Nowoczesna kuchnia - nie tylko do gotowania

Kuchnia

Biblioteka obok piekarnika, grafiki nad zlewem, dywany i kwiaty. Tak wygląda nowoczesna, najmodniejsza kuchnia. Już nie tylko w niej gotujemy...

Kuchnia jak salon

Tak dużo czasu spędzamy w kuchni, że nie chcemy, aby była... kuchenna. Jeśli zależy nam, by przypominała salon, wstawiamy do niej fotel, sofkę i kawowy stolik. Wieszamy półki na książki, żeby w czasie doglądania potraw przeczytać kilka stron. Na podłogę kładziemy dywan jutowy albo nawet persa. Półki i witryny traktujemy tak, jakby były salonowymi meblami, ustawiając na nich ulubione drobiazgi.

Aranżacja kuchni i sztuka

Kto powiedział, że sztuką chwalimy się tylko w salonie? Ściany w kuchni też świetnie się do tego nadają! Jeśli rezygnujemy z górnych szafek, ich miejsce zająć może kolekcja sztychów w złoconych ramach albo galeria fotografii (czarno-białe, graficzne będą w stonowanej kuchni jak znalazł). Ładną ozdobą są talerze, nawet białe, ale na przykład różnej wielkości. Płótnem mogą być też fronty szafek.

reklama

Kuchnia jak laboratorium

Z naukową precyzją w specjalnie zaprojektowanych szufladach układamy kuchenne akcesoria. Pomogą nam w tym przegródki na garnki, sztućce, trzepaczki, tarki i tareczki... W cargo z siatkowymi koszami ustawiamy kasze, makarony i ryż. Gdy są potrzebne, od razu widać, co gdzie jest.

Eksperymenty robimy na wyspie przykrytej granitowym albo stalowym blatem. Nic się nie stanie, jeśli gdzieś coś kapnie. Zawsze też mamy pod ręką niezbędne w laboratorium sprzęty – roboty, blendery i wagę.

ZOBACZ TAKŻE: Kuchnia - aranżacje dla wymagających

W kuchni jak w oranżerii

Instytut Pantone ogłosił najmodniejszy kolor roku – greenery, coś w tonie zielonej sałaty. Takie mogą być szafki albo obicia krzeseł. A gdyby tak postawić na zieleń żywą? Ziołowy ogródek możemy uprawiać nawet na środku wyspy albo w doniczkach wiszących na ścianie. W dizajnerskich kiełkownikach siejemy rzeżuchę. Pięknie będzie wyglądała duża donica na przykład z oliwnym drzewkiem.

Opracowanie: Beata Woźniak
Zdjęcia: materiały prasowe