Bez względu na to, czy dotychczasowa lodówka przestała działać, czy kupujesz nowe mieszkanie i chcesz je od podstaw urządzić, wybór dobrego sprzętu może przysporzyć wiele trudności. Lodówki to jedne z tych urządzeń, które kupuje się bardzo rzadko, przez co niewiele jest osób, które dobrze znają rynek i wiedzą, co należy sprawdzić przed zakupem.

reklama
  1. Najpopularniejsze rodzaje lodówek
  2. Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?
  3. Jaka klasa energetyczna lodówki?
  4. Czy poziom głośności pracy urządzenia ma znaczenie?
  5. Sklep z markowymi lodówkami

Warto więc skorzystać z porad, które zostały zebrane w niniejszym artykule. Opisano w nich najważniejsze parametry lodówek, dodatkowe funkcje poprawiające komfort użytkowania oraz kilka polecanych modeli, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Najpopularniejsze rodzaje lodówek

Zanim przejdziesz do wybierania konkretnego modelu lodówki, sprawdź dostępne rodzaje i wybierz taki, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić czasu na przeglądanie modeli, które nie spełnią twoich oczekiwań lub nie będą pasowały do nowej kuchni. Jednym z najpopularniejszych rodzajów urządzeń wykorzystywanych w domach i mieszkaniach są lodówki wolnostojące jednodrzwiowe, w których zamrażarka znajduje się w górnej lub dolnej części urządzenia. Chociaż charakteryzują się niską ceną, to lepszym wyborem będzie model dwudrzwiowy. W takim przypadku rozdzielona jest część zamrażarki od części chłodziarki. Lodówki oferowane są w wielu różnych rozmiarach (zarówno jeżeli chodzi o wysokość, jak i głębokość), więc można je dopasować do każdej kuchni. Mniej popularne, ale bardzo praktyczne są natomiast lodówki typu French door, zamiast jednych drzwi otwieranych na lewą lub prawą stronę znajdują się podwójne drzwiczki. Osoby, które planują remont całej kuchni i chcą, aby wszystko idealnie do siebie pasowało, powinny natomiast rozważyć lodówkę do zabudowy.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Największą zaletą takich lodówek jest to, że można je wkomponować praktycznie w dowolnym miejscu kuchni. Należy tylko mieć na uwadze, że w tym przypadku fronty mogą być montowane na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym jest montaż na suwnicy, który jest spotykany w tańszych modelach. Jeżeli zależy ci na trwałości, wybierz taki front, który montowany jest bezpośrednio na drzwiczkach. Jest to trwalszy sposób montażu, który eliminuje problem z poruszaniem się frontu. Zabudowana lodówka sprawdzi się również w małych kuchniach, gdzie trzeba dokładnie rozplanować umiejscowienie każdego sprzętu, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Jeżeli jednak dysponujesz dużą kuchnią i nie planujesz zamówienia mebli pod zabudowę, zwykły model wolnostojący na pewno spełni twoje oczekiwania. Przez internet możesz zamówić takie lodówki w niskich cenach, a przy okazji skorzystasz z darmowego transportu. Jest to duże udogodnienie, szczególnie że lodówki powinny być przewożone w określony sposób, aby nie doszło do ich uszkodzenia. 

Jaka klasa energetyczna lodówki?

W przypadku lodówek można obecnie wybierać pomiędzy trzema klasami energetycznymi. Chodzi o klasy oznaczone jako A+, A++ oraz A+++. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe są opłaty za użytkowanie sprzętu (chodzi o koszt energii elektrycznej, jaką lodówka używa podczas pracy). Z drugiej strony, zanim zdecydujesz się kupić markową lodówkę klasy A+++ warto porównać cenę urządzenia z innymi modelami. Czasami różnice są naprawdę duże i istnieje ryzyko, że zanim lepsza lodówka się zwróci, będziesz zastanawiał się nad wymianą sprzętu na inny.

Czy poziom głośności pracy urządzenia ma znaczenie?

Dla uzyskania odpowiedniego komfortu warto również sprawdzić, jak głośna jest wybrana lodówka. W przypadku małych mieszkań, gdzie kuchnia połączona jest z pokojem gościnnym, ma to szczególne znaczenie, ponieważ buczący sprzęt może przeszkadzać w rozmowie lub oglądaniu filmów. Nawet jeżeli dysponujesz dużym domem lub mieszkaniem i kuchnia jest oddalona od innych pomieszczeń, to i tak z pewnością docenisz cichszą pracę. Przy wyborze cichego urządzenia trzeba jednak czasami pójść na kompromis, gdyż te lodówki, które wyróżniają się najcichszą pracą, zazwyczaj pozbawione są nowoczesnego systemu odmrażania (No Frost). Tym samym, jeżeli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem - a zdecydowana większość użytkowników bardzo je sobie chwali - będziesz musiał zrezygnować z zakupu modelu pracującego w 35 decybelach na rzecz lodówki, której głośność wynosi od około 37 do 46 decybeli. Najczęściej im tańsza lodówka, tym trzeba się liczyć z głośniejszą pracą urządzenia. Możesz sprawdzić aktualny ranking lodówek, aby ułatwić sobie wybór. Oprócz modeli z wyższej półki zazwyczaj cichsze są nowe lodówki. W związku z tym niektórzy klienci zwracają uwagę na rok produkcji sprzętu.

Sklep z markowymi lodówkami

Skoro już wiesz, jak wybrać lodówkę, koniecznie odwiedź sklep RTV Euro AGD, gdzie będziesz mógł zamówić dowolny model takich producentów jak Samsung, Bosch, LG, Amica, Beko i wielu innych popularnych firm.

Materiał Partnera