Urządzając kuchnię zastanawiamy sie nie tylko jakie meble wybrać. Równie ważny jest sprzęt agd.  Obraz, rzeźba, dizajnerska lampa… Okap to dziś coś więcej niż tylko zwyczajny kuchenny sprzęt. Też może zachwycać jak sztuka.

Kuchnia elegancka wymaga nowoczesnego sprzętu agd

Do tej pory z okapem w domu był jeden wielki kłopot. Miał zarezerwowane miejsce w kuchni i to pod niego trzeba było ustawiać szafki. Wyglądał nie zawsze elegancko, więc kto mógł, próbował zamaskować niezbędny skądinąd sprzęt.

To już przeszłość. Oczywiście okap wciąż pochłania nieprzyjemne zapachy, ale nie tak zwyczajnie. Przy okazji potrafi na przykład jonizować powietrze (Falmec). Znaczy to tyle, że neutralizuje zanieczyszczenia (bakterie, wirusy, roztocza, pyłki, kurz, zarodniki). Nie trzeba chyba tłumaczyć, co to oznacza dla alergików. Ale i zdrowy kucharz poczuje się przy takim urządzeniu lepiej, bo wiadomo, że jony (o ujemnym ładunku) poprawiają samopoczucie.

Nowoczesne agd do kuchni

Także nowoczesne filtry mogą więcej. Do węglowych z mikrokryształami grafitu już się przyzwyczailiśmy. Ale teraz inżynierowie dodali do nich jeszcze zeolit – genialną substancję, która jak gąbka chłonie zapachy i parę wodną.

Wreszcie okapy zaczęły się… ruszać. Czasza wisząca pod sufitem niczym lampa (Up & Down, Franke) zjeżdża w dół, kiedy na płycie stawiamy garnek. Nieraz wystarczy tylko dotknąć podświetlany diodą przycisk, a okap cichutko się otwiera i zabiera do pracy (sterowanie Ghost Control, Franke). Może też wysunąć się z blatu i schować, kiedy nie będzie potrzebny. Przy okazji daje światło – ledowe, diodowe, halogenowe, a nawet neonowe. I ich kombinacje. Oświetlenie coraz częściej ustawiamy za pomocą pilota.

Czym zaskakują nas projektanci kuchni?

No i jak wyglądają! Najmodniejsze jest hartowane szkło w różnych kolorach (Art Gallery, Whirlpool), może być też drukowane, ale pojawia się i ceramika (Falmec), a nawet superwytrzymały poliwęglan (Faber). Połyskują stalą szlachetną (nie widać na nich odcisków palców) albo lakierowaną. Ciekawe, co jeszcze wymyślą projektanci?

Zdjęcia: materiały prasowe