w ten sposób jeszcze bardziej klimatyczna.

praktyczne rozwiązania do małej i dużej kuchni

Allegro Dom i Ogród – wszystko do kuchni w jednym miejscu

Urządzając kuchnię, dosłownie wszystko – począwszy od mebli, a kończąc na kuchennych wieszakach, zastawie stołowej, akcesoriach kuchennych – można znaleźć na Allegro, zarówno w opcjach ekonomicznych, jak i wśród produktów premium. W poszukiwaniu oszczędności warto przeglądać określone strefy, takie jak:

Kupony rabatowe na wybrane marki lub kategorie produktowe naprawdę robią wrażenie! Oceny dotychczasowych kupujących ułatwiają weryfikację jakości potencjalnych zakupów i produktów. Artykuły poradnikowe przygotowane przez ekspertów w strefie projektanta wnętrz pomogą w urządzeniu kuchni. Wielu specjalistów udowadnia, że w pełni funkcjonalna kuchnia nie musi być duża!

Materiał Partnera