szara kuchnia

Jak urządzić szarą kuchnię? Zobacz, jakie odcienie szarości lubimy najbardziej, z czym je łączyć i do jakich stylów dopasować

Kuchnia

Chociaż ostatnio w aranżacjach dominują odważniejsze kolory, szarość nie traci na popularności. Jest uniwersalna i ponadczasowa – a to sprawia, że łatwo ją dopasować do różnych stylizacji. Ma wiele odcieni, które pięknie się łączą z innymi kolorami tworząc wysmakowaną całość. Chcesz wiedzieć, jak zaaranżować szarą kuchnię i jak ją ożywić, żeby była przytulna i modna? Poznaj rady naszych stylistek. 

reklama

Szara kuchnia wciąż na topie! Co sprawia, że szary kolor we wnętrzu jest tak popularny?

Szary to jeden z najczęściej używanych kolorów w aranżacji wnętrz. Jest dla architekta jak ponadczasowa baza, którą można uzupełniać innymi kolorami – jak dobrze zagruntowane płótno dla malarza. Co sprawia, że szary kolor we wnętrzu jest tak popularny?

  • Łatwo dobrać do niego dodatki i szybko je wymienić na inne jeśli się opatrzą.

  • Szarości są przytulne i wytworne zarazem. Sprawiają, że wnętrze jest swojskie, czujesz się w nim na luzie, ale równocześnie nadają aranżacji elegancki sznyt i szykowność.

  • W zależności od odcienia, jaki wybierzesz (a jest ich całkiem sporo) tworzą odpowiedni klimat.

  • Jasne tonacje optycznie powiększają, są cieplejsze i przyjazne w odbiorze.

  • Szarości z domieszką grafitu, wpadające w ciemny antracyt czy chłodny stalowy lepiej się sprawdzą w nowoczesnych, minimalistycznych stylizacjach.

  • Wszystkie emanują spokojem, wyciszają, pozwalają odnaleźć emocjonalny balans.  
     

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić szarą kuchnię, przeczytaj:

Klasyczna szara kuchnia z marmurem Calacatta na blacie i na ścianie, fabrykawnetrz.com.pl

Biało-szara kuchnia, ciemnoszara, a może kuchnia popielata?

Jaki odcień najczęściej pojawia się na szarych frontach szafek? 

Szarość jest bardzo wdzięcznym kolorem, nie tylko do malowania ścian, ale też mebli kuchennych. Producenci farb wciąż łączą bazowe tonacje z innymi, aby otrzymać jak najwięcej odcieni o zróżnicowanej intensywności. Od chłodnych ołowianych, platynowych, bardziej wyrafinowanych perłowych, srebrzystych, po intensywne, niepokojące jak niebo przed burzą czy ciepłe z domieszką beżu.

A jaki odcień najczęściej pojawia się w polskiej kuchni? Dominuje jasna paleta, która rozświetla i nadaje lekkości. Popielaty pięknie komponuje się z większością kolorów (zwłaszcza pasteli), jest trochę filuterny i świeży. Świetnie pasuje do kuchni skandynawskiej czy boho, bo ładnie koresponduje z naturalnymi materiałami – jutą, drewnem, wikliną. Jeśli połączysz go z bielą tworząc biało-szarą aranżację ładnie zagra w prowansalskiej stylizacji z lawendowymi dodatkami czy obiciami w kwiaty.

Ciemnoszare odcienie, jak modny marengo, czyli szarość z domieszką fioletu, z pewnością nadadzą kuchni dużo elegancji, ale są dość intensywne i lubią dominować. Duże powierzchnie frontów kuchennych radzimy zrównoważyć białym blatem – zrobi się optycznie lżej. Przytulności doda ciepły greige, czyli szary przełamany beżem. Coraz więcej zwolenników zdobywa wpadający w zieleń feldgrau – pięknie komponuje się i ze złotymi uchwytami, i drewnem.

Płytki na ścianie są akcentem, który ożywia szarą kuchnię, Ikea.com/pl

Jak ożywić szarości? Odważny akcent, który doda szarym meblom kuchennym modny sznyt

Kuchnia to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków. Tu coraz częściej spędzamy czas na rodzinnych pogaduchach, spotkaniach z przyjaciółmi przy lampce wina. Powinna być przyjazna, pięknie urządzona, z klimatem – jednym słowem taka, w której chce się przesiadywać. Nawet najpiękniejszy odcień szarości będzie wyglądał przygnębiająco, jeśli nie ożywisz go akcentami kolorystycznymi. Wystarczy postawić na blacie agd w kontrastowym odcieniu albo kolorowe dodatki – pojemniki do przechowywania z barwnego szkła, ręcznie robioną ceramikę – od razu zrobi się przyjemniej.

Ciekawa propozycja to przełamie szarej zabudowy jednym meblem w innym kolorze. Potraktuj szare meble kuchenne jak neutralne tło i ustaw na ich tle stół, barek, albo wyspę w żywszym kolorze, np. wyrazistej czerwieni. To odważny pomysł, ale zobaczysz, jak wzbogaci aranżację.

Strzałem w dziesiątkę są połączenia kolorystyczne na ścianach. Tę, która sąsiaduje z szarymi frontami, pomaluj na intensywniejszą barwę – połączenie szarości z innym kolorem fantastycznie zagra w wnętrzu. Na ścianę nad blatem kuchennym połóż płytki – możesz ułożyć z nich barwną mozaikę lub inny, modny wzór – ważne, żeby coś się „zadziało”. Na jednej ze ścian pokuś się o efektowną tapetę (odporną na wilgoć) lub powieś piękny plakat za szkłem. W przypadku kuchni otwartej na salon zwróć uwagę, żeby odcienie współgrały z wystrojem pokoju dziennego. 

szara kuchnia z frontami z matowymi frontami
Szara kuchnia z frontami z matowymi frontami, projekt wnętrza: Magdalena Ignaczak i Jacek Kunca, JM Studio Architektoniczne

Kuchnia szara matowa, a może na wysoki połysk? Która propozycja lepiej się sprawdzi? Poznaj ich wady i zalety

Od jakiegoś czasu obserwujemy w trendach wnętrzarskich powrót kuchni w macie. Wiąże się to z wielką popularnością drewna jako materiału na fronty szafek. Projektanci podkreślają jego naturalny charakter, różnorodną strukturę. Dla zabezpieczenia maluje się je naturalnymi olejami, woskiem albo farbą do drewna, żeby podkreślić matową i satynową w dotyku powierzchnię. Kuchnia szara matowa sprawi, że zrobi się cieplej i przytulniej.
 

Szara kuchnia z frontami na wysoki połysk, komfort.pl

Czy to oznacza, że szafki na wysoki połysk odeszły do lamusa? Nic podobnego! Błyszczące powierzchnie zdadzą świetnie egzamin w kuchniach o niewielkim metrażu i ciemnych. Fronty z połyskiem zadziałają jak lustro. Odbijające się w nich pomieszczenie wyda się dwa razy większe, a bliki światła pięknie je rozświetlą.

Nasza rada: dolny rząd lakierowanych szafek połącz z przeszklonymi witrynkami na górze – takie zestawienie sprawi, że kuchnia nabierze charakteru wytwornej szkatułki. Jeszcze tylko praktyczna uwaga: na błyszczących frontach odbijają się odciski palców – jeśli w kuchni często towarzyszą ci mali pomocnicy lepiej dolne szafki pozostaw matowe, a połyskujące fronty wstaw do górnego rzędu. Na jasnych odcieniach ślady są mniej widoczne.

Biała kuchnia jest ponadczasowa i uniwersalna. Nigdy nie wyjdzie z mody. Meble kuchenne w bieli pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Sprawdź, jak urządzić białą kuchnię oraz jak dobrać do niej fronty i blaty!

Szara kuchnia w stylu loftowym z płytkami Monoblock, Opoczno.eu

Klasyczna szara, w stylu skandynawskim, a może szara kuchnia w stylu loft? Sprawdź do jakich aranżacji najbardziej pasują szare meble kuchenne

Szara kuchnia sprawdzi się w każdej stylizacji. Jaki charakter wykreujesz zależy od tego z czym i w jaki sposób zestawisz szare szafki kuchenne. Pomysłów na aranżacje jest co nie miara. Projektując nowoczesną postaw na gładkie bezuchwytowe fronty – będą prezentować się designersko, a całość zyska minimalistyczny look. Nowoczesną aranżację wystarczy nieco ocieplić, żeby projekt kuchni nabrał skandynawskiego wyrazu. Naturalne materiały (drewno, juta, len) zadziałają jak „umilacze” atmosfery. Postaw na jasne odcienie szarości – te najbardziej lubią kuchnie z dalekiej Północy.

Biało-szara kuchnia czy kuchnia popielata ożywione ażurowymi plecionkami czy fotelikami w miękkim obiciu, nabiorą przytulności i domowego charakteru. Ten sam projekt szarej kuchni, ale w zestawieniu z surową cegłą, drewnem i uchwytami ze szczotkowanego metalu, idealnie wpisuje się w szarą kuchnię w stylu loft. Baterie przy zlewie i dodatki podkreśl czarnym kolorem, a nad wyspą zamontuj oświetlenie w postaci fabrycznych lamp.

Klasyczna szara kuchnia pięknie zagra na tle białych ścian. Stylowy charakter podkreśl delikatnymi frezowaniami na drzwiach szarych szafek. Zamontuj w nich stylizowane uchwyty lub porcelanowe gałki – zadziałają jak elegancka biżuteria. Zamiast tradycyjnych górnych szafek – przeszklone witryny na zastawę stołową. 

Szara kuchnia w nowoczesnym stylu. Na ścianie płytki z kolekcji Ritual inspirowane naturalnym kamieniem, paradyz.com


Szara kuchnia – jakie płytki w 2022 wybrać na ścianę i podłogę? Zobacz najmodniejsze inspiracje

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli płytki mają być akcentem, który ma za zadanie ożywić szarą kuchnię, postaw na rzędy niewielkich kafelków w mocniejszym kolorze nad blatem. Z matowymi frontami pięknie będą komponować się szkliwione (to hit tego sezonu).

Jeśli nie chcesz, żeby płytki wybijały się na pierwszy plan, a ładnie scalały dolny i górny rząd szafek, zdecyduj się na delikatniejszy odcień, ale ciekawy kształt lub nierówną strukturę. Proste, podłużne, typu metro, ułóż pionowo lub na skos – jak parkiet – to teraz najmodniejsze sposoby kładzenia płytek. Na podłodze? Gres imitujący drewno lub cementowe kafle w historyzujące wzory – są nadal na czasie, a żeby dobrze się komponowały z resztą dobierz je do odcienia ścian, mebli i dodatków. 
 

Blat kuchenny to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków. Dobrze dobrany jest elementem wykończeniowym szafek, ale często decyduje też o wyglądzie całego wnętrza. Przeczytaj, jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych.

Szara kuchnia w klasycznym stylu. Drewniany blat ładnie łączy się z ciemnym marmurowym, projekt: Marta Chrapka, colombe.pl

Jaki blat pasuje do szarej kuchni? Drewniany dębowy, praktyczny ze spieków czy z naturalnego kamienia?

Kuchnia z kamiennym blatem zawsze wygląda luksusowo. Dodatkowo kamień o pięknym rysunku jak granit czy marmur, to efektowna dekoracja, która urozmaica jednolite szare fronty. Ale uwaga: bywa kapryśny, zwłaszcza ten drugi. Marmur posłuży długie lata, ale trzeba o niego dbać – postawisz gorące naczynie, wylejesz sok z cytrusów – ślady zostaną na zawsze.

W kuchni w stylu industrialnym sprawdzi się czarny łupek o nierównej fakturze, w eleganckiej modern classic – nakrapiany granit. O wiele bardziej funkcjonalny jest blat ze spieków kwarcowych. To alternatywna dla kamienia – do złudzenia go przypomina, jest bardzo trwały, odporny na temperaturę i zabrudzenia, występuje w różnych długościach (nawet 300 cm w jednym kawałku) i grubościach (już 0,8 cm). Bez problemu dobierzesz barwę i dopasujesz odcień do wszystkich tonacji szarości.

A jak sprawdzi się drewniany blat kuchenny? Pokochają go zwłaszcza szare matowe meble. Do jaśniejszych dobierz ciemniejszy gatunek drewna (np. dębowy, tekowy), do głębokich odcieni szarości – jaśniejszy (sosnowy czy bukowy). Kuchnia szara pachnąca drewnem jest ciepła, przyjazna i ekologiczna. Na drewnianym blacie można śmiało kroić, siekać, rozwałkowywać ciasto… Nawet jeśli zostaną ślady to dodadzą mu szlachetnej patyny. Pomaluj blat olejowoskiem – zrobi się aksamitnie gładki i satynowy – takie wykończenie idealnie zagra z matowymi frontami szarych szafek. 

Chcesz sprawdzić czy taka kuchnia będzie pasowała do stylu twojego domu? Zobacz nasze inspiracje w galerii zdjęć szarych kuchni! Pomogą ci podjąć decyzję. 

Tekst: MD
Zdjęcia: Archiwum Werandy, materiały prasowe firm
Zdjęcie główne: marbodal.se